Medycyna naszpikowana technologiami

Świat się zmienia, a my się zmieniamy razem z nim – wraz ze wszystkim czego dotąd dokonaliśmy i ze wszystkimi nowymi wymaganiami wobec niego. Jedną ze szczególnie dynamicznie rozwijających się gałęzi naszego codziennego życia, która – nomen omen – życie to nierzadko potrafi uratować, jest medycyna. To właśnie medycyna, tuż po informatyce, naszpikowana jest największą ilością nowoczesnego sprzętu i wyposażona w najlepsze dostępne technologie. Warto się wobec tego orientować w temacie i wiedzieć, z czym się to wszystko je, co nas czeka w najbliższej przyszłości i jakie możemy mieć oczekiwania względem poprawy naszych warunków zdrowotnych.

1. Inżynieria genetyczna

Temat rzeka, pełen pułapek, kontrowersji (nierzadko też i konwulsji). Zapomnijmy jednak na moment o aspektach związanych bezpośrednio z problemem hybryd ludzko-zwierzęcych, a skupmy się na neutralnych faktach. Zastosowanie inżynierii genetycznej mogłoby pomóc w walce o przetrwanie wielu gatunków zwierzęcych. Moglibyśmy odtworzyć bez większych problemów populację zagrożonych ryb słodkowodnych. Ponadto jednak, co oczywiste a jednak nie dla wszystkich zrozumiałe – dysponując dobrze rozwiniętą inżynierią jesteśmy w stanie pomóc nam, ludziom. Hodując w ten sposób narządy możemy ustrzec wielu ludzi na świecie przed śmiercią bez żadnego powodu. Człowiek bardzo często stał w opozycji do nauki ze względu na swoje przekonania czy religię, na szczęście jednak religia ta zawsze przegrywała w starciu z nauką. Miejmy nadzieję, że i teraz tak będzie, nie można bowiem odmawiać człowiekowi prawa do życia w imię pustych ideałów czy wyimaginowanych sił.

2. Cyberknife

Urządzenie to, zwane po polsku cybernożem jest robotem, który wyposażony został w emiter promieniowania fotonowego. Jak jesteśmy zapewniani przez producentów, precyzja takiego sprzętu wynosi 0, 1mm. Jak to działa? Dzięki deklarowanej precyzji jesteśmy w stanie napromieniować zmienione nowotworowo komórki bez obaw przed tym, że naruszymy te zdrowe. Jednocześnie też możemy użyć większego promieniowania, które w przypadku tradycyjnej chemioterapii byłaby już śmiertelną. Cybernóż jest jedną z najciekawszych technologii w tym zestawieniu, gdyż jest symbolem na to, że udało nam się dokonać tego, o czym tak wielu ludzi marzyło – odnaleźć skuteczny sposób na walkę z rakiem. Obecnie jednak technologia ta jest w fazie testów, będziemy musieli zatem trochę zaczekać, zanim stanie się ogólnodostępna.

Bardzo nowoczesna, futurystyczna wręcz technologia, będąca naszym orężem w walce z odwiecznym wrogiem, rakiem. Dzięki precyzji co do 0, 1 mm., jesteśmy w stanie napromieniować dokładnie i wyłącznie te komórki, które zostały zaatakowane przez nowotwór. Dzięki temu też dawka promieniowania fotonowego może zostać kilkakrotnie zwiększona niż ma się to w przypadku tradycyjnego leczenia chemioterapią, gdyż pewność, że nie naruszy się zdrowych tkanek nie spowoduje śmierci u pacjenta. Z pewnością jest to jedna z najciekawszych technologii, którą warto obserwować i mieć nadzieję, że rozwinie się w pożądanym przez wszystkich kierunku.

3. Protezy

Protezy stanowią podobny problem do wyżej już opisanych. Problemem ludzi niosących pomoc jest to, że czynią to bardziej sercem niż rozumem, czego efektem są kwiatki opisywane w tym artykule. Podobnym bowiem wykazali się Amerykanie w Kenii. Wysłano tam serię nowoczesnych protez, z których niejeden człowiek z bogatego państwa byłby niesamowicie zadowolony – na które nie byłoby go stać. Gdyby jednak wszystko było tak piękne, jak w tym założeniu, to punkt ten nie znalazłby się na naszej liście. Otóż podwładni Wujka Sama znowu nie dokonali odpowiedniego rozpoznania i popisali się nieznajomością warunków, w które ich sprzęt został wysłany. Protezy owe okazały się bowiem nie być w żaden sposób przystosowane do lokalnych warunków. Chociaż wykonane z najwytrzymalszych i najlepszych dostępnych materiałów, wygodne, to jednak…totalnie nieprzystosowane do użytkowania w terenie, jaki zastały w Kenii, i dla osób które poruszają się boso, gdyż nie stać ich na obuwie, nawet najbardziej prymitywne. Okazało się bowiem, że znacznie lepsze byłyby prostsze protezy wykonane z gumy, które poradziłyby sobie w podobnych warunkach, i które ponadto – dzięki swojej prostszej budowie – mogłyby być naprawiane na miejscu przez właścicieli, nie zaś wymagać serwisowania przez specjalistów w tej dziedzinie.

4. System chirurgiczny da Vinci

Robot nazwany od nazwiska najsłynniejszego wynalazcy nie znalazł się w tym zestawieniu przez przypadek. Jest to supernowoczesny sprzęt medyczny, który umożliwia precyzyjne przeprowadzanie operacji. Oprócz tego, jest także superdrogi i supertrudny w obsłudze, z tego powodu też niezbyt popularny. W naszym kraju znajduje się jedynie jeden jego egzemplarz we Wrocławiu, na którym przeprowadzane są najczęściej operacje z dziedziny urologii czy ginekologii, a więc takie, które wymagają właśnie jak największej precyzji. W tym sprzęcie drzemie jednak przeogromny potencjał, jeśli więc będzie dalej rozwijany, w niedługim czasie powinniśmy otrzymać finalną wersję, pozbawioną jakichkolwiek wad.

5. Drukarka 3D

O tym małym-wielkim urządzeniu można mówić wiele, a pisać jeszcze więcej, a ono i tak wciąż i wciąż będzie nas zaskakiwać. Póki co najbardziej zaskoczyło udowadniając, że da się stworzyć pełnoprawny organ – wątrobę. Obecnie pojawił się plan, ażeby w przeciągu dekady wytworzyć na drukarce 3D działające serce, a więc jeden z kluczowych organów w ciele człowieka. Cóż, jeśli tylko by się to powiodło, moglibyśmy zacząć mówić o rewolucji w świecie medycyny. Póki co musimy zaczekać jeszcze nieco ponad 8 lat by móc rozliczyć naukowców z ich obietnicy.

6. Czarny krzem

Materiał, który wykazuje ogromne właściwości bakteriobójcze i świetnie przylega do nanocząsteczek. Wniosek? Idealny do sprzętu medycznego, umożliwiając laboratoryjną sterylność na sali operacyjnej. Wada? Cena. Obsługa lasera, który jest wyspecjalizowany w wytwarzaniu czarnego krzemu jest naprawdę droga i jeśli z jakiegoś powodu nie potanieje, prawdopodobnie technologia ta pozostanie jedynie ciekawostką.

Przyszłość medycyny klaruje się w jasnych barwach. Już teraz posiadamy niezwykle rozwiniętą technologię, a pewnym jest, że będzie się ona jedynie rozwijać. Z tego powodu też warto mieć na oku wszystkie nowinki i śledzić wszelkie doniesienia mediów na temat potencjalnych zmian, jakie mogą w tej materii zajść. Wszystko to służyć ma bowiem nam, ludziom, i powinniśmy sami mieć nadzieję, że naukowcom uda się za naszego życia jeszcze odkryć jak najwięcej udogodnień.

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o
Sprawdź też:
Od początku roku do końca września ponad 1300 osób ogłosiło…
Ludzie Internetu Sklep internetowy Social Media Strony internetowe Wideo online Zwiększanie zasięgu
10 trendów w projektowaniu webowym na 2019 rok
facebook
Jak promować firmę na Facebooku
wybór firmy pozycjonerskiej
5 rzeczy na które należy patrzeć kiedy wybiera się firmę pozycjonerską
Biuro Ciekawostki Firma Gospodarka Pomysły na biznes
Biznes skierowany do turystów
Jaki biznes otworzyć na wsi
Jakie obrazy wybrać do biura?
biznes bez wychodzenia z domu
10 pomysłów na biznes bez wychodzenia z domu
Inwestycje Kredyty Oszczędzanie
Bank Alior: efektywny, innowacyjny, stabilny i satysfakcjonujący dla klientów
Jaki biznes otworzyć, czyli w co warto inwestować
Jaki biznes otworzyć, czyli w co warto inwestować
Pożyczka pod zastaw samochodu
Jadąc za granicę, warto już wcześniej zastanowić się nad budżetem
Czy warto inwestować w studia MBA?
wynagrodzenia
Rzut okiem na wynagrodzenia, czyli plany podwyżkowe w toku
Ile tak naprawdę zarabiają prezydenci miast
Ile tak naprawdę zarabiają prezydenci miast