210 tysięcy mega bogaczy

Firma Wealth-X specjalizuje się w badaniu zamożności społeczeństwa, postanowiła obalić mity na temat najbogatszych ludzi.

Mega Bogacze

210 tys. mega bogaczy

Mega bogatych („ultra high net worth individuals”) jest obecnie 210 tysięcy osób. Do miana mega bogatych osób zaliczają się Ci, który mają majątek o wartości minimum 30 milionów dolarów. Jeśli policzyć wszystkie mega bogate osoby, to da nam zawrotną sumę 30 bilionów dolarów. W Polsce mega bogatych osób jest ponad 800. Ich majątek wyceniany jest na około 350 miliardów złotych.

Wealth-X przewiduje, że do 2019 roku ilość mega bogaczy wzrośnie do 250 tys. osób. Majątek jakim będą dysponować urośnie do ponad 40 bilionów dolarów. 0,004 proc. populacji świata posiada równowartość 40 proc. światowego PKB.

Panuje mit na temat fortun najbogatszych. Mówi się, że bogacze swoje fortuny odziedziczyli. Całe swoje pieniądze dostali od rodziców w spadku. Bez żadnej pracy i wysiłku.

Raport Wealth-X mówi co innego. Przedsiębiorczość jest główną cechą wspólną dla osób mega bogatych. Zdecydowana większość tych osób to biznesmeni (albo bizneswoman), którzy swoje fortuny zdobyli własnym potem i łzami. Nawet w poważnym wieku, dalej pilnują swojego biznesu.

Tylko 17 procent mega zamożnych odziedziczyło majątki po rodzicach. Blisko 64 procent sami zarobili na swoje fortuny. W Polsce najbogatsi również doszli do swoich majątków ciężką pracą.

W pierwszej dziesiątce najzamożniejszych Polaków najwięcej jest osób które prowadzą własne biznesy.

Leszek Czarnecki – przedsiębiorca, inżynier, doktor ekonomii. firmę założył już w czasie studiów. Większościowy udziałowiec sześciu spółek które są notowane na GPW: Idea Bank, Getin Holding, Getin Noble Bank, Open Finance, LC Corp i MW Trade. Co ciekawe,jJest rekordzistą Polski i świata w nurkowaniu.

Dariusz Miłek prowadzi znaną firmę obuwniczą CCC. Zaczynał przygodę z biznesem właśnie od sprzedaży butów.

Zygmunt Solorz-Żak prowadzi obecnie telekomunikacyjno-medialne imperium. Zarabiać zaczął od towarami z NRD w latach 70.

Michał Sołowow który kapitał zaczął gromadzić już na studiach. Pracował on w Niemczech. Handlował autami. Swoją przygodę z biznesem rozpoczął od firmy budowlanej Mitex.

5 komentarzy. Czytaj komentarze lub napisz nowy komentarz

 • 4 stycznia 2017 o 14:34

  Na bogato

  Odpowiedz
 • 4 stycznia 2017 o 14:40

  Kto bogatemu zabroni?

  Odpowiedz
 • 4 stycznia 2017 o 19:33

  Nieźle trzeba się narobić, żeby takie pieniądze zarabiać

  Odpowiedz
 • 4 stycznia 2017 o 20:46

  Brawo dla nich 🙂

  Odpowiedz
 • 5 stycznia 2017 o 11:46

  A jak 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *