Metale lokacyjne – czy warto inwestować w nie właśnie teraz?

złoto

W lipcu rezerwy złota zaczęła powiększać Polska – z około 103 do 115,8 ton – a teraz złoto skupować zaczynają także Węgry, które zwiększyły swoje rezerwy tego kruszcu z 3,1 ton do 31,5 ton. Mimo wszystko, na tle państw Europy Zachodniej, zarówno Polska jak i Węgry wypadają dość blado.

Niemcy posiadają około 3,4 tysięcy ton złota, a Francja tysiąc mniej. Dlaczego nie tylko złoto, ale metale szlachetne w ogóle, cieszą się taką popularnością, zarówno wśród instytucji, jak i osób fizycznych? Jakie metale lokacyjne opłaca się kupować? W co, oprócz złota, warto zainwestować?

Metale szlachetne – nie tylko złoto

Myśląc o metalach szlachetnych, myślimy zazwyczaj o złotych sztabkach, sztabkach srebra i oczywiście monetach bulionowych ze złota i srebra. Te dwa kruszce zdominowały całościowy dyskurs dotyczących metali lokacyjnych.

Ale na rynku znajdziemy także inne ciekawe możliwości inwestycyjne, jak chociażby monety platynowe. Platyna, tak samo jak pallad, rod czy iryd, to równie interesujące i przede wszystkim cenne metale szlachetne.

Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że wiele metali szlachetnych znajduje zastosowanie w produkcji nowych technologii. Tradycja łączy się po raz kolejny z nowoczesnością.

Czy jednak inwestycja w mniej popularne metale szlachetne jest dla każdego? O ile złoto czy srebro inwestycyjne możemy bez problemu kupić u polskich dilerów, o tyle z platyną i innymi metalami lokacyjnymi może być większy problem.

Bardzo wysokie ceny i niezwykle ograniczony dostęp sprawiają, że jest to inwestycja raczej dla bardzo dużych graczy. – Jeśli jesteśmy niewielkimi inwestorami, którzy chcą skupować metale szlachetne na własny użytek, to zdecydowanie polecamy srebro i złoto inwestycyjne. Możemy je kupować pod różnorodnymi formami. Na rynku znajdziemy sztabki złota i sztabki srebra o wadze zarówno 1 grama, jak i 1 kilograma. Jeśli pociąga nas aspekt kolekcjonerski, to warto zainteresować się monetami – wśród wyrobów menniczych znajdziemy zarówno złote monety bulionowe, jak i srebrne monety bulionowe – wyjaśnia specjalista portalu skup.zlota.pl.

Zarobko.pl poleca  Krzesła do restauracji - kluczowe elementy w Twoim biznesie gastronomicznym!

Inwestycja w metale szlachetne – czy to dobry moment?

Przyjrzyjmy się kursom trzech najpopularniejszych metali szlachetnych, czyli złota, srebra i platyny. Wszystkie te metale szlachetne posiadają status międzynarodowej waluty.

Z jednej strony, w perspektywie kilku ostatnich lat, ceny wszystkich tych metali lokacyjnych znacząco spadły – w 2011 roku za uncję złota zapłacilibyśmy ponad 1850 dolarów, natomiast dzisiaj nieco ponad 1200 dolarów; uncja platyny w 2008 roku potrafiła kosztować ponad 2100 dolarów, a dzisiaj zaledwie 835 dolarów; cena srebra spadła z 22 dolarów w 2013 roku do ok. 14,5 dolarów obecnie.

Ale z drugiej strony, jeśli przyjrzymy się ogólnym tendencjom w znacznie dłuższej perspektywie czasowej (kilkadziesiąt lat), to na wykresach rysuje się znaczący wzrost wartości wszystkich najważniejszych metali szlachetnych. A po drugie, lepiej kupować, gdy ceny są niższe niż najwyższe w historii. Dlaczego w dobie kart kredytowych i kryptowalut ludzie wciąż kupują złoto czy srebro?

Nieufność zarówno do tradycyjnego, papierowego pieniądza, jak i oszczędności lokowanych na bankowych kontach, pojawia się zawsze wraz z większymi niepokojami społecznymi. – Niepewna sytuacja gospodarcza, konflikty militarne, zagrożenia cyberatakami – tego typu wydarzenia sprawiają, że ludzie wracają do starych i sprawdzonych form oszczędzania. Sztabki złota czy srebrne monety bulionowe to fizyczne obiekty, które możemy wszędzie ze sobą zabrać, którymi zapłacimy w każdym miejscu na świecie i które nie znikną wraz z upadkiem banku czy krachem finansowym na giełdzie. Metale szlachetne to gwarancja spokoju ducha w tych niespokojnych czasach – tłumaczy specjalista portalu skup.zlota.pl.

Cena złota pójdzie w górę?

Złoto inwestycyjne, srebro inwestycyjne i wiele innych metali lokacyjnych, dostępnych jest obecnie w bardzo atrakcyjnych cenach. To nie jest inwestycja, która zwróci nam się z ogromnym zyskiem po kilku miesiącach, ale bezpieczna forma inwestowania oszczędności, która zapewni spokojną przyszłość nam, a także naszym dzieciom i wnukom.

Zarobko.pl poleca  Michał Sołowow - 15 informacji i ciekawostek

Tym bardziej, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że ostatecznie ceny złota, srebra czy innych metali szlachetnych będą musiały wzrastać wraz z upływem lat – w końcu złoża surowców są skończone i ograniczone, niezwykle możliwe więc, że w perspektywie kilkudziesięciu lat niektóre metale szlachetne dostępne będą jedynie już na rynku wtórnym.

4.5/5 - (13 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *