Michał Sołowow – 15 informacji i ciekawostek

Michał Sołowow jadący Fordem Fiestą RS WRC
foto: Stefan Brending / autor: Stefan Brending (2eight) / Wikipedia

Świat biznesu i wielkich pieniędzy budzi zainteresowanie wszystkich. Nic więc dziwnego, że chętnie śledzimy ciekawostki dotyczące osób znajdujących się w rankingach najbogatszych. Równie chętnie śledzimy także poczynania zawodowe i prywatne sportowców.

Jeśli ktoś stanowi połączenie tych dwóch cech: jest szanowanym biznesmenem oraz sportowcem z sukcesami na koncie, musi budzić zainteresowanie opinii publicznej. Jedną z takich osób jest Michał Sołowow. Nic więc dziwnego, że fakty o nim i jego życiu są często poszukiwanymi informacjami. Oto piętnaście ciekawostek, które przybliżą jego sylwetkę.

1. Narodziny

Michał Sołowow przyszedł na świat 11 lipca 1962 roku w Kielcach.

2. Edukacja

Przyszły biznesmen wykształcenie zdobywał w rodzinnym mieście. Ukończył IV Liceum Ogólnokształcące w Kielcach, następnie studiował na Politechnice Świętokrzyskiej.

3. Najbogatszy Polak

W 2018 roku Michał Sołowow zajął pierwsze miejsce na liście najbogatszych Polaków, opublikowanej przez tygodnik Wprost. W tym samym roku Forbes dokonał szacunkowej wyceny jego majątku na 11,41 miliarda złotych.

4. Pierwszy biznes

Pierwszą swoją działalność gospodarczą założył w 1988 roku. Była to spółka budowlana Mitex.

5. Deweloperka

W 1996 roku biznesmen założył, istniejącą do dziś, spółkę deweloperską Echo Investment. W 2015 roku sprzedał ją grupie kapitałowej PIMCO.

6. Pracodawca

Biznesmen posiada obecnie grupę przemysłową, w której zatrudnia aż 16 tysięcy pracowników!

7. Patriota

W skład jego portfela biznesowego wchodzi obecnie 15 spółek. Są to między innymi takie znane marki jak Synthos, Cersanit, Barlinek, Komfort czy też Homla. Wszystkie spółki właścicielskie zarejestrowane są w Polsce.

8. Ranking światowych miliarderów

W 2007 roku Sołowow zajął 407 miejsce na liście najbogatszych świata. Majątek oszacowano na 2,3 miliarda dolarów. To historycznie najwyższa pozycja Polaka w tym rankingu. W roku 2008 miliarder zajął 652 miejsce na światowej liście najbogatszych ludzi. Dwa lata później uplasował się na 973 pozycji. Jego majątek oszacowano na 1 miliard dolarów.

9. Filantrop

Wspólnie ze swoją córką – Karoliną, Sołowow założył fundację „Fabryki Marzeń”. Zajmuje się ona udzielaniem stypendiów dla zdolnych uczniów oraz pomaga w renowacji domów i mieszkań ubogich rodzin.

10. Najbogatszy wśród polskich mistrzów

Sołowow świetnie radzi sobie nie tylko w biznesie, ale także w sporcie jako kierowca rajdowy. Jest trzykrotnym wicemistrzem Europy (w latach 2008, 2009 i 2012) oraz dwukrotnym wicemistrzem Polski (2006 i 2010).

11. Koniec kariery

Swoją karierę sportową kierowcy rajdowego oficjalnie zakończył w 2015 roku.

12. Odznaczenia

Michał Sołowow został kilkukrotnie odznaczony. Został uhonorowany Perłą honorową Polskiej Gospodarki, Medalem z okazji 25-lecia Krajowej Izby Gospodarczej oraz Honorową Odznaką Województwa Świętokrzyskiego.

13. Nowe technologie

Oprócz rozwijania swoich firm z branży budowlano-inwestycyjnej, biznesmen wchodzi także na rynek nowych technologii. Jest inwestorem w 3DGence, producencie drukarek 3D. Inwestuje też w New Era Materials. To firma tworząca technologie bazujące na żywicach syntetycznych.

14. Media

Biznesmen działał także w branży medialnej. Swojego czasy był także właścicielem kilku tytułów prasowych, takich jak „Życie Warszawy” czy „Przekrój” oraz rozgłośni radiowej Radio Tak, która obecnie działa jako RMF Maxxx.

15. Zięć

Jego córka – Karolina, prywatnie jest związana z kierowcą rajdowym Rafałem Sonikiem. Ci ciekawe, „zięć” jest młodszy od Sołowowa jedynie o 4 lata.

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.