Mieszkanie + o co w tym chodzi

Rynek mieszkaniowy 2017

Z pozoru stabilny rynek nieruchomości niestety w 2017 roku dopadło wiele zmian. Po pierwsze trudniej jest uzyskać kredyt mieszkaniowy, po drugie kończy się opcja użytkowania wieczystego, a także zmieniły się przepisy prawa budowlanego.

Do tego wystartowała budowa tanich mieszkań, które mają pojawić się na sprzedaż jeszcze w tym roku. A cieszący się wielką popularnością program MDM wyczerpał drugą pulę środków jeszcze w styczniu. Co prawda można składać nadal wnioski, ale będą one rozpatrywane przy okazji uruchomienia kolejnej puli co może nastąpić w kolejnym roku kalendarzowym.

Wiele osób powstrzymało się z decyzją o zakupie własnego mieszkania, ponieważ czeka na mieszkania z programu Mieszkanie +. Mieszkania te mają być przeznaczone na wynajem, ale docelowo mają być oddane na własność ich najemcom. Wybudowane miało zostać prawie 15 tysięcy mieszkań w 56 gminach. Budową zajmuje się BGK Nieruchomości.

Czynsz w takim mieszkaniu zakładano na poziomie 10-20 zł od metra kwadratowego na miesiąc. Jeżeli ktoś chciałyby od razu wykupić takie mieszkanie to jego czynsz wyniesie 120% zakładanej stawki i spłacany będzie przez 30 lat, mniej więcej jak kredyt hipoteczny. Mieszkania są przeznaczone dla osób, które nie mają szans na kredyt bankowy. Pod uwagę brane są zarobki czy liczna dzieci.

20% wkład własny do kredytu hipotecznego

Od roku 2017 trzeba już posiadać 20% wkładu własnego do kredytu hipotecznego. Znacznie utrudni to zakup mieszkania, ponieważ jest to aż 1/5 jego wartości co oznacza, że za każde 100 tysięcy wartości trzeba będzie posiadać 20 tysięcy oszczędności.

Chcąc kupić przeciętne mieszkanie trzeba będzie mieć około 60 tysięcy złotych tylko na sam wkład. A do tego jeszcze dochodzą koszty transakcyjne i np. remont. Aczkolwiek część banków wciąż udzieli kredytu dla osób mających tylko 10% wkładu własnego, ale kolejne 10% trzeba będzie ubezpieczyć co nie jest tanie, ale jeżeli nie dysponuje się zbieranymi przez lata oszczędnościami może to być jedyna szansa na kredyt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *