„Na blogu można zarabiać na różne sposoby” – wywiad

Wywiad z blogerem finansowym znanym jako Polcan:

Czym się zajmujesz?
Zajmuje się od wielu lat prowadzeniem kilku blogów finansowych, z których dwa Finanse po Godzinach i Polak Potrafi 3 stały się bardzo popularne wśród czytelników szukających unikalnych treści i dodatkowego zastrzyku finansowego.

Jak promujesz bloga?
W zasadzie nie prowadzę promocji. Wychodzę z założenia, że dobra treść nie wymaga reklamy. Jeśli blog się spodoba, czytelnicy zachęcą do przeczytania kilku artykułów swoich znajomych, te zaś mają bronić się same. Wiem że są sposoby na promowanie i od czasu do czasu pojawiają się oferty firm, które mogłyby je promować, ale nie korzystam z nich.

Jak zarabiasz na blogu?
Na blogu można zarabiać na różne sposoby. Może to być polecanie produktów bankowych, na których mogą zarobić także czytelnicy. Przykładowo obecnie trwa promocja konta w Inteligo, za którego założenie czytelnik przy spełnieniu niewygórowanych warunków może dostać 100 zł, ja zaś za polecenie konta dostaję od banku 50 zł, zarabiają więc obie strony. Blog skupia się więc przede wszystkim na prezentacji warunków jakie trzeba spełnić, by czytelnicy mogli bez problemu zdobyć premię. Taki czytelnik po zgarnięciu premii zachęca się by śledzić stale oferty prezentowane na blogu, pozwala mu to bowiem na podreperowanie swojego budżetu.

Czym jest dla Ciebie pisanie?
Przede wszystkim bardzo przyjemnym zajęciem. Myślałem kiedyś o pisaniu książek, ale blog daje tę przewagę, że spotyka się od razu z aktywną interakcją ze strony czytelników. Wiem więc na bieżąco co się podoba, a co nie. I przyznać muszę, że w dużej mierze to właśnie odbiór czytelników decyduje o poruszaniu kolejnych tematów.

Co odróżnia blogerów od ludzi którzy nie blogują?
W pewnym sensie blog może być sposobem na życie. Znam kilka osób, które traktują swojego bloga na poważnie na tyle, że rzucają pracę by blogowaniem zarabiać na życie. Trzeba jednak lubić pisać i raczej nie jest to rzecz dla każdego. Zachęcałem zresztą kilka osób do blogowania, niestety oni tego nie czują i większość z nich po napisaniu kilku postów daje sobie z tym spokój. Blog pozwala także poznawać nowych ludzi oraz wywoływać pewną presję na ofertę banków, choć na chwilę obecną tylko nieliczne liczą się ze zdaniem blogosfery.

Jakie plany finansowe na 2017 rok?
Plany finansowe staram się dobierać do możliwości jakie oferuje rynek. Obecnie nie da się tak zarabiać jak jeszcze kilka lat temu. Banki stale ograniczają klientom możliwości zarobkowe, wprowadzają coraz więcej ograniczeń i wymogów. Dlatego plany na ten rok są raczej skromne. Każdego roku pojawia się jednak jakiś sposób na dodatkowy zarobek, którego nie da się przewidzieć na początku roku. W roku ubiegłym był to na przykład ybanking, któremu poświęciłem na blogu dużo miejsca, a który pozwalał podreperować swój budżet dość znacząco. Co będzie w tym roku, zobaczymy.

Cele bloga na 2017 rok?
Stawianie celów nie jest dobrym pomysłem. Zbyt często przynosi to później rozczarowanie, jeśli plany rozmijają się z rzeczywistością. Lepszym podejściem wydaje się bycie otwartym na to co oferuje bieżące wydarzenia i korzystaniu z nich w miarę swoich możliwości. Dzięki temu życie przynosi niespodzianki, które dają więcej radości niż frustracja, że nie zrealizowało się planów.

Jakie masz największe marzenie?
W zasadzie marzenia zostały już zrealizowane. Kiedyś największym marzeniem było nauczenie się biegle języka angielskiego i choć nie uczyłem się go w szkole, zrobiłem to samodzielnie w kilka lat. Później chciałem pracować w Stanach i ten cel też udało się zrealizować. Nie zawsze wychodziło to w taki sposób w jaki sobie to zaplanowałem ale koniec końców była to zawsze kwestia silnej determinacji by zdobyć to czego się pragnie.

Co najbardziej lubisz robić?
Oj trudne pytanie, gdyż wiele jest takich rzeczy i długo by można wymieniać. W różnych okresach życia pasjonowały mnie nowe wyzwania czy to nauka języków obcych, gra na instrumentach czy podróżowanie. Pisanie bloga jest jedną z ostatnich pasji i przerodziło się w nałóg po entuzjastycznym przyjęciu przez czytelników.

Co sprawia, że życie jest dla Ciebie wyjątkowe?
Przede wszystkim robienie tego co się lubi najbardziej. Najgorszą rzeczą jaka może się przytrafić człowiekowi to wykonywanie tego czego się nie lubi. Robimy to wówczas z przymusu i nie dostarcza to nam żadnej przyjemności. Na szczęście w moim przypadku nie było takiej konieczności i zawsze robiłem to co lubiłem tak zawodowo jak prywatnie.

Jakimi wartościami się kierujesz?
Zdroworozsądkowym podejściem do życia. Nie ma jakiegoś stałego motta, gdyż człowiek się nieustannie zmienia. To co było ważne kiedyś z czasem odchodzi na dalszy plan i pojawiają się nowe priorytety.

Jakie jest Twoje motto życiowe?
Wspomniałem wyżej , że nie mam stałego motta. Chyba że za takowe można uznać dopasowanie do szybko zmieniającego się świata. Podobno przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka, warto jednak nie wpadać w wygodne schematy, lecz iść z duchem czasu.

Co cenisz w ludziach?
Przede wszystkim szczerość i uczciwość bowiem dzięki temu można im zaufać. Bez zaufania nie ma dobrych relacji i nie da się niczego zbudować. Czytelnicy współtworzą w zasadzie bloga ze mną zostawiając mnóstwo cennych komentarzy. Nie brakuje co prawda cyników czy spamerów, generalnie jednak większość wytyka mi niezamierzone braki w artykułach w uczciwy sposób, stanowiąc tym samym cenne uzupełnienie pisanych przeze mnie artykułów, za co często im dziękuję.

Kogo uważasz za mentora?
Nie ma kogoś takiego. Korzystam z wielu źródeł inspiracji, nie ma jednak jednego na którym bym się stale opierał.

Jakimi wartościami się kierujesz?
Pomaganie innym. Wiąże się to także bezpośrednio z wykonywanym przeze mnie zawodem, ale taki sam cel przyświeca działalności blogerskiej. Wszak blog powstał dlatego, że chciałem podzielić się z innymi jak dorobić do podstawowej pensji korzystając z ofert jakie oferuje rynek. Zanim powstał blog sam odkryłem, że można robić to na wiele sposobów, zaś od ponad 5 lat dzielę się tym z innymi. Czytelnicy zresztą też w zamian podpowiadają mi gdzie można znaleźć okazję, więc działa to w obie strony.

Obecny stan umysłu?
Otwartość na nowe wyzwania. Przy prowadzeniu bloga ważne by nie popadać w schematy. Opisuję zwykle to co się dzieje na rynku i jak z tego korzystać z korzyścią dla siebie. Rynek jednak nieustannie się zmienia, musimy więc być otwarci na zmiany i do nich się odpowiednio dostosowywać.

Najbardziej starasz się o?
Na pewno o pisanie rzetelnych artykułów. Czytelnicy bloga to dość specyficzna grupa, która szybko wyłapuje moje niedociągnięcia i w komentarzach wytkną mi poczynione błędy, więc trzeba do każdego tematu podejść jak najlepiej. Rzecz jest o tyle trudna, że regulaminy promocji, które często omawiam są na tyle zawiłe, że można je interpretować na kilka różnych sposobów. Jednak wspólnymi siłami odkrywamy jak najlepiej korzystać z ciekawych ofert tak by wszyscy na tym wyszli jak najlepiej, a przecież właśnie o to w tym wszystkim chodzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *