W ciągu najbliższego roku na emerytury może przejść nawet 200 do 300 tysięcy osób

W listopadzie ubiegłego roku uchwalono ustawę przywracającą poprzedni wiek emerytalny dla kobiet (60 lat) i mężczyzn (65 lat). Przygotowany przez prezydenta Andrzeja Dudę zapis ma wejść w życie z dniem 1 października 2017 roku. Każdy, kto tego dnia będzie spełniał powyższe wymagania będzie mógł złożyć wniosek o emeryturę.

Oni stracą na obniżeniu wieku emerytalnego

Według szacunków rządu w ciągu najbliższego roku na emerytury może przejść nawet 200 do 300 tysięcy osób. Nie zdecydowano jednak, by o emeryturach decydował tak zwany warunek stażowy. Według propozycji kobiety po osiągnięciu 20 lat przepracowanego stażu (mężczyźni odpowiednio 25) mogą liczyć na najniższe świadczenia emerytalne.

Nadal będzie istniała możliwość podejmowania pracy na emeryturze. By jednak ZUS wypłacił świadczenia trzeba będzie rozwiązać dotychczasową umowę ze swoim pracodawcą. Poza tym wymogiem nie są przewidziane żadne ograniczenia dla seniorów chcących pozostać aktywnymi zawodowo.

Sam fakt obniżenia wieku emerytalnego oznaczać będzie, że renta będzie wypłacana krócej. Następnie ZUS zacznie wypłacać emeryturę. Częściowe emerytury, które obecnie wypłacane są mężczyznom mają zostać zlikwidowane, jednak osoby które teraz je otrzymują będą je dostawać dalej aż do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego.

Najwięcej na nowej reformie stracą jednak między innymi rolnicy. Obecnie mogą przechodzić oni na wcześniejsze emerytury rolnicze. W przypadku kobiet granica wieku to 55 lat, mężczyźni zyskują tę możliwość osiągając 60 lat.

Oboje łączy jedno obostrzenie – by uzyskać świadczenie muszą prowadzić swoje gospodarstwo co najmniej 30 lat i przekazać je swoim dzieciom. Po 1 października bieżącego roku rolnicy przechodzić będą na emerytury jak większość Polaków, po ukończeniu 60. (kobiety) i 65. (mężczyźni) roku życia.

Lekkiej korekcie ulegnie też ochrona przed zwolnieniem osób w wieku przedemerytalnym. Podobnie jak teraz okres ten wynosić będzie cztery lata, więc zatrudnionych odpowiednio kobiet w wieku 56 lat i mężczyzn w wieku lat 61 nie będzie można zwolnić gwarantując im doczekanie emerytury w zawodzie.

Obniżenie wieku emerytalnego w szerszej perspektywie oznaczać będzie również obniżenie wypłacanych świadczeń. Dotknie to w większym stopniu kobiety, ponieważ przechodząc na emeryturę w wieku lat 60 będą one miały stosunkowo mniej przepracowanych lat, a więc mniej zgromadzonych środków. Według badań około 90% obecnych emerytów zdecydowało się złożyć stosowny wniosek o wypłatę świadczeń w pierwszym możliwym momencie.

Osoby, będące obecnie w wieku 30 lat przechodząc na emeryturę będą uzyskiwały średnio około kilkunastu procent swojej ostatniej pensji. W tym wypadku ponownie to kobiety stracą najwięcej. One bowiem najczęściej biorą urlopy rodzicielskie przez co zgromadzonych na emeryturę środków znajdzie się odpowiednio jeszcze mniej.

Państwo nie będzie niwelowało wynikających z tego różnic. Taki obrót wydarzeń spowoduje, że stracić mogą również osoby zarabiające przeciętną pensję. W ich przypadku otrzymywana emerytura może wynieść około 30% ostatniej pensji. Lepiej zarabiający mogą liczyć natomiast na ponad 40% wartości ostatnich zarobków.

Daleko idące zmiany, które niesie ze sobą obniżenie wieku emerytalnego oznaczać także będą odmienne nastawienie w kwestii zarządzania oszczędnościami. Ci, którzy dostrzegają realizujący się czarny scenariusz na najbliższe lata zaczynają odkładać na emeryturę już teraz.

Według prognoz każdego roku liczba osób przechodzących na emeryturę będzie rosnąć. Ich potrzeby ekonomiczne nie będą zaspokajane w całości ze świadczeń państwowych. Zmianie musi zatem ulec nastawienie na oszczędzanie i lepsze gospodarowanie ulokowanymi środkami.

W świetle powyższych faktów nie dziwi więc większe zainteresowanie na polskim rynku produktami emerytalnymi. Indywidualne Konto Emerytalne oraz Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników, wśród których dominującą grupą są kobiety, według statystyk w wieku powyżej 50. roku życia.

Z kolei według prognoz ekonomistów Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Głównej Handlowej obniżenie wieku emerytalnego dotknie pośrednio nas wszystkich. Stanie się tak poprzez samo finansowanie emerytur w dłuższej perspektywie i będzie oznaczało podniesienie podatków, m. in. podatku VAT.

Zwiększenie się liczby ludności w wieku poprodukcyjnym spowoduje natomiast spadek podaży pracy. W konsekwencji nasza gospodarka będzie zwalniać wytwarzając znacznie mniej dóbr i usług. Eksperci wyliczyli również, że po wejściu reformy w życie spadnie PKB Polski na mieszkańca. Mówi się nawet o 7%, co bardzo zaskoczyło badaczy.

Dalsze skutki obniżenia wieku emerytalnego zweryfikuje upływający czas. Wyliczenia, prognozy i statystyki to jedno, rzeczywistość i życie to drugie. O ile nic się w najbliższym czasie nie zmieni, a przepisy z obecnie obowiązującej ustawy pozostaną w mocy prawa lepiej już teraz pomyśleć nad swoją emeryturą i… Zacząć odkładać pieniądze.

4.8/5 - (11 votes)

1 komentarz. Czytaj komentarze lub napisz nowy komentarz

  • 1 stycznia 2017 o 21:06

    Dlatego nie wiadomo czy się przejdzie na emeryturę i będzie się godnie żyło

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.