Największa inwestycja PKN Orlen

PKN Orlen obecnie bliża się do końca budowy największej instalacji energetycznej, która była bardzo dużą inwestycją tej firmy. Inwestycja polegała na budowie bloku gazowego o mocy 596 MWe w Płocku, który będzie miał za zadanie dostarczać prąd oraz ciepło.

Budowa stacji poprzez którą energia ma trafiać do krajowej sieci została już zakończona przez PSE. Blok wytwarzający energię elektryczną oraz ciepło powstaje na terenie rafinerii PKN Orlen.

Koszt bloku wynosi 1.65 mld złotych. W miesiącu sierpień planuje się przeprowadzenie pierwszej próby uruchomienia turbiny gazowej.

Na przełomie 2017 i 2018 roku zostanie blok oddany do regularnej eksploatacji. Blok parowo-gazowy będzie wytwarzał gorącą parę z przeznaczeniem na procesy technologiczne w rafinerii.

Pozyskiwana energia elektryczna będzie wykorzystywana w pierwszej kolejności w rafinerii, a nadwyżka będzie kierowana do sieci elektroenergetycznej. Budowa bloku została przedstawiona dziennikarzom.

Kierownik Płockiego zakładu CCGT Pan Tomasz Jakubowski zaznaczył, że blok posiada dwa bardzo nietypowe rozwiązania. Pierwszym rozwiązaniem jest około kilometrowy rurociąg, który dostarcza do rafinerii parę.

Drugim rozwiązaniem są przesuwniki fazowe, które stanowią rodzaj transformatorów pozwalających na sterowanie przepływem energii. Dyrektor wykonawczy ds. energetyki w PKN Orlen Pan Marcin Wasilewski podkreślił, że bardzo chcą uniknąć sytuacji, w której blok będzie produkował energię dla systemu krajowego, a zakład będzie pobierał energię z tego systemu.

Płocka rafineria posiada zapotrzebowanie ma moc elektryczną rzędu 250 MW. Część energii będzie wytwarzana w starej elektrociepłowni na gaz i olej opałowy o mocy 150 W. Rozpoczęcie działania nowego bloku sprawi, że zakłady będą miały zaspokojone w całości swoje własne potrzeby.

Nadwyżka zostanie skierowana do sieci, która szacuje się na poziomie około 3 TWh rocznie. Nowo powstały blok posiada zapotrzebowanie na około 820 mln metrów sześciennych gazu rocznie, ale całkowite zapotrzebowanie na gaz przez PKN Orlen wynosi około 500 mln metrów sześciennych.

W sumie koncern będzie potrzebował około 2.5 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Głównym dostawcą gazu będzie PGNiG, ale nie jedynym.

Obecnie Polskie Sieci Elektroenergetyczne zakończyły inwestycje konieczne dla wyprowadzenia mocy z nowego źródła energii. Koszt rozbudowy stacji elektroenergetycznej 200/110 kV oraz sieci wyniósł 74 mln złotych.

PSE zaznacza, że całą inwestycje udało się przeprowadzić nie powodując długich wyłączeń, które mogłyby stanowić obciążenie dla systemu w naszym kraju, a głównie w jego północnej części.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *