Największa inwestycja PKN Orlen

PKN Orlen obecnie bliża się do końca budowy największej instalacji energetycznej, która była bardzo dużą inwestycją tej firmy. Inwestycja polegała na budowie bloku gazowego o mocy 596 MWe w Płocku, który będzie miał za zadanie dostarczać prąd oraz ciepło.

Budowa stacji poprzez którą energia ma trafiać do krajowej sieci została już zakończona przez PSE. Blok wytwarzający energię elektryczną oraz ciepło powstaje na terenie rafinerii PKN Orlen.

Koszt bloku wynosi 1.65 mld złotych. W miesiącu sierpień planuje się przeprowadzenie pierwszej próby uruchomienia turbiny gazowej.

Na przełomie 2017 i 2018 roku zostanie blok oddany do regularnej eksploatacji. Blok parowo-gazowy będzie wytwarzał gorącą parę z przeznaczeniem na procesy technologiczne w rafinerii.

Pozyskiwana energia elektryczna będzie wykorzystywana w pierwszej kolejności w rafinerii, a nadwyżka będzie kierowana do sieci elektroenergetycznej. Budowa bloku została przedstawiona dziennikarzom.

Kierownik Płockiego zakładu CCGT Pan Tomasz Jakubowski zaznaczył, że blok posiada dwa bardzo nietypowe rozwiązania. Pierwszym rozwiązaniem jest około kilometrowy rurociąg, który dostarcza do rafinerii parę.

Drugim rozwiązaniem są przesuwniki fazowe, które stanowią rodzaj transformatorów pozwalających na sterowanie przepływem energii. Dyrektor wykonawczy ds. energetyki w PKN Orlen Pan Marcin Wasilewski podkreślił, że bardzo chcą uniknąć sytuacji, w której blok będzie produkował energię dla systemu krajowego, a zakład będzie pobierał energię z tego systemu.

Płocka rafineria posiada zapotrzebowanie ma moc elektryczną rzędu 250 MW. Część energii będzie wytwarzana w starej elektrociepłowni na gaz i olej opałowy o mocy 150 W. Rozpoczęcie działania nowego bloku sprawi, że zakłady będą miały zaspokojone w całości swoje własne potrzeby.

Nadwyżka zostanie skierowana do sieci, która szacuje się na poziomie około 3 TWh rocznie. Nowo powstały blok posiada zapotrzebowanie na około 820 mln metrów sześciennych gazu rocznie, ale całkowite zapotrzebowanie na gaz przez PKN Orlen wynosi około 500 mln metrów sześciennych.

W sumie koncern będzie potrzebował około 2.5 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Głównym dostawcą gazu będzie PGNiG, ale nie jedynym.

Obecnie Polskie Sieci Elektroenergetyczne zakończyły inwestycje konieczne dla wyprowadzenia mocy z nowego źródła energii. Koszt rozbudowy stacji elektroenergetycznej 200/110 kV oraz sieci wyniósł 74 mln złotych.

PSE zaznacza, że całą inwestycje udało się przeprowadzić nie powodując długich wyłączeń, które mogłyby stanowić obciążenie dla systemu w naszym kraju, a głównie w jego północnej części.

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o
Sprawdź też:
Za niedługo w przypadku otrzymania mandatu będziemy mogli zapłacić kartą.…
Ludzie Internetu Sklep internetowy Social Media Strony internetowe Wideo online Zwiększanie zasięgu
10 trendów w projektowaniu webowym na 2019 rok
facebook
Jak promować firmę na Facebooku
wybór firmy pozycjonerskiej
5 rzeczy na które należy patrzeć kiedy wybiera się firmę pozycjonerską
Biuro Ciekawostki Firma Gospodarka Pomysły na biznes
Biznes skierowany do turystów
Jaki biznes otworzyć na wsi
Jakie obrazy wybrać do biura?
biznes bez wychodzenia z domu
10 pomysłów na biznes bez wychodzenia z domu
Inwestycje Kredyty Oszczędzanie
Bank Alior: efektywny, innowacyjny, stabilny i satysfakcjonujący dla klientów
Jaki biznes otworzyć, czyli w co warto inwestować
Jaki biznes otworzyć, czyli w co warto inwestować
Pożyczka pod zastaw samochodu
Jadąc za granicę, warto już wcześniej zastanowić się nad budżetem
Czy warto inwestować w studia MBA?
wynagrodzenia
Rzut okiem na wynagrodzenia, czyli plany podwyżkowe w toku
Ile tak naprawdę zarabiają prezydenci miast
Ile tak naprawdę zarabiają prezydenci miast