Narodziny dziecka, a ubezpieczenie – co warto zrobić?

noworodek

Jednym z najważniejszych momentów w życiu większości ludzi są narodziny dziecka. Przygotowania do narodzin większość osób rozpoczyna dużo wcześniej i wiąże się to m.in. z kompletowaniem wyprawki, urządzaniem pokoju czy udziale w zajęciach w szkole rodzenia. Warto jednak mieć na uwadze to, że narodziny dziecka powinny wiązać się z objęciem dziecka dodatkową ochroną ubezpieczeniową.

Ubezpieczenie na życie a narodzenie dziecka

W zakresie prywatnych polis ubezpieczenia na życie, moment urodzenia dziecka jest równoznaczny z wypłatą świadczenia przez ubezpieczyciela. Warto pamiętać jednak, że wysokość świadczenia jak i zasadność jego wypłaty najczęściej zależy od wybranej oferty ubezpieczenia oraz jej zakresu. Duże znaczenie ma także wysokość comiesięcznie uiszczanej składki ubezpieczeniowej. Podpisując umowę ubezpieczenia na życie należy zwrócić także uwagę na jej okres karencji, która w przypadku urodzenia dziecka może wynosić nawet do 12 miesięcy.

Jeśli jeden z rodziców jest objęty ubezpieczeniem grupowym u swojego pracodawcy, może w niektórych przypadkach (np. podczas pobytu w szpitalu oraz porodu zakończonego cesarskim cięciem) uzyskać dodatkowe świadczenie z tytułu ww. polisy.

Dodatkowe ubezpieczenie dla niemowlaka – czy warto?

Z uwagi na to, że zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia w zakładzie pracy nie zawsze będzie zapewniało dostateczne wsparcie finansowe oraz obejmie ono z reguły podstawową opiekę, warto rozważyć zakup dodatkowego ubezpieczenia.

Z tego też powodu narodziny dziecka powinny wiązać się także z podjęciem decyzji o objęciu maluszka dodatkową ochroną czyli dobrowolnym ubezpieczeniem NNW. Ten rodzaj polisy ma charakter prywatny i może zostać wykupiony już w dniu narodzin dziecka.  Dodatkowe ubezpieczenie zapewnia szereg korzyści za niewielką miesięczną kwotę składki ubezpieczeniowej. W szczególności do zakresu ochrony należy zaliczyć:

– pokrycie kosztów specjalistycznych konsultacji oraz badań lekarskich,

– pokrycie kosztów transportu medycznego oraz dodatkowej opieki np. wizyt domowych,

– pomoc psychologiczną dziecka,

– dostęp do szybkiej infolinii medycznej oraz rehabilitacyjnej.

Polisa NNW dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Podpisując polisę NNW dla niemowlaka warto zwrócić szczególną uwagę na Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) które dokładnie opisują w jakich sytuacjach ochrona ubezpieczeniowa ma zastosowanie. Im szerszy zakres ochrony, tym większa szansa na wypłatę pieniędzy w przypadku choroby dziecka lub innego zdarzenia.

Co ważne, dobrze jeśli ubezpieczenie działa także poza granicami kraju. Ważne jest także sprawdzenie czy umowa określa okres karencji oraz czy ubezpieczenie jest ważne przez cały rok. Dokładne zapoznanie się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia pozwala uniknąć nieporozumień oraz rozczarowań a także zyskuje się pewność, że polisa zadziała w określonych przypadkach.

Decyzja o objęciu niemowlaka dodatkowym ubezpieczeniem od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków daje rodzicom nie tylko wsparcie finansowe w trudnych, życiowych sytuacjach ale także zapewnia spokój psychiczny oraz zwiększa poczucie bezpieczeństwa.

Oceń post