Jak wybrać nazwę domeny internetowej, która przyciąga

Nazwa domeny to absolutnie istotna rzecz, którą trzeba dokładnie przemyśleć. Zanim zdecydujesz się na wykupienie określonej domeny, koniecznie trzeba sprawdzić kilka rzeczy. Po pierwsze – domena musi być unikalna. Jakkolwiek, każdy, kto rzeczywiście chce założyć domenę pod swoją firmę, stara się unikać podobieństwa do innych, już istniejących na rynku.

Jak wybrać nazwę domeny internetowej, która przyciąga

Powodem jest odróżnienie marki, którą pragnie się wypromować, od innych tego typu, konkurencyjnych, by stać się dobrze widocznym dla nowych klientów, którzy po oryginalnej nazwie szybko znajdą nas w sieci. Dobrym pomysłem może być stworzenie domeny strony, która już kiedyś istniała, ale dzisiaj jest wolna i dostępna do budowania nowego biznesu. Zwłaszcza, jeżeli w jakiś sposób była powiązana z biznesem, który już funkcjonował – może okazać się celnym strzałem w dziesiątkę i umożliwić nie tylko pozyskanie nowych klientów, ale także tych, którzy już wcześniej korzystali z usług danej firmy – nawet jeśli nie byli zbyt liczni.

Obecnie da się zauważyć modę na tworzenie nazw witryn internetowych, które brzmią podobnie do witryn już istniejących. Istnieje cień szansy, że witryna ta może zostać odkupiona przez właściciela większej firmy. Podobnie sytuacja miała się z witryną zakupioną początkowo przez Facebooka – facebook. pl za 200 tysięcy dolarów i kolejną – zakupioną w 2010 roku – stanowiącą aberrację nazwy znanego portalu społecznościowego – fb. com.

Ta z kolei okazała się już warta 10 milionów dolarów i stała się idealnym pomysłem ułatwiającym użytkownikom korzystanie z portalu poprzez wpisywanie skrótu w wyszukiwarkę internetową. Jest w tym reguła, jakkolwiek szanse na sprzedaż domeny, która łudząco przypomina nazwę większej firmy, są niezbyt wysokie.

Wybierając nazwę domeny internetowej koniecznie trzeba zapomnieć o znakach innych niż polskie. Jeżeli dobrze trafimy z nazwą – być może firma zagraniczna zechciałaby ją odkupić – jak jednak będziemy mogli ją sprzedać, jeśli w nazwie pojawią się znaki niedostępne dla innego języka? „ą”, „ż”, „ó”, choć sprawiają, że nazwa adresu strony jest poprawniejsza i czytelniejsza, nie sprawią, że domena stanie się bardziej popularna na całym świecie.

Znaczenie ma także koniec adresu naszej domeny – com lub pl naprawdę czyni różnicę. Stawiając na domenę zakończoną na. com możemy liczyć na użytkowników odwiedzających naszą stronę nie tylko w naszym kraju, ale nawet na całym świecie. .pl jest charakterystyczne dla naszego kraju – taką witrynę też moglibyśmy odsprzedać z tym, że za dużo mniejsze pieniądze, jeśli znajdzie się na nią nabywca. Poza tym, jeżeli chcemy naszą domenę utrzymać pod kątem naszego biznesu, znacznie bardziej prawdopodobnym jest, że korzystając z. com na końcu adresu dotrzemy do klientów z całego świata. Zostaje wtedy tylko kwestia ze skorzystania z wersji naszej strony nie tylko w polskim, ale i przynajmniej angielskim języku.

Adres naszej strony koniecznie powinien odpowiadać nazwie, którą usłyszymy od drugiej osoby po jej wypowiedzeniu. Ma być łatwa w zapamiętaniu i wpisaniu w wyszukiwarkę. Dzięki temu zyskasz pewność, że potencjalny klient trafi właśnie na Twoją stronę, a nie konkurencji. Nazwa powinna też odpowiadać treści strony. Jeżeli chcemy promować usługi związane z księgowością, powinniśmy nazwać naszą stronę w ten sposób, by łatwo kojarzyła się z księgowaniem. twoje-ksiegowanie. com czy podobna nazwa skojarzy naszą stronę z danym pakietem usług, łatwa do zapamiętania pozwoli szybko wrócić do niej używając przeglądarki. Nazwa domeny może być nazwą naszej strony, ale nie musi – może posiadać słowo kluczowe, ale tylko takie, które będzie od razu kojarzyło się z danym typem biznesu.

Wracając do poprzedniego przykładu – twoje-ksiegowanie. com – trzeba zauważyć, że jest to nazwa zarówno pod pewnymi względami dobra, jak i zła. W nazwie warto jest unikać wszelkiego rodzaju myślników. Dlaczego? Jeśli wpiszemy w najbardziej popularną wyszukiwarkę internetową, jaką jest Google, dwa oddzielne słowa – twoje księgowanie – otrzymamy na pierwszych pozycjach wyniki, które wcale nie posiadają w nazwie domeny tych dwóch słów, z myślnikiem czy bez. Dopiero, kiedy je połączymy i wtedy dokonamy ponownego wyszukiwania wyników, na pierwszych pozycjach pojawi się zbliżona nazwa do tej, która odpowiada słowom kluczowym. W tym przypadku pierwsze wyniki pokazały nam domeny takiej jak twoje-ksiegowe. pl, twojeksiegowe. pl, ksiegowosc24. pl.

Wyszukiwarki są potężnym narzędziem, które jest zaprogramowane na swój sposób i w zależności od tego, czego szukasz – tak pokaże wyniki na swojej stronie. Dlatego ważnym jest, by nazwa domeny była unikalna, nie posiadała myślników – wyszukiwarka wtedy znacznie szybciej i wyżej wypozycjonuje naszą, a nie konkurencyjną stronę internetową.
Zanim wybierzesz nazwę swojej strony internetowej pamiętaj – nazwa powinna być unikalna, preferowana z zakończeniem. com lub ewentualnie. pl, pozbawiona polskich znaków, łatwa do zapamiętania i kojarząca się z biznesem, który chcesz otworzyć. Jeśli masz zamiar otworzyć swoją witrynę z myślą o jej późniejszym odsprzedaniu, tworzenie nazwy łudząco podobnej do marki jednej z najbardziej rozpoznawalnych firm może dać Ci pewne szanse na jej szybkie odsprzedanie.

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o
Sprawdź też:
Okazuje się, że jednym z najbardziej dochodowych biznesów może być……
Ludzie Internetu Sklep internetowy Social Media Strony internetowe Wideo online Zwiększanie zasięgu
10 trendów w projektowaniu webowym na 2019 rok
facebook
Jak promować firmę na Facebooku
wybór firmy pozycjonerskiej
5 rzeczy na które należy patrzeć kiedy wybiera się firmę pozycjonerską
Biuro Ciekawostki Firma Gospodarka Pomysły na biznes
Biznes skierowany do turystów
Jaki biznes otworzyć na wsi
Jakie obrazy wybrać do biura?
biznes bez wychodzenia z domu
10 pomysłów na biznes bez wychodzenia z domu
Inwestycje Kredyty Oszczędzanie
Bank Alior: efektywny, innowacyjny, stabilny i satysfakcjonujący dla klientów
Jaki biznes otworzyć, czyli w co warto inwestować
Jaki biznes otworzyć, czyli w co warto inwestować
Pożyczka pod zastaw samochodu
Jadąc za granicę, warto już wcześniej zastanowić się nad budżetem
Czy warto inwestować w studia MBA?
wynagrodzenia
Rzut okiem na wynagrodzenia, czyli plany podwyżkowe w toku
Ile tak naprawdę zarabiają prezydenci miast
Ile tak naprawdę zarabiają prezydenci miast