15 Interesujących Informacji o Nicoli Tesli

Nikola Tesla

Nicola Tesla uchodził za dziwnego i aspołecznego, ale bez wątpienia genialnego naukowca. Podobno urodził się w trakcie burzy, co niektórzy uznają za zwiastun jego ścieżki życiowej i obsesji na punkcie elektryczności.

Pielęgniarka uznała to za zły omen i powiedziała, że będzie dzieckiem ciemności, co matka Tesli skontrowała prostym „Nie. Będzie dzieckiem światłości”.

I rzeczywiście, Nicola wniósł do świata zdumiewająco dużo jasności i zrozumienia procesów, których wcześniej nie pojmowano lub się ich bano. Dzisiaj zaprezentuję wam 15 ciekawostek o tym szalonym wynalazcy.

1. Nicola Tesla badał bezprzewodowy przepływ informacji, więc miał duży udział w późniejszym wynalezieniu telefonów.

2. Ojciec Tesli był kapłanem prawosławnym wysokiej rangi i chciał, by jego syn poszedł w jego ślady. Nicola, z pomocą swojego nauczyciela, który postarał się o stypendium dla młodego geniusza, poszedł jednak na studia inżynierskie.

3. Nicola Tesla uważał, że codzienne picie Whiskey pomoże mu dożyć 150 lat. Zmarł jednak w wieku 87 lat, oficjalnie na skutek zakrzepu tętnicy zaopatrującej serce w krew.

4. W 1898 Nicola stworzył fundament dla późniejszego powstania dronów, patentując pierwsze urządzenie sterowane zdalnie za pomocą fal radiowych.

5. Geniusz ten spał tylko 2 godziny na dobę, plus częste drzemki. Nie zalecamy jednak naśladowania go w tej kwestii.

6. Tesla cierpiał na mizofobię, czyli strach przed brudem. Znajomi mówili o nim, że zawsze jest bardzo elegancki i schludny, jednak niewielu z nich znało przyczynę takiego stanu rzeczy.

7. Nicola powiedział kiedyś, że gdy zastosujemy poprawnie technologię bezprzewodowego wysyłania informacji, cała Ziemia zamieni się w ogromny mózg. Trochę kojarzy się z Internetem, czyż nie?

8. Naukowiec bał się nie tylko zarazków, ale i… kobiet! Powiedział kiedyś, że wzrost praw kobiet to „tragedia” i wysnuł wizję przyszłości, w której kobiety panują nad światem, którą określił jako „przerażający scenariusz”. Jak widać bycie geniuszem w danej dziedzinie, nie oznacza od razu, że we wszystkich aspektach jest się ponadprzeciętnie mądrym.

9. Każdego dnia Tesla pracował przynajmniej 11 godzin i jadł kolację zawsze o godzinie 20:10 w tej samej restauracji. Składał nawet zamówienie zawsze u tego samego kelnera.

10. Nicola kochał zwierzęta. Codziennie chodził do parku karmić gołębie, a gdy zobaczył, że jeden z nich ma złamane skrzydło, wydał ponad dwa tysiące dolarów na skonstruowanie urządzenia, które pomogło gołębiowi szybciej dojść do siebie. W późniejszych latach życia wizjoner został wegetarianinem.

11. Gdy Nicola przyjechał pierwszy raz do Nowego Jorku, miał tylko 4 centy w kieszeni. Jak widać, mocno wierzył w siebie i był odważny.

12. Naukowiec został kiedyś wydalony z własnej firmy Tesla Electric Light Company i pracował fizycznie, żeby mieć fundusze na przeżycie. Ciężko sobie nawet wyobrazić, co czuje osoba tak pochłonięta swoimi wynalazkami, gdy nie może pracować nad nimi, bo całą swoją energię wkłada w coś tak „zwyczajnego” jak fizyczna harówka. Tym bardziej że Tesla był za podziałem społeczeństwa na lepszych i gorszych, tzn. uważał, że ciężkie prace fizyczne powinni wykonywać ludzie mało inteligentni, zaś „tacy geniusze jak on” powinni skupić się w stu procentach na nauce.

13. Tesla opracował pierwszy na świecie projekt elektrowni wodnej, czy pierwszy panel słoneczny. Wymyślił też dynamo rowerowe.

14. Tesla pracował w firmie Thomasa Edisona, jednak wynalazcy pokłócili się, bo Nicola uważał, że przyszłość należy do prądu przemiennego i na nim należy skupić badania, zaś Thomas uważał ten rodzaj prądu za niebezpieczny i opowiadał się za prądem stałym. Ostatecznie wygrał Tesla, gdyż dzisiaj w gniazdkach mamy prąd przemienny.

15. Nicola miał brata, którego określał mianem intelektualnego giganta. Chłopak poniósł jednak śmierć w młodości na skutek upadku z konia. Kto wie, jak dziś wyglądałby świat, gdyby bracia Tesla pracowali razem, wpadając na dwukrotnie więcej pomysłów?

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.