15 Interesujących Informacji o Nicoli Tesli

Nikola Tesla

Nicola Tesla uchodził za dziwnego i aspołecznego, ale bez wątpienia genialnego naukowca. Podobno urodził się w trakcie burzy, co niektórzy uznają za zwiastun jego ścieżki życiowej i obsesji na punkcie elektryczności.

Pielęgniarka uznała to za zły omen i powiedziała, że będzie dzieckiem ciemności, co matka Tesli skontrowała prostym „Nie. Będzie dzieckiem światłości”.

I rzeczywiście, Nicola wniósł do świata zdumiewająco dużo jasności i zrozumienia procesów, których wcześniej nie pojmowano lub się ich bano. Dzisiaj zaprezentuję wam 15 ciekawostek o tym szalonym wynalazcy.

1. Nicola Tesla badał bezprzewodowy przepływ informacji, więc miał duży udział w późniejszym wynalezieniu telefonów.

2. Ojciec Tesli był kapłanem prawosławnym wysokiej rangi i chciał, by jego syn poszedł w jego ślady. Nicola, z pomocą swojego nauczyciela, który postarał się o stypendium dla młodego geniusza, poszedł jednak na studia inżynierskie.

3. Nicola Tesla uważał, że codzienne picie Whiskey pomoże mu dożyć 150 lat. Zmarł jednak w wieku 87 lat, oficjalnie na skutek zakrzepu tętnicy zaopatrującej serce w krew.

4. W 1898 Nicola stworzył fundament dla późniejszego powstania dronów, patentując pierwsze urządzenie sterowane zdalnie za pomocą fal radiowych.

5. Geniusz ten spał tylko 2 godziny na dobę, plus częste drzemki. Nie zalecamy jednak naśladowania go w tej kwestii.

6. Tesla cierpiał na mizofobię, czyli strach przed brudem. Znajomi mówili o nim, że zawsze jest bardzo elegancki i schludny, jednak niewielu z nich znało przyczynę takiego stanu rzeczy.

7. Nicola powiedział kiedyś, że gdy zastosujemy poprawnie technologię bezprzewodowego wysyłania informacji, cała Ziemia zamieni się w ogromny mózg. Trochę kojarzy się z Internetem, czyż nie?

8. Naukowiec bał się nie tylko zarazków, ale i… kobiet! Powiedział kiedyś, że wzrost praw kobiet to „tragedia” i wysnuł wizję przyszłości, w której kobiety panują nad światem, którą określił jako „przerażający scenariusz”. Jak widać bycie geniuszem w danej dziedzinie, nie oznacza od razu, że we wszystkich aspektach jest się ponadprzeciętnie mądrym.

9. Każdego dnia Tesla pracował przynajmniej 11 godzin i jadł kolację zawsze o godzinie 20:10 w tej samej restauracji. Składał nawet zamówienie zawsze u tego samego kelnera.

10. Nicola kochał zwierzęta. Codziennie chodził do parku karmić gołębie, a gdy zobaczył, że jeden z nich ma złamane skrzydło, wydał ponad dwa tysiące dolarów na skonstruowanie urządzenia, które pomogło gołębiowi szybciej dojść do siebie. W późniejszych latach życia wizjoner został wegetarianinem.

11. Gdy Nicola przyjechał pierwszy raz do Nowego Jorku, miał tylko 4 centy w kieszeni. Jak widać, mocno wierzył w siebie i był odważny.

12. Naukowiec został kiedyś wydalony z własnej firmy Tesla Electric Light Company i pracował fizycznie, żeby mieć fundusze na przeżycie. Ciężko sobie nawet wyobrazić, co czuje osoba tak pochłonięta swoimi wynalazkami, gdy nie może pracować nad nimi, bo całą swoją energię wkłada w coś tak „zwyczajnego” jak fizyczna harówka. Tym bardziej że Tesla był za podziałem społeczeństwa na lepszych i gorszych, tzn. uważał, że ciężkie prace fizyczne powinni wykonywać ludzie mało inteligentni, zaś „tacy geniusze jak on” powinni skupić się w stu procentach na nauce.

13. Tesla opracował pierwszy na świecie projekt elektrowni wodnej, czy pierwszy panel słoneczny. Wymyślił też dynamo rowerowe.

14. Tesla pracował w firmie Thomasa Edisona, jednak wynalazcy pokłócili się, bo Nicola uważał, że przyszłość należy do prądu przemiennego i na nim należy skupić badania, zaś Thomas uważał ten rodzaj prądu za niebezpieczny i opowiadał się za prądem stałym. Ostatecznie wygrał Tesla, gdyż dzisiaj w gniazdkach mamy prąd przemienny.

15. Nicola miał brata, którego określał mianem intelektualnego giganta. Chłopak poniósł jednak śmierć w młodości na skutek upadku z konia. Kto wie, jak dziś wyglądałby świat, gdyby bracia Tesla pracowali razem, wpadając na dwukrotnie więcej pomysłów?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *