Oddziały bankowe przyszłości powstają już teraz

Oddziały bankowe przyszłości powstają już teraz

Banki przyszłości, jak będą wyglądały? Niektórzy zadają sobie takie pytanie, choć zapewne jest to mniejszość pośród osób, które korzystają z usług bankowych. Warto jednak wiedzieć, że z bankami przyszłości możemy spotkać się już dzisiaj.

Przyszłością jest rozwój technologi i Internetu. Tak naprawdę w przyszłości w celu załatwienia większości spraw związanych z bankowością nie będziemy musieli udawać się do placówek banku. Zresztą będzie ich stopniowo coraz mniej, a jeśli będą powstawać, to będą to placówki funkcjonujące bez pomocy ludzi.

Spójrzmy na dzisiejszą bankowość. W bardzo wielu bankach tak właśnie zaczyna się dziać. Liderem wśród bankowości online jest mBank. To tutaj większość rzeczy i spraw załatwimy bez wychodzenia z domu. Oczywiście są placówki tego banku, jednak jest ich naprawdę niewiele.

W przypadku niektórych banków funkcjonujących na naszym rynku możemy spotkać się z tym, że część powierzchni, w której do niedawna funkcjonowała placówka bankowa została wykorzystana do innego celu.

Na przykład coraz popularniejsze jest wynajmowanie przestrzeni biurowej do pracy. Szczególnie taką ofertą są zainteresowane osoby, które pracują na własny rachunek i wykonują pracę za pomocą komputera. W domu trudno jest się zmobilizować do pracy. Inaczej natomiast wygląda to jeśli wyjdziemy z domu i wiemy, że musimy pracować, ponieważ wyszliśmy do pracy.

Wynajęcie niewielkiego biura to już spory koszt. Kto jednak mówi o biurze? W placówkach banków znajduje się wydzielona przestrzeń z kilkoma, kilkunastoma biurkami. Można takie biurko wynająć i właśnie przy nim pracować.

Wynajem biurka nie jest drogi, a naprawdę może zmotywować do pracy. Taką ofertę w niektórych swoich placówkach ma właśnie Idea Bank. Jest to jak najbardziej bankowy oddział przyszłości, ponieważ nie ma potrzeby do tworzenia dużych oddziałów z wieloma pracownikami, skoro wszystko możemy dziś załatwić zdalnie za pomocą telefonu i Internetu.

W placówkach bankowych przyszłości będą znajdowały się terminale, za pomocą których będziemy mogli zlecić różne dyspozycje. To również za ich pomocą weźmiemy kredyt jeśli będzie konieczne potwierdzenie naszej tożsamości.

Może być to na przykład dokonywane za pośrednictwem odcisku palca, skanowania oka, bądź w jakikolwiek inny sposób. Już dziś załatwiamy wiele spraw za pomocą takich terminali. Nie jest to jednak jeszcze aż tak zaawansowane jak będzie w przyszłości. Placówki jednak coraz bardziej przypominają już te jakie będą prawdopodobnie już wkrótce całkowicie normalne.

To, że placówki bankowe przyszłości powstają już dziś jest jak najbardziej oczywiste. Trzeba jednak zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście jest potrzeba, aby one powstawały. Przecież dziś wszystko praktycznie załatwiamy online. Po co w przyszłości placówki stacjonarne, skoro można poszerzyć możliwości załatwiania spraw bankowych przez Internet.

Dziś jest taki etap, kiedy po prostu banki chcą w jakiś sposób zagospodarować budynki, które posiadają i do niedawna w pełni funkcjonowały jako placówki bankowe, ich siedziby. Z czasem będą coraz bardziej unowocześnianie, montowane będą w nich terminale, a także coraz częściej powierzchnie w placówkach będą wynajmowane do innych celów. Ostatecznie wszelka działalność banków przeniesie się do Internetu.

Nie da się zatrzymać rozwoju, a Internet jest jak najbardziej uznawany za przyszłość. Na pewno będą jeszcze stacjonarne placówki, jednak będą to prawdopodobnie tylko siedziby najwyższych władz w danym banku. Nie będą mieli do nich wstępu prawdopodobnie zwykli użytkownicy i posiadacze rachunków bankowych.

Będą więc skazani na to, aby załatwiać wszelkie sprawy online. Zresztą już dziś praktycznie większość użytkowników banków korzysta tylko i wyłącznie z bankowości online. Udajemy się do placówki w celu założenia rachunku i jego zamknięcia. W innych przypadkach wszystko załatwiamy zdalnie. Warto także wspomnieć o tym, że w wielu bankach również uruchomienie rachunku bankowego i jego zamknięcie możliwe jest całkowicie zdalnie, bez wizyty w stacjonarnym punkcie obsługi klienta w placówce banku.

Czy to dobrze, że banki rozwijają się w tym konkretnym kierunku? Tak naprawdę zawsze znajdą się osoby, które będą temu przeciwne. Większości jednak wybrany przez większość banków kierunek jak najbardziej odpowiada. Rozwój jest potrzebny, nie można się cofać, ponieważ ten kto się cofa traci.

Klienci stają się coraz bardziej wybredni i wygodni. Jeśli banki nie dostosują się do wymagań klientów, to ci przejdą do konkurencji, która oferuje więcej. Tak było na przykład w przypadku klientów banków, którzy przeszli do mBanku w momencie, gdy ten wszedł na nasz rodzimy rynek. Mbank od samego początku oferował znacznie więcej niż inni.

Szczególnie dzięki dostępowi do rachunku online. Klienci to pokochali, ponieważ jest to ogromna wygoda dla posiadaczy rachunków bankowych. Z czasem konkurencja również zauważyła, że bez bankowości online nie ma szans na przyciągnięcie klientów do siebie. Dzięki temu mamy właśnie bankowość online praktycznie w każdym banku.

W niektórych jest ona bardziej rozwinięta, w innych mniej, ale jest obowiązkowa. Inaczej klienci nie będą chcieli z usług danego banku korzystać. W przyszłości nastąpi dalszy rozwój, który widoczny jest już dziś. Ci, którzy się nie dostosują, stracą. A do stracenia jest naprawdę sporo.

4.5/5 - (ilość ocen: 17)

1 komentarz. Czytaj komentarze lub napisz nowy komentarz

  • 12 stycznia 2017 o 21:44

    Mnie to niezmiernie cieszy. Już za długo centra miast, rynki miejskie i promenady śa okupowane przez oddziały banków. A tak oddziały będą otwarte dłużej (do czasu zamknięcia danej galerii). Taką taktyką poszedł kilka lat temu mBank oraz Idea Bank.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.