Odszkodowanie po kataklizmie

Odszkodowanie po kataklizmie

Zdarzenia losowe są czymś zdecydowanie niepożądanym w naszym życiu, aczkolwiek mogą się czasem wydarzyć. Dlatego też warto jest się od nich ubezpieczyć. Czasami dobrze jest wyłączyć z zakresu polisy część przypadków, na które jest najmniejsza szansa tylko po to, aby ostatecznie obniżyć składkę ubezpieczeniową. Gdy dotknie nas już kataklizm, należy niezwłocznie zawiadomić swojego ubezpieczyciela o zdarzeniu, które miało miejsce.

Aby zwiększyć odszkodowanie oraz szansę na jego otrzymanie, powinno się wykonać możliwie jak najwięcej zdjęć i nie dopuścić do powiększenia strat – na przykład przykryć dach, gdy przecieka. Firmy ubezpieczeniowe bowiem często rozpatrują sprawy po swojej myśli i decydują, że mieliśmy wpływ na zwiększenie szkód, a w efekcie obniżają odszkodowanie lub go odmawiają.

Problemy z ubezpieczeniami

Rzadko kiedy klienci firm ubezpieczeniowych otrzymują pełne odszkodowanie pomimo nawet największych kataklizmów. Przyznane ono zostaje jedynie, gdy dom jest całkowicie zniszczony i konieczna jest jego gruntowna odbudowa, jak na przykład w wyniku pożaru czy po uderzeniu pioruna.

Inną sprawą jest to, że odszkodowanie nie może być większe niż suma ubezpieczenia danego mienia, od którego naliczona jest składka. Chociaż Polacy coraz chętniej się ubezpieczają, to jednak najczęściej decydują się na zbyt małe ubezpieczenia, które ostatecznie nie wystarczają na pełne pokrycie szkód wyrządzonych przez czynniki zewnętrzne.

Podstawą wysokości odszkodowania jest kosztorys rzeczoznawcy danego ubezpieczyciela, ale ogromne znaczenie mają także przedłożone przez poszkodowanego rachunki za naprawę szkody, które dokumentują poniesione wydatki. Zawsze jednak w razie problemów można złożyć skargę do Rzecznika Ubezpieczonych, podejmując równoległe działania z firmą odszkodowawczą, która podejmie się mediacji z zakładem ubezpieczeniowym.

Ostateczna forma ratunku

Na szczęście istnieją także firmy pomagające w uzyskaniu odszkodowania od ubezpieczyciela. Najczęściej tak właśnie jest, że zakłady ubezpieczeniowe jako przedsiębiorstwa starają się wymigać od swojej odpowiedzialności, dlatego też powstaje coraz więcej firm pomagających ofiarom nieuczciwych zakładów.

4.5/5 - (ilość ocen: 8)