Oświetlenie LED – prawdy i mity

Oświetlenie LED

Nie da się ukryć, że nasze rachunki za zużycie energii elektrycznej nie należą do najniższych. Nieustannie szukamy skutecznych sposobów ich obniżenia, decydując się między innymi na używanie energooszczędnego sprzętu gospodarstwa domowego.

Kupujemy nowe pralki, lodówki, a nawet telewizory zapominając jednak jakie ilości prądu zużywa oświetlenie domu czy mieszkania. Zazwyczaj w lampy czy żyrandole nadal wkręcamy tradycyjne żarówki, zamiast nowoczesnych odpowiedników opartych na diodach LED. Z roku na rok zyskują one stale rosnącą popularność, a ich licznych zalet z pewnością nie da się zbagatelizować. Najważniejsze, które niewątpliwie warto wymienić to:

  • długa żywotność wynosząca przy niektórych modelach aż 40-50 tysięcy godzin pracy
  • najniższe spośród wszystkich źródeł światła zużycie energii, model diodowy mający jasność typowej 40-watowej żarówki zużywa jej zaledwie 5-7 Wat
  • blisko 85-procentowa wydajność, co oznacza, że aż tyle energii elektrycznej jest przekształcane w energię świetlną
  • możliwość wybrania barwy światła, zimnej lub ciepłej w zależności od potrzeb

Są to sprawdzone fakty i realne oraz niepodważalne oszczędności, choć wokół oświetlenia LED narosło też mnóstwo mitów niewiele mających wspólnego z rzeczywistością i które warto obalić. Wielu potencjalnych nabywców narzeka na wysokie koszty zakupu tego typu żarówek. Fakt, ich cena jest z pewnością wyższa niż żarowych odpowiedników, ale jest to jednorazowy wydatek, który zwróci się bardzo szybko.

Trwałość wolframowej żarówki 60 W to maksymalnie 1000 godzin świecenia, a cena około 5 złotych, za tak samo świecącą diodę LED o mocy średnio 7 W zapłacimy kilkanaście złotych, ale jej czas pracy w pełni zrekompensuje poniesione koszty.

Bardzo szybko odczujemy takie oszczędności w wysokości otrzymywanych rachunków za prąd, które mogą obniżyć się nawet o kilkadziesiąt procent. Wbrew powszechnym opiniom diody można też wielokrotnie włączać i wyłączać co nie wpływa na skrócenie ich żywotności, a pełny strumień świetlny jest uzyskiwany natychmiast, a nie po kilku minutach, jak dotychczas sądzono.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *