Oszczędności Polaków

Z jednej strony Polacy zebrali w banku przeciętnie najwięcej funduszy w historii, a z drugiej strony niewielka liczba osób miała wolne zasoby. Ponadto zasoby te są coraz mniejsze.

Z oszczędzaniem mamy pod górkę

Nie poprawia się też postrzeganie produktów oszczędnościowych – 2/3 respondentów nie jest zadowolonych. Jednocześnie wzrósł odsetek osób, które negatywnie oceniały stopy procentowe – od 63 procent. Sceptycyzm (4,6%), prognozujący dalsze pogorszenie stóp procentowych, a obecnie wynosi 7,6%. (W kwietniu wyniosło ono 12,2%, aw marcu – 16,6%). Byli również optymistycznie prognozujący stopy procentowe, ale w mniejszym stopniu niż sceptycy – 1,4 do 7 procent.

Rekordowo niska w maju była średnia kwota wolnych środków do oszczędności. Spadła ona z 30,2 tys. PLN w kwietniu do 9,1 tys. Ponad 70% osób (70,8 procent) deklarowało brak funduszy (w kwietniu 67 procent). W bankach respondenci zebrali średnio 32,2 tys. zł (13,3 tys. więcej niż przedtem).

Respondenci wykazują mniejszy odsetek w depozytach jako sposób na zaoszczędzenie, chociaż nadal wolą płacić. W maju takie osoby miały 65 procent, a miesiąc wcześniej 80,7 procent. Ci, którzy nie chcą inwestować, mają teraz 69,8 procent. W bankach (o 3,5% więcej niż w kwietniu).

Kwiecień i maj to najcięższe miesiące roku, jeśli chodzi o oszczędzanie. Ludzie w tych miesiącach mają relatywnie najmniej dostępne fundusze, z których można składać nowe depozyty lub zwiększyć saldo rachunków oszczędnościowych. Jesteśmy tuż po premiach wakacyjnych, a jednocześnie przed sezonem wakacyjnym, podczas którego mamy okazję zarobić i zwiększyć grubość portfela.

Inną ciekawą konkluzją badania jest znaczna różnica między tym, czego oczekują Polacy a tym, na co oni faktycznie dostają.

3.9/5 - (15 votes)

1 komentarz. Czytaj komentarze lub napisz nowy komentarz

  • 1 stycznia 2017 o 20:05

    W Polsce tak właśnie jest

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.