5 najczęstszych błędów przy pisaniu biznesplanu

pisaniu biznesplanu

Przed każdą osobą, która chce założyć własną działalność gospodarczą stoi konieczność napisania biznesplanu. Sporządzenie takiego dokumentu pozwala przedsiębiorcy oraz osobie, które jest prezentowany spojrzeć na naszą działalność gospodarczą. Jednak nie cały biznes plan zostanie wcielony w życie, ponieważ rzeczywistość rynkowa szybko zweryfikuje sporządzony przez nas biznesplan, ale bez tego dokumentu będzie nam o wiele trudniej. Pamiętajmy, że biznesplan będzie nam przydatny pod warunkiem, że zostanie prawidłowo sporządzony.

Jeżeli nie jesteśmy ekspertami w sporządzaniu biznes planu to lepiej oddać to fachowcom. Poniżej prezentujemy listę 5 błędów, które są najczęściej popełniane przy sporządzaniu biznesplanu.

Błędy językowe oraz gramatyczne

Pisownia, interpunkcja, gramatyka oraz styl są ważne w każdej korespondencji prywatnej i służbowej, a co za tym idzie również w przypadku pisania biznesplanu. Pamiętajmy, że w kolejce do przyznania środków czekają różne firmy i właśnie poprzez takie błędy możemy zostać już na samym początku skreśleni.

Najlepiej jest, aby nasz biznesplan przeczytała osoba, która nam wskaże potencjalne błędy językowe czy gramatyczne. Poszczególne dokumenty mają swój styl i ważne jest, aby pasował on do odbiorcy.

Niekompletność planu

Biznesplan może różnić się od innych formą, stylem czy oprawą graficzną, ale każdy musi zawierać informacje o naszym produkcie czy usłudze, misji naszego biznesu, otoczenia rynkowego, planach marketingowych, planach sprzedażowych, mocnych oraz słabych stronach naszego biznesu. Istotnym elementem naszego biznesplanu jest to czy zawiera on prognozę finansową, bilans, rachunek zysków oraz strat.

Biznesplan jest niechlujny

Nasz biznesplan nie powinien zawierać sprzecznych informacji w różnych częściach dokumentu, nie powinien mieć braków w numerach stron oraz nie powinien posiadać braków w tabelach bez nagłówków. Kolejnym błędem jest też brak tytułów rozdziałów, co sprawia, że osoba przeglądająca nasz dokument ma małe szanse, aby przebrnąć przez nasz dokument.

Szczegółowość jest zbyt duża

Biznesplan powinien zawierać tylko kwestie najważniejsze. W sytuacji chęci przekazania większej ilości informacji możemy zrobić to w postaci załączników. Nasz dokument powinien zawierać trzy części: krótkie podsumowanie projektu, właściwy biznesplan od 10 do 20 stron oraz załączniki.

Uogólnienie jest zbyt duże

Uogólnienie spowoduje, że osoba zapoznająca się z naszym biznesplanem nie dowie się o wielu istotnych rzeczach. Należy do pisania naszego dokumentu podchodzić kilka razy, aby mieć pewność, że wszystko zostało przekazane.

4.4/5 - (ilość ocen: 32)