5 najczęstszych błędów przy pisaniu biznesplanu

pisaniu biznesplanu

Przed każdą osobą, która chce założyć własną działalność gospodarczą stoi konieczność napisania biznesplanu. Sporządzenie takiego dokumentu pozwala przedsiębiorcy oraz osobie, które jest prezentowany spojrzeć na naszą działalność gospodarczą. Jednak nie cały biznes plan zostanie wcielony w życie, ponieważ rzeczywistość rynkowa szybko zweryfikuje sporządzony przez nas biznesplan, ale bez tego dokumentu będzie nam o wiele trudniej. Pamiętajmy, że biznesplan będzie nam przydatny pod warunkiem, że zostanie prawidłowo sporządzony. Jeżeli nie jesteśmy ekspertami w sporządzaniu biznes planu to lepiej oddać to fachowcom. Poniżej prezentujemy listę 5 błędów, które są najczęściej popełniane przy sporządzaniu biznesplanu.

Błędy językowe oraz gramatyczne.

Pisownia, interpunkcja, gramatyka oraz styl są ważne w każdej korespondencji prywatnej i służbowej, a co za tym idzie również w przypadku pisania biznesplanu. Pamiętajmy, że w kolejce do przyznania środków czekają różne firmy i właśnie poprzez takie błędy możemy zostać już na samym początku skreśleni. Najlepiej jest, aby nasz biznesplan przeczytała osoba, która nam wskaże potencjalne błędy językowe czy gramatyczne. Poszczególne dokumenty mają swój styl i ważne jest, aby pasował on do odbiorcy.

Niekompletność planu.

Biznesplan może różnić się od innych formą, stylem czy oprawą graficzną, ale każdy musi zawierać informacje o naszym produkcie czy usłudze, misji naszego biznesu, otoczenia rynkowego, planach marketingowych, planach sprzedażowych, mocnych oraz słabych stronach naszego biznesu. Istotnym elementem naszego biznesplanu jest to czy zawiera on prognozę finansową, bilans, rachunek zysków oraz strat.

Biznesplan jest niechlujny. 

Nasz biznesplan nie powinien zawierać sprzecznych informacji w różnych częściach dokumentu, nie powinien mieć braków w numerach stron oraz nie powinien posiadać braków w tabelach bez nagłówków. Kolejnym błędem jest też brak tytułów rozdziałów, co sprawia, że osoba przeglądająca nasz dokument ma małe szanse, aby przebrnąć przez nasz dokument.

Szczegółowość jest zbyt duża. 

Biznesplan powinien zawierać tylko kwestie najważniejsze. W sytuacji chęci przekazania większej ilości informacji możemy zrobić to w postaci załączników. Nasz dokument powinien zawierać trzy części: krótkie podsumowanie projektu, właściwy biznesplan od 10 do 20 stron oraz załączniki.

Uogólnienie jest zbyt duże.

Uogólnienie spowoduje, że osoba zapoznająca się z naszym biznesplanem nie dowie się o wielu istotnych rzeczach. Należy do pisania naszego dokumentu podchodzić kilka razy, aby mieć pewność, że wszystko zostało przekazane.

1
Dodaj komentarz

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
biznesmenek

Mnie niezbyt poszło z wyszacowaniem kosztów na początek. Przyjąłem trochę zbyt optymistyczne prognozy, no i było ciężko. Wziąłem wtedy pożyczkę i to mnie podratowało, bo tam nawet 11.000 zł dają, więc akurat się wspomogłem. A jak zacząłem zarabiać to pomału wszystko spłaciłem. Teraz już jestem zdecydowanie in plus.

Sprawdź też:
Dobry hosting jest równie ważny jak treść i oryginalna oprawa…
Ludzie Internetu Sklep internetowy Social Media Strony internetowe Wideo online Zwiększanie zasięgu
10 trendów w projektowaniu webowym na 2019 rok
facebook
Jak promować firmę na Facebooku
wybór firmy pozycjonerskiej
5 rzeczy na które należy patrzeć kiedy wybiera się firmę pozycjonerską
Biuro Ciekawostki Firma Gospodarka Pomysły na biznes
Biznes skierowany do turystów
Jaki biznes otworzyć na wsi
Jakie obrazy wybrać do biura?
biznes bez wychodzenia z domu
10 pomysłów na biznes bez wychodzenia z domu
Inwestycje Kredyty Oszczędzanie
Bank Alior: efektywny, innowacyjny, stabilny i satysfakcjonujący dla klientów
Jaki biznes otworzyć, czyli w co warto inwestować
Jaki biznes otworzyć, czyli w co warto inwestować
Pożyczka pod zastaw samochodu
Jadąc za granicę, warto już wcześniej zastanowić się nad budżetem
Czy warto inwestować w studia MBA?
wynagrodzenia
Rzut okiem na wynagrodzenia, czyli plany podwyżkowe w toku
Ile tak naprawdę zarabiają prezydenci miast
Ile tak naprawdę zarabiają prezydenci miast