5 najczęstszych błędów przy pisaniu biznesplanu

pisaniu biznesplanu

Przed każdą osobą, która chce założyć własną działalność gospodarczą stoi konieczność napisania biznesplanu. Sporządzenie takiego dokumentu pozwala przedsiębiorcy oraz osobie, które jest prezentowany spojrzeć na naszą działalność gospodarczą. Jednak nie cały biznes plan zostanie wcielony w życie, ponieważ rzeczywistość rynkowa szybko zweryfikuje sporządzony przez nas biznesplan, ale bez tego dokumentu będzie nam o wiele trudniej. Pamiętajmy, że biznesplan będzie nam przydatny pod warunkiem, że zostanie prawidłowo sporządzony. Jeżeli nie jesteśmy ekspertami w sporządzaniu biznes planu to lepiej oddać to fachowcom. Poniżej prezentujemy listę 5 błędów, które są najczęściej popełniane przy sporządzaniu biznesplanu.

Błędy językowe oraz gramatyczne.

Pisownia, interpunkcja, gramatyka oraz styl są ważne w każdej korespondencji prywatnej i służbowej, a co za tym idzie również w przypadku pisania biznesplanu. Pamiętajmy, że w kolejce do przyznania środków czekają różne firmy i właśnie poprzez takie błędy możemy zostać już na samym początku skreśleni. Najlepiej jest, aby nasz biznesplan przeczytała osoba, która nam wskaże potencjalne błędy językowe czy gramatyczne. Poszczególne dokumenty mają swój styl i ważne jest, aby pasował on do odbiorcy.

Niekompletność planu.

Biznesplan może różnić się od innych formą, stylem czy oprawą graficzną, ale każdy musi zawierać informacje o naszym produkcie czy usłudze, misji naszego biznesu, otoczenia rynkowego, planach marketingowych, planach sprzedażowych, mocnych oraz słabych stronach naszego biznesu. Istotnym elementem naszego biznesplanu jest to czy zawiera on prognozę finansową, bilans, rachunek zysków oraz strat.

Biznesplan jest niechlujny. 

Nasz biznesplan nie powinien zawierać sprzecznych informacji w różnych częściach dokumentu, nie powinien mieć braków w numerach stron oraz nie powinien posiadać braków w tabelach bez nagłówków. Kolejnym błędem jest też brak tytułów rozdziałów, co sprawia, że osoba przeglądająca nasz dokument ma małe szanse, aby przebrnąć przez nasz dokument.

Szczegółowość jest zbyt duża. 

Biznesplan powinien zawierać tylko kwestie najważniejsze. W sytuacji chęci przekazania większej ilości informacji możemy zrobić to w postaci załączników. Nasz dokument powinien zawierać trzy części: krótkie podsumowanie projektu, właściwy biznesplan od 10 do 20 stron oraz załączniki.

Uogólnienie jest zbyt duże.

Uogólnienie spowoduje, że osoba zapoznająca się z naszym biznesplanem nie dowie się o wielu istotnych rzeczach. Należy do pisania naszego dokumentu podchodzić kilka razy, aby mieć pewność, że wszystko zostało przekazane.

5 najczęstszych błędów przy pisaniu biznesplanu
4.5 (89.6%) 25 głosów

1
Dodaj komentarz

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
biznesmenek

Mnie niezbyt poszło z wyszacowaniem kosztów na początek. Przyjąłem trochę zbyt optymistyczne prognozy, no i było ciężko. Wziąłem wtedy pożyczkę i to mnie podratowało, bo tam nawet 11.000 zł dają, więc akurat się wspomogłem. A jak zacząłem zarabiać to pomału wszystko spłaciłem. Teraz już jestem zdecydowanie in plus.

Sprawdź też:
Muzyka od wielu lat jest nieodłącznym elementem każdej kultury. Służy…
Ludzie Internetu Sklep internetowy Social Media Strony internetowe Wideo online Zwiększanie zasięgu
10 stron z darmowymi zdjęciami do celów komercyjnych
10 stron z darmowymi zdjęciami do celów komercyjnych
Jak promować firmowy kanał na YouTube
Jak promować firmowy kanał na YouTube
10 motywow WordPress zawierających Elementor
Biuro Ciekawostki Gospodarka Pomysły na biznes Prowadzenie firmy
złoto
Metale lokacyjne – czy warto inwestować w nie właśnie teraz?
avast
Poznaj funkcje antywirusów dla firm
opona
Kwestia wymiany opon niejednemu kierowcy potrafi spędzić sen z powiek
Inwestycje Kredyty Oszczędzanie
Kalkulator OC – jak z niego korzystać?
Jak się sprawdzić w BIK?
Jak się sprawdzić w BIK?
Jaki biznes otworzyć, czyli w co warto inwestować
Jaki biznes otworzyć, czyli w co warto inwestować
wynagrodzenia
Rzut okiem na wynagrodzenia, czyli plany podwyżkowe w toku
Ile tak naprawdę zarabiają prezydenci miast
Ile tak naprawdę zarabiają prezydenci miast
Oto największy koszmar polskich pracowników
Cyfrowy detoks dla wielu osób zbyt stresujący