Płatności gotówkowe – czy ktoś z nich jeszcze korzysta?

karta płatnicza

Banknoty i monety powoli odchodzą do lamusa. Dzisiaj w niemal każdym sklepie i w punkcie usługowym znajduje się terminal, który umożliwia płatność kartą. W ten sposób można zapłacić zarówno za większe zakupy, jak i za kawę czy bilet do kina. Nawet Ci, którzy dotąd unikali transakcji bezgotówkowych, coraz szybciej się do nich przekonują. Co jest powodem takiego stanu rzeczy?

Dlaczego płacenie gotówką to już przeszłość?

Jeszcze do niedawna portfele służyły do przechowywania banknotów i monet. Jednak obecnie znajdują się w nich głównie karty płatnicze i kredytowe. Stało się tak, gdyż:

  • płacenie gotówką jest problematyczne – odliczanie konkretnej kwoty, segregowanie pieniędzy w kasie, a także wydawanie reszty, to tylko z pozoru prosta procedura. Łatwo wtedy o pomyłkę, a ponadto sprzyja to powstawaniu kolejek w sklepach,
  • stawiając na transakcje gotówkowe, trzeba mieć zawsze przy sobie pieniądze – niekiedy nietrudno o to, aby je zgubić, a ich odzyskanie graniczy z cudem. Kartę, która przepadła, wystarczy zastrzec, a wtedy nikt nie skorzysta ze znajdujących się na niej środków.

Do płatności gotówkowych zalicza się również przekazy pocztowe, pieniężne czy bezpośrednie wpłaty na rachunek bankowy. Taki sposób płacenia za zakupy czy rachunki wiąże się jednak niekiedy z naliczeniem prowizji.

Co stoi za sukcesem płatności kartą?

Terminale znajdują się obecnie nie tylko w sklepach, ale także w salonach kosmetycznych, fryzjerskich, na siłowniach, a nawet są wykorzystywane na targowiskach. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest popularność kart płatniczych i kredytowych. Konsumenci decydują się na taką formę płatności, gdyż:

  • gwarantuje ona olbrzymią wygodę – można zapomnieć o noszeniu przy sobie gotówki i zawsze dokładnie wiadomo, ile pieniędzy pozostało do dyspozycji na koncie,
  • jest ona całkowicie bezpieczna – również ze względu na możliwość zablokowania środków na karcie,
  • transakcje bezgotówkowe są niezwykle szybkie, a dostęp do środków zgromadzonych na koncie jest nieograniczony – pieniądze można wypłacić w bankomacie, w banku, a nawet w niektórych sklepach.

Kartą płatniczą bez problemu zapłacisz także za zakupy online – więcej dowiesz się o tym ze strony https://www.dotpay.pl/. Między innymi dlatego mają one coraz większą przewagę nad tradycyjnymi monetami i banknotami.

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.