Polski rynek ociepleń należy do największych w Europie

Polski rynek ociepleń należy do największych w Europie

Rynek ociepleń naszego kraju z powierzchnią ścian ponad 40 mln metrów kwadratowych powierzchni plasuje się w europejskiej czołówce. Firma badawcza PMR przedstawiła prognozę według, której rynek ociepleń do roku 2020 może być wart 4.5 mld zł.

Stosowana technologia ETICS jest uznawana na świecie za jedną z nowoczesnych. Duża jest też skala docieplenia za sprawą modernizacji ociepleń, która została wykonana w 90 latach, ale która nie spełnia dzisiejszych energooszczędnych wymogów.

Istotnym problemem w Polsce są tzw. składaki, czyli ocieplenie stworzone na podstawie materiałów, które pochodzą od różnych producentów. Należy zaznaczyć, że obecnie w Polsce posiadamy bardzo wiele budynków, które zostały ocieplone w 90 latach przed dobrych fachowców, ale standardy, jakość i wymagania odnośnie materiałów były wtedy inne. Związku z tym budynki nie spełniają dzisiejszych wymogów.

Polski rynek ociepleń na tle innych państw

Europa ociepleniami budynków zajmuje się od lat 60. Jednak do Polski technologia dotarła pod koniec lat 80. Obecnie Polska należy do liderów rynku ociepleń. Rynek niemiecki był przez lata większy od polskiego, ale obecnie przeżywa kryzys i zamknął poprzedni rok z niższymi wynikami. Niemiecki rynek rok 2016 zamknął z wynikiem około 37 mln metrów kwadratowych.

Eksperci zaznaczają, że nasz rynek jest rozdrobniony, ponieważ działają na nim rodzime przedsiębiorstwa oraz zagraniczne firmy. Dodatkowo oferta proponowanych wyrobów jest bardzo duża i zarazem różnorodna. Dodatkowo eksperci podkreślają, że polski rynek jest wiodący oraz porównywalny z niemieckim pod względem aspektu technicznego.

Jednak w Polsce bardzo często dochodzi do zjawiska, które polega, że przy jednej inwestycji są stosowane materiały pochodzące od różnych producentów, czyli zjawisko jak wcześniej wspominaliśmy tzw. składki. Jednak eksperci podkreślają, że w celu uzyskania korzystnego efektu ociepleniowego należy korzystać z jednego kompletnego systemy, który pochodzi od jednego producenta.

Materiały stosowane do ociepleń przez rynek polski

Do ociepleń budynków Polski rynek ociepleń stosuje w 80 procentach styropian. Inne materiały są stosowane rzadko ze względu na cenę. Kilka procent rynku stanowi wełna mineralna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *