Powrót z UK – o czym należy pamiętać

powrót z UK

Wyższe zarobki, nowe możliwości rozwoju zawodowego, bardziej sprzyjające przedsiębiorcom prawo podatkowe, chęć poznania innej kultury – jest bardzo wiele powodów, dla których Polacy decydują się na wyjazd do Wielkiej Brytanii.

Po przyjeździe na miejsce rzeczywistość często jednak okazuje się inna od oczekiwań, dlatego dla wielu osób taka przeprowadzka okazuje się tylko tymczasowa. Kiedy decydujemy się na powrót do kraju z emigracji, warto pamiętać, że do takiego kroku należy odpowiednio się przygotować – o co warto jednak zadbać w takiej sytuacji?

Zadbaj o formalności

Mieszkając przez dłuższy czas w danym kraju, nasze życie staje się coraz bardziej związane z tym miejscem, chodzi tu nie tylko o nasze przyzwyczajenia czy znajomych, ale też sprawy formalne.

Pracujemy tam, mieszkamy, załatwiamy sprawy urzędowe i płacimy podatki – zanim więc zdecydujemy się na powrót do Polski, musimy upewnić się, że wszystkie nasze sprawy w UK zostaną rozwiązane. Wśród kwestii, którymi musimy się zająć, są m.in.:

Podatki

Rozliczenie podatku na Wyspach wygląda inaczej w zależności od formy zatrudnienia – osoby zatrudnione rozliczane są automatycznie w ramach systemu PAYE, z kolei osoby samozatrudnione muszą samodzielnie rozliczać swoje podatki.

Niezależnie od tego, czy prowadzimy własną działalność, czy też jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę, każda osoba legalnie zatrudniona i zarabiająca w Wielkiej Brytanii jest zobowiązana do rozliczenia swoich podatków, ale ma także prawo do otrzymania zwrotu podatku w UK.

O zwrot podatku możemy wnioskować sami lub też skorzystać z pomocy biura rachunkowego, co da nam pewność, że wszystkie formalności zostaną dopełnione w odpowiedni sposób. Decydując się na opuszczenie Wielkiej Brytanii, warto zadbać o uregulowanie wszystkich należności i zobowiązań wobec HMRC jeszcze przed wyjazdem.

Praca

Jeśli posiadamy stałe zatrudnienie lub prowadzimy własną działalność gospodarczą, decyzji o przeprowadzce nie możemy podjąć z dnia na dzień – musimy złożyć wypowiedzenie z pracy lub zamknąć naszą firmę, jeżeli chcemy zakończyć jej działalność.

Warto dać sobie trochę czasu na załatwienie wszystkich formalności z tym związanych, a także zadbać o zebranie wszystkich dokumentów – chodzi tu na przykład o otrzymane od pracodawcy druki P45 i P60, które są potrzebne do rozliczenia podatkowego.

Dom

W przypadku domu czy mieszkania sytuacja będzie różna w zależności od tego, czy posiadamy swoją własną nieruchomość, czy też mieszkamy w lokalu wynajmowanym.

W tym pierwszym przypadku warto uregulować jego sytuację przed wyjazdem – możemy sprzedać dom lub mieszkanie, ale możemy też je wynająć, co zapewni nam stałe źródło dochodu na przyszłość.

W przypadku wynajmu istotne są zapisy w umowie, przede wszystkim okres wypowiedzenia – choć możemy oczywiście wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym, najczęściej wiąże się to jednak z dodatkowymi kosztami.

Bank

Pracując w Wielkiej Brytanii, potrzebne jest nam konto bankowe w brytyjskim banku, ponieważ to właśnie na nie przychodzić będzie nasze wynagrodzenie, a także zwrot podatku.

Jeżeli decydujemy się na powrót do Polski na stałe, swoje konto możemy przed wyjazdem zamknąć – warto jednak zaczekać z tym na otrzymanie zwrotu podatku czy jakichkolwiek innych przelewów, na jakie oczekujemy lub przekazać odpowiednim urzędom informacje o zamknięciu konta.

Umowy

Przed wyjazdem ważne jest również rozwiązanie wszystkich umów i abonamentów, jakie zgromadziliśmy, mieszkając na Wyspach. Chodzi tu nie tylko o mieszkanie, ale też umowy na telefon, Internet, telewizję, prąd itd.

Jeśli nie zakończymy takiej umowy, będzie ona nadal obowiązywała, mimo że nie będziemy już korzystać z danej usługi, co może doprowadzić do dalszego naliczania opłat oraz odsetek. Jest to więc bardzo ważna kwestia pod względem finansowym.

Wiele rzeczy, o które należy zadbać przed powrotem z UK, zależy oczywiście od indywidualnej sytuacji konkretnej osoby, powyższe kwestie są jednak istotne w każdym przypadku, warto więc o nich pamiętać. W ten sposób zyskamy pewność, że nasz powrót przebiegnie sprawnie i unikniemy zbędnych komplikacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *