Czy programiście opłaca się pracować w dużym mieście

Czy programiście opłaca się pracować w dużym mieście

Programista to osoba tworząca programy komputerowe i aplikacje. Wiele osób w tym zawodzie zajmuje się opracowaniem i wdrożeniem projektów informatycznych. Programista, czyli developer zwany też inżynierem oprogramowania jest osobom, która legitymuje się dyplomem studiów wyższych. Zapotrzebowanie na usługi w tej branży od lat nieprzerwanie rosną.

Programiści mogą liczyć na dobre wynagrodzenie. Przy okazji rocznych zestawień płacowych przedstawiciele branży IT notują wysokie miejsca w rankingach. Jednak kilkunastotysięczne zarobki to raczej mity lub sporadyczne przypadki, niż standard.

Oczywiście o kwocie decyduje wiele czynników takich jak wielkość i kapitał firmy, wykształcenie, doświadczenie i specjalizacja oraz staż pracy. Najlepiej płatne oferty pochodzą z międzynarodowych korporacji z zagranicznym kapitałem. Tu średnia wynagrodzeń znacznie różni się od poziomu w małych przedsiębiorstwach.

Na nieco wyższe zarobki mogą liczyć osoby prowadzące własną działalność gospodarczą. Analizując wyniki jednoznacznie można stwierdzić, że płace programistów są wyższe w wielkich aglomeracjach miejskich. Na nieco mniejsze zarobki mogą liczyć osoby pracujące w zawodzie w ośrodkach, które mają mniej niż 100 tys. mieszkańców.

Według ostatnich badań wynagrodzeń w branży IT, programista może liczyć na wynagrodzenie około 6 tysięcy PLN (mediana). Około 25% osób zatrudnionych na tym stanowisku, najczęściej nowych niedoświadczonych, zarabia mniej niż 4300 PLN brutto

. Z drugiej strony kadra zarządzająca i Project Menagerowie mogą liczyć na uposażenie powyżej 9 tys. PLN brutto. Wśród programistów panuje także spory rozrzut wynagrodzeń. Na najlepsze zarobki mogą liczyć specjaliści od aplikacji mobilnych, a w dalszej kolejności programiści NET, programów klasy ERP i PHP. Co ciekawe w branży IT można zauważyć, że osoby na kierowniczych stanowiskach wcale nie zarabiają dużo więcej niż doświadczeni specjaliści.

Wynagrodzenie kadry kierowniczej nie rzutuje na wynik średniej i medianę wynagrodzeń wśród programistów. Na bardzo dobre uposażenie mogą liczyć specjaliści z wieloletnim doświadczeniem, mający na koncie spore osiągnięcia.

Poza wyżej skazanymi czynnikami wpływającymi na rozkład wynagrodzeń ma także region zatrudnienia. Różne dane otrzymamy, gdy kryterium będzie województwo lub miasto. Wiadomo, że na najlepsze wynagrodzenie mogą liczyć pracownicy zatrudnieni w stolicy.

Warszawa oferuje średnie wynagrodzenie (nie tylko w branży informatycznej) o jedną trzecia większa niż inne polskie miasta. Z drugiej strony w stolicy życie i utrzymanie jest o droższe, wobec tego porównanie samych wynagrodzeń nie prowadzi do konstruktywnych wniosków. Całą nadwyżkę wynikającą z lepszej pensji zjada koszt wynajmu/ zakupu nieruchomości i utrzymania w Warszawie.

Czy wobec tego programiście opłaca się pracować w dużym mieście? Odpowiedź na to pytanie nie może być jednoznaczna, bowiem uzależniona jest od dużej ilości zmiennych. Pierwszą kwestia jest samo wynagrodzenie programistów. Jedno jest pewne, ta grupa zawodowa jest w stanie utrzymać się ze swoich zarobków w dużym mieście, Warszawie, Wrocławiu czy Poznaniu.

Ocena opłacalności to już jednak inna kwestia. Duże miasto oferuje lepsze i atrakcyjniejsze warunki zatrudnienia. Korporacje poza standardowym wynagrodzeniem oferują swoim pracownikom bogaty pakiet socjalny: karnety na rozrywkę i aktywny wypoczynek, opiekę zdrowotną etc. Funkcjonowanie w dużym mieście daje możliwości korzystania z jego atrakcji, rozrywek. To jednak dodatkowe koszty, które trzeba doliczyć przy kalkulacji.

Życie w dużym mieście to także wyższe koszty posiadania samochodu. I wcale nie chodzi tu o koszty dojazdu do pracy i wyższe spalanie spowodowane staniem w korkach. Cena ubezpieczenia samochodowego OC jest uzależniona od miejsca zarejestrowania i sposobu użytkowania pojazdu. Kierowcy aglomeracji są narażeni na większe ryzyko uczestnictwa w kolizji drogowej, stąd wyższe składki.

Na najwyższe opłaty muszą być przygotowani mieszkańcy Warszawy i Gdańska, a w dalszej kolejności Wrocławia i Łodzi. W miastach powyżej 100 tys. mieszkańców składki na ubezpieczenie samochodu są wyższe niż w mniejszych miastach. Trend ubezpieczeniowy można przełożyć na inne dziedziny życia. Tam gdzie zarobki są najwyższe, wysokie są koszty utrzymania.

Największym jednak kosztem pracy w wielkim mieście jest zakwaterowanie. Ceny metra kwadratowego w stolicy to cena sięgająca kilku kilkunastu tysięcy złotych. W innych polskich metropoliach, które oferują najlepsze warunki zatrudnienia dla programistów ceny są nieco niższe, jednak to spory wydatek. W najlepszym wypadku za jedną pensję programista można kupić 1 metr kwadratowy mieszkania.

Programiści, informatycy są grupą zawodową, wśród której panuje dość duża swoboda jeśli chodzi o formę zatrudnienia i sposób wykonywania pracy. Dość powszechna jest praca na zlecenie, nierzadko wykonywana w systemie home office.

W pracy programisty liczy się efekt – program, który spełnia założenia projektowe. Nie ważne czy projekt będzie realizowany w przy firmowym biurkiem pod czujnym okiem szefa czy w domowy zaciszu. Coraz więcej firm decyduje się na taki system pracy.

Kiedy przełożony ma zaufanie do pracownika, potrafi wyznaczać cele i je rozliczać to praca zdalna przynosi lepsze efekty niż standardowe przesiadywanie w biurze. Ten system pracy sprawdza się w coraz większej ilości firm informatycznych. W tym przypadku o wiele lepiej mieszkać poza dużym miastem. Koszt życia jest nieporównywalnie niższy.

To gdzie mieszkają programiści w dużej mierze zależy od indywidualnych kwestii i preferencji oraz wieku! Wielu młodych ludzi po studiach zostaje w miastach, wynajmuje mieszkania (lub pokoje) i próbuje zdobyć swoje miejsce na rynku pracy. Informatycy z dużym doświadczeniem (i uposażeniem) mogą sobie pozwolić na wyjazd z miasta i osiedlanie się na peryferiach. Po części ma to związek z coraz lepsza sytuacją finansową oraz zakładaniem rodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *