Przetrzymywanie dowodów osobistych jest niezgodne z prawem

Na początku ferii zimowych pracownicy wypożyczalni sprzętu narciarskiego często nalegają na dowód osobisty. Ta praktyka jest niezgodna z prawem.

Dowód osobisty w zastaw – to niezgodne z prawem

Artykuł 51 ust. 1 i 2 Konstytucji stanowi, że jesteśmy zobowiązani do ujawnienia informacji wyłącznie w granicach wymagań ustawowych. Problem polega na tym, że w praktyce odmowa przekazania dowodu lub innego dokumentu tożsamości może oznaczać, że sprzęt po prostu nie będzie pożyczony.

Zatrzymanie dowodu osobistego to przetwarzanie naszych danych osobowych. Firmy, które zasawiają dowody, takie jak wynajmowanie sprzętu – jako narzędzia zapobiegania ryzyka naruszają polskie prawo, a także ustawodawstwo dotyczące tożsamości.

Zostawianie dowodów osobistych jako zabezpieczenia nie dotyczy jedynie ochrony danych, ale także bezpieczeństwa. Nie mamy żadnej kontroli nad tym, kto ma dostęp do naszych danych i jak będą wykorzystanie.

2 komentarzy. Czytaj komentarze lub napisz nowy komentarz

  • 4 stycznia 2017 o 14:39

    Nie raz nieuczciwi *** chcieli ode mnie dowód w zastaw! Szkoda, że nie zadzwoniłem po policję!

    Odpowiedz
  • 5 stycznia 2017 o 11:50

    W zależności od formy pozyczanego sprzętu wartości dane z dowodu mogą być przetworzone po ewentualnym dochodzeniu do sprawcy wypadku np samochód z wypożyczalni ? Czy mogę dowód zeskanować?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *