Sklep na Facebooku – Jak założyć, prowadzić i reklamować sklep na Facebooku

sklep na fb

Sklepy na Facebooku nie są jeszcze popularne w naszym kraju. Niewiele osób wie, że w ogóle jest taka możliwość. Internet oraz portale społecznościowe dają duże możliwości jeśli chodzi o marketing oraz prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Jest to miejsce, gdzie można się zareklamować niewielkim kosztem, gdzie można zorganizować zgrany fanbase, informować o promocjach czy też konsultować się z klientami. Daje to szerokie pole do działania dla prowadzenia sklepu na Facebooku.

Rozwiązanie takie niesie za sobą szereg zarówno wad, jak i zalet. Do tych pierwszych należy zaliczyć na pewno tą dużą interakcję z klientami. W normalnym, standardowym sklepie internetowym nie jest to takie łatwe, bo chociaż można zaimplementować dodatek umożliwiający komentowanie czy ocenę usług i produktów, to jednak nie jest to taki stopień zażyłości jak na Facebooku, gdzie każdy użytkownik może rzetelnie podzielić się swoją prywatną opinią, sygnowaną nazwiskiem.

Dzięki temu możliwa jest szybka reakcja na wymagania klientów i wychodzenie naprzeciw im wymaganiom, dzięki czemu zaskarbimy sobie ich wdzięczność oraz lojalność – co jest absolutną podstawą w przypadku budowania silnej marki na rynku ogólnopolskim i światowym.

Ponadto Facebook umożliwia korzystanie z szeregu aplikacji dodatkowo stymulujących użytkowników, którzy śledzą nasz sklep. Jeśli zaś chodzi o gorsze strony sklepu, do największej z nich zaliczyć należy to, że Facebook jest mimo wszystko jednak portalem społecznościowym, bez możliwości takiej edycji stron czy w ogóle możliwości tworzenia podstron, mapy serwisu.

Korzystając ze skryptów pisanych bezpośrednio pod sklepy internetowe mamy ogromne możliwości jej dostosowania do własnych potrzeb oraz potrzeb klientów, możemy bez problemu dodawać fotografie wystawianych przedmiotów, manipulować cenami oraz wstawiać nieograniczone niczym opisy.

Własna witryna w Internecie dodatkowo wpływa na popularność marki oraz stanowi o jej odrębności. Mimo wszystko nie jest dobrze postrzegane to, że markę stać jedynie na darmowy profil na Facebooku zamiast mieć swój własny kącik w Internecie. Świadczy to o braku pewnego rodzaju profesjonalizmu oraz… biedocie.

Bo jednak wykupienie domeny, opłata serwerów i Web-designerów nie należy do najdroższych usług, i każdy szanujący się sklep powinien móc sobie pozwolić na taki wydatek i przede wszystkim mieć go uwzględnionego w planach PRZED rozpoczęciem w ogóle funkcjonowania sklepu.

Jak w praktyce wygląda prowadzenie takiego sklepu? Bardzo podobnie jak w przypadku prowadzenia prywatnego profilu, jaki ma niemal każdy z nas. Ustalamy kategorię produktów, jakie oferujemy, nazwę oraz kontakt do nas.

Następnie do każdego osobnego postu możemy dodać opis wraz ze zdjęciem. Ze względu na fakt, że szablon firmowy Facebooka jest jednakowy dla każdej strony, właśnie na opisie produktu powinniśmy skoncentrować największą uwagę.

Nie może być przydługi i nudny, powinien opierać się na chwytliwych hasłach, dobrze się kojarzyć, zawierać najważniejsze informacje oraz być prosty i zrozumiały dla czytelnika. Nie ma sensu inwestować w kwieciste opisy, gdyż w obecnym świecie liczy się szybkość przepływu informacji i jasność komunikatu. Z każdym naszym produktem powinniśmy postąpić podobnie.

Najtrudniejsze w tym wszystkim jest jednak finalizowanie takiej transakcji. Jesteśmy pozbawieni formularzy kontaktowych i automatyzacji całego procesu, wszystko leży na naszej głowie. Zazwyczaj niestety wygląda to tak, że pod każdym postem pojawiają się komentarze od zainteresowanych użytkowników z prośbą odczytania wiadomości wraz z danymi kontaktowymi i teleadresowymi i wyborem konkretnego przedmiotu.

Wobec tych wiadomości wydaje się oczywistym, że takie rozwiązanie, jakim jest prowadzenie sklepu na Facebooku dobre jest w przypadku mniejszych, raczej domowych działalności jak popularne rękodzieło czy coś podobnego pokroju, ewentualnie odsprzedaż używanych przedmiotów.

Facebook czy jakikolwiek inny portal społeczności owy może napędzić nam sprzedaż i napływ klientów, szczególnie teraz, kiedy stosuje się zaawansowane algorytmy śledzące każdy ruch internautów i na tej podstawie proponujących spersonalizowane reklamy pod klientów. Portal ten może być dobrym pomysłem jako pomoc w budowaniu marki i partner – prawdziwego sklepu internetowego, na którym będzie się znajdował właściwy kontent.

Facebooka możemy używać dla informowania o promocjach, nowościach czy tego typu rzeczach. Nigdy jednak nie zastąpi sklepu internetowego z prawdziwego zdarzenia, który jest niezbędny już w przypadku małych i średnich firm. Szczególnie teraz jest to łatwe, kiedy bez problemu możemy nająć agencje reklamowe oraz speców w dziedzinie informatyki, którzy zrobią dla nas ładny i przyjazny sklep specjalnie dla wymogów klientów.

Ważna jest także strona graficzna, a więc layout, kolory przycisków czy bannery reklamowy gdyż ludzie są wzrokowcami i w dużym stopniu zwracają uwagę na barwy i kształty. Nie zapłacimy przy tym jakiś horrendalnie wysokich sum, ponieważ rynek usług tego typu jest tak konkurencyjny, że bez większych problemów w stanie jesteśmy znaleźć atrakcyjną ofertę, która sprosta naszym wymaganiom.

4.7/5 - (12 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *