Zobacz, co zrobić w przypadku kradzieży

Skradziona karta debetowa

Średnio ponad 3,5 tys. osób w Polsce zastrzega karty debetowe każdego dnia. Chociaż często jest to spowodowane po prostu zgubieniem karty, nierzadko dotyczy również kradzieży. Jeżeli i Tobie skradziono kartę debetową, sprawdź, co należy zrobić.

Karta debetowa jest wygodnym narzędziem płatniczym, z którego korzysta ponad 35 mln Polaków. Pozwala na szybkie dokonywanie transakcji w sklepach czy firmach usługowych bez konieczności posiadania gotówki. Jednak nosząc ją w portfelu, właściciele często narażają się na jej kradzież, efektem czego mogą być poważne straty finansowe. Można ich uniknąć lub przynajmniej zmniejszyć ich zakres. W jaki sposób?

W zastrzeżeniu karty liczy się czas

Zastrzeżenie karty jest pierwszym krokiem, który należy wykonać niezwłocznie po zorientowaniu się, że karta debetowa została skradziona. W tym przypadku liczy się czas reakcji. Im posiadacz szybciej spostrzeże się, że nie ma jej przy sobie, tym większe szanse na zapobiegnięcie utraty środków z rachunku bankowego.

Zastrzec kartę można na dwa sposoby.

Kontakt z bankiem

Kartę debetową można zastrzec w banku: w najbliższej placówce, telefonicznie (kontaktując się z infolinią) lub w ramach dostępu do bankowości elektronicznej.

W przypadku wizyty w placówce, koniecznością będzie okazanie dowodu osobistego. Biorąc pod uwagę fakt, że karta mogła zostać skradziona wraz z innymi dokumentami, zastrzeżenie karty będzie nieskuteczne. Wówczas trzeba kradzież zgłosić policji, by otrzymać dokument tymczasowo zastępujący dowód osobisty lub paszport.

Nieco łatwiejszy jest kontakt z infolinią, aczkolwiek trzeba znać dane dostępowe do systemu bankowości elektronicznej. Czasami wymagane jest podanie kilku ostatnich cyfr skradzionej karty oraz udzielenie odpowiedzi na zadawane pytania, np. o panieńskie nazwisko matki.

System Zastrzegania Kart

Jako że nie wszyscy znają numer telefonu na infolinię do konkretnego banku (szczególnie, jeśli posiadają kilka kart debetowych w różnych instytucjach), skradzioną kartę można zastrzec za pośrednictwem Systemu Zastrzegania Kart, który należy do Związku Banków Polskich.

Dzwoniąc pod numer: (+48) 828 828 828, można zastrzec kartę debetową w banku będącym uczestnikiem systemu. Po połączeniu rozmówca zostaje przekierowany na infolinię odpowiedniego banku.

Kradzieży nie da się przewidzieć, ale można się przed nią uchronić

Karta debetowa jest zwykle potrzebna, dlatego niemal nie da się zostawić jej w domu. Można natomiast uchronić się przed ewentualną jej kradzieżą oraz utratą środków z konta bankowego. Jak?

  • Kartę debetową noś w innym miejscu niż portfel – gdy złodziej go ukradnie, nie zdobędzie karty płatniczej.
  • Nie noś przy sobie kodu PIN – a już w szczególności nie przyklejaj go bezpośrednio do karty lub nie noś go w portfelu.
  • Ustal limity liczby i wysokości kwot wypłatna karcie debetowej –zarówno dziennych, jak i miesięcznych transakcji bezgotówkowych, internetowych i wypłat gotówki. Dzięki temu – w razie kradzieży środków – straty będą zredukowane do minimum.

Pamiętaj, że kradzież karty debetowej może oznaczać spore kłopoty finansowe. Chociaż w kilku przypadkach to bank odpowiada za bezprawnie dokonane transakcje, zwykle winę ponosi posiadacz karty. Dlatego tak ważne jest, by w odpowiedni sposób ją przechowywać i – w razie kradzieży – zastrzec ją bez zbędnej zwłoki.

4.6/5 - (ilość ocen: 19)