5 prostych trików jak sprytnie oszczędzać pieniądze

pieniądze

Oszczędność pieniędzy jest kluczem do osiągnięcia wielu celów: od zakupu domu po budowę funduszu oszczędnościowego na „czarną godzinę’ po przejście na emeryturę bez walki o każdy grosz. Niestety oszczędzanie może wydawać się trudne – szczególnie, gdy nie jesteś pewien, gdzie znaleźć dodatkowe fundusze do odłożenia.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​istnieją sprawdzone sposoby na zwiększenie kwoty, którą możesz zaoszczędzić. Te pięć sztuczek pomoże ci doładować swoje oszczędności, dzięki czemu możesz zaoszczędzić na mniejsze czy większe wydatki, które spędzają Ci sen z powiek. Jeśli masz z tym problem warto je wypróbować.

1. Zwróć uwagę na duże rzeczy

Czasami oszczędzanie pieniędzy jest niemożliwe, ponieważ cała twoja gotówka przeznaczona jest na potrzeby życiowe. Możesz znaleźć się w takiej sytuacji, jeśli nadmiernie angażujesz się w płacenie dużych kosztów.

Chociaż możesz odciąć pewne rzeczy i trochę zaoszczędzić, prawdopodobnie nie będziesz mieć wystarczającej ilości gotówki z różnych powodów, np. jeśli twój dom lub samochód jest zbyt kosztowny. Dlatego większość ekspertów zaleca wydawanie nie więcej niż 30% dochodów na mieszkanie. Jeśli chodzi o samochody, pożyczki na ciągłe posiadanie nowych samochodów to pewny sposób na uniemożliwienie oszczędzania.

Jeśli masz dom/mieszkanie które kosztuje zbyt wiele, rozważ redukcję jak znalezienie współlokatora, z którym podzielisz się opłatami. Jeśli masz pożyczkę na samochód, spłać ją jak najszybciej i nadal rób „spłatę samochodu” dla siebie, odkładając pieniądze.

Kluczem jest utrzymanie stałych wydatków na jak najniższym odsetku dochodu. Gdy to pozwala zostawić nieco „wolnej” gotówki, zaoszczędzenie części z niej jest łatwe.

2. Zrób z tego przyjemność

Oszczędzanie nie musi być trudnością. W rzeczywistości możesz zrobić z tego grę.
Rzuć wyzwanie swojemu małżonkowi, aby dowiedzieć się, kto może zaoszczędzić najwięcej. Wypróbuj taki sposób: wyznacz dni w miesiącu bez wydawania na zbędne rzeczy. Dowiedz się które z was ma lepsze predyspozycje do oszczędzania i zarządź zarządzanie gotówką przez tą osobę. Możesz też wyznaczyć sobie cele oszczędnościowe i znaleźć ciekawy sposób, aby śledzić swoje postępy, na przykład dodając kolejne klocki LEGO do wieży LEGO za każdym razem, gdy uda Ci się zaoszczędzić jaką kwotę.

Bez względu na to, jakie podejście Ci odpowiada, oszczędzanie przez robienie czegoś, co sprawi ci przyjemność, sprawi, że będziesz o wiele bardziej zmotywowany niż wtedy, gdy będziesz czuć, że to ogromne poświęcenie i wyrzeczenie.

3. Uprość proces

Oszczędzanie może wydawać się dużym nakładem pracy, ponieważ większość ekspertów finansowych radzi utrzymywanie ograniczonego budżetu. Budżetowanie jest konieczne, jeśli nie możesz przejąć kontroli nad wydatkami. Ale dla niektórych życie z ograniczonym budżetem przypomina dietę – jest tak restrykcyjne, że kusi cię oszukiwanie na każdym kroku.

Dobrą wiadomością jest to, że nie musisz budżetować na każdą złotówkę. Musisz po prostu zapisać priorytet. Jeśli najpierw płacisz stałe wydatki i odkładasz wystarczającą ilość pieniędzy, aby zaoszczędzić na swoją przyszłość, nie ma powodu, aby nie robić wszystkiego, co chcesz, z resztą gotówki bez budżetowania na to, dokąd te pieniądze idą.

4. Zautomatyzuj swoje oszczędności

Czy masz trudności z osiągnięciem celów oszczędnościowych, ponieważ zawsze pojawia się coś, co wolisz zrobić z pieniędzmi? Jeśli to brzmi jak twoje odczucie, utrudniasz oszczędzanie, zmuszając się do wielokrotnego odpowiedzialnego wyboru.

Ale nie musisz zmuszać się do przekazywania pieniędzy na oszczędności co miesiąc. Zamiast tego zautomatyzuj proces. Skonfiguruj swoje konta, aby pieniądze były automatycznie przenoszone na oszczędności przy każdej wypłacie. Możesz to skonfigurować z Twoim bankiem lub firmą brokerską dla innych kont oszczędnościowych i inwestycyjnych. Wpłać tam pieniądze, gdy tylko nadejdzie Twoja wypłata. To jeden ze skuteczniejszych sposobów. Pamiętaj: Co z oczu to z serca.

5. Zwiększ swoje dochody

Wreszcie, jednym z najlepszych sposobów na oszczędzanie jest zarabianie więcej. Jeśli chcesz zaoszczędzić 100 złotych miesięcznie, aby osiągnąć swoje cele finansowe, jest to o wiele łatwiejsze, jeśli zarabiasz 3000 zł niż gdy zarabiasz 2500 zł.

Nie ma ograniczenia co do tego, ile możesz zarobić, aby zwiększyć stopę oszczędności – i istnieje wiele sposobów na znalezienie dodatkowego dochodu. Możesz poprosić o podwyżkę, jeśli byłeś w swojej firmie przez jakiś czas; szukać lepiej płatnej pracy; lub wziąć dodatkowe zlecenia prac tymczasowych. Kiedy zaczniesz zarabiać dodatkowe pieniądze, odłóż je na oszczędności i utrzymuj się z wcześniej osiągniętych dochodów. Nigdy nie przyzwyczaisz się do posiadania dodatkowych pieniędzy, więc oszczędzanie ich będzie łatwe.

Oszczędność pieniędzy wydaje się trudna, ale tak naprawdę nie musi być. Wykonanie którejkolwiek z tych sztuczek może pomóc znacznie zwiększyć oszczędności – a później podziękujesz sobie, gdy będziesz mieć pieniądze potrzebne do osiągnięcia wielkich rzeczy w życiu.

4.7/5 - (9 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.