Sprzedaż długu firmie windykacyjnej to jedna z opcji, kiedy Twoi kontrahenci zalegają z płatnościami

Sprzedaż długu firmie windykacyjnej

Prędzej czy później, ale każdy przedsiębiorca spotyka na swojej drodze klienta lub kontrahenta, który uchyla się od płatności za zrealizowaną usługę lub dostarczone towary. Jeżeli wśród pracowników nie ma osoby doświadczonej w odzyskiwaniu należności, to rozwiązaniem może być sprzedaż długu firmie windykacyjnej.

Zatory płatnicze to wciąż problem (nie tylko) polskich firm

Kiedy powstaje zator płatniczy? Gdy kontrahent lub klient nie reguluje w terminie swoich zobowiązań wobec dostawcy. Wówczas w księgowości firmy realizującej zlecenie, widnieją nieopłacone faktury. Brak pieniędzy na firmowym koncie powoduje, że nie tylko nie może ona dalej inwestować i rozwijać się, ale może spowodować problem z opłaceniem rachunków otrzymanych od swoich dostawców czy wypłaceniem pensji.

Szacuje się, że w Polsce ok. 50% podmiotów gospodarczych zetknęło się z zatorem płatniczym. Faktury są regulowane – owszem – ale po czasie. To nie tylko negatywnie wpływa na kondycję finansową firm, ale też rodzi pytanie o to, jak rozmawiać z dłużnikami. Jeżeli przedsiębiorca lub jego pracownicy nie mają doświadczenia w odzyskiwaniu należności, prowadząc rozmowy z przedstawicielami dłużnych im podmiotów, mogą wywołać więcej szkód niż pożytku.

Jeżeli dłużnik nie chce uregulować płatności, a od wystawienia faktury minęło np. kilka miesięcy, to rozwiązaniem może być wystąpienie do sądu o wydanie nakazu zapłaty. Niestety, dochodzenie pieniędzy na drodze sądowej i ewentualnie później przy pomocy komornika sądowego jest kosztowne i czasochłonne. Alternatywą może być odsprzedanie długu firmie windykacyjnej.

Sprzedaż długu firmie windykacyjnej czy windykacja na zlecenie?

Rynek zarządzania wierzytelnościami w Polsce jest dojrzały, ale osoby, które zamierzają skorzystać z ich oferty, nie zawsze wiedzą, czego mogą oczekiwać. Czy zlecenie windykacji i sprzedaż długu firmie windykacyjnej jest tym samym? Nie.

Zlecając windykację profesjonalistom, przedsiębiorca może odzyskać należność, nie ponosząc przy tym żadnych kosztów tytułem obsługi. W tym przypadku dochodzenie pieniędzy o tyle się opłaca, że specjaliści działają na rzecz swojego klienta, a ten nie musi obawiać się o koszty.

Odsprzedanie długu firmie windykacyjnej polega na zbyciu wierzytelności zewnętrznemu podmiotowi lub wystawieniu jej na jednej z działających giełd wierzytelności. Takie rozwiązanie daje wiele korzyści przedsiębiorcy:

  • od razu otrzymuje pieniądze od firmy windykacyjnej, czyli nie musi czekać, aż jej pracownicy odzyskają należność na jego rzecz,
  • pozbywa się nieopłaconej faktury z repetytorium.

Ile to kosztuje?

Przedsiębiorca, który zdecyduje się podpisać umowę z firmą windykacyjną o odzyskanie należności nie musi ponosić kosztów na początku. Dlaczego? Firmy windykacyjne najczęściej proponują taki model rozliczenia, zgodnie z którym ich wynagrodzenie stanowi prowizja od odzyskanej kwoty.

Sprzedanie długu firmie windykacyjnej oznacza, że przedsiębiorca otrzyma niższą kwotę niż ta, która widnieje na nieopłaconej fakturze. W jaki sposób firmy windykacyjne wyliczają wartość wierzytelności? Najczęściej przed zakupem wierzytelności jej pracownicy przeprowadzają wywiad gospodarczy, szacując tym samym możliwości odzyskania pieniędzy. Jeżeli firma nie widnieje w bazach gromadzących informacje o dłużnikach, to bardzo prawdopodobne, że zaproponowana wierzycielowi kwota będzie tylko nieznacznie mniejsza niż ta, która widnieje na fakturze.

Sprzedaż długu firmie windykacyjnej to jedna z opcji, kiedy Twoi kontrahenci zalegają z płatnościami
4.7 (93.33%) 12 głosów

1
Dodaj komentarz

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zwrot podatku z N

Moim zdaniem powinno się bardziej ścigać firmy nieopłacające faktur!

Sprawdź też:
Zestawienie 10 najlepszych szablonów Wordpress. Szablony te nie są jednak…
Ludzie Internetu Sklep internetowy Social Media Strony internetowe Wideo online Zwiększanie zasięgu
10 trendów w projektowaniu webowym na 2019 rok
facebook
Jak promować firmę na Facebooku
wybór firmy pozycjonerskiej
5 rzeczy na które należy patrzeć kiedy wybiera się firmę pozycjonerską
Biuro Ciekawostki Firma Gospodarka Pomysły na biznes
Jakie obrazy wybrać do biura?
biznes bez wychodzenia z domu
10 pomysłów na biznes bez wychodzenia z domu
Design
Design w biznesie się opłaca
Inwestycje Kredyty Oszczędzanie
Bank Alior: efektywny, innowacyjny, stabilny i satysfakcjonujący dla klientów
Jaki biznes otworzyć, czyli w co warto inwestować
Jaki biznes otworzyć, czyli w co warto inwestować
Pożyczka pod zastaw samochodu
Jadąc za granicę, warto już wcześniej zastanowić się nad budżetem
Czy warto inwestować w studia MBA?
wynagrodzenia
Rzut okiem na wynagrodzenia, czyli plany podwyżkowe w toku
Ile tak naprawdę zarabiają prezydenci miast
Ile tak naprawdę zarabiają prezydenci miast