Świąteczne wydatki Europejczyków

Świąteczne wydatki Europejczyków

Święta są okresem w życiu każdego człowieka, gdy wydaje się więcej pieniędzy. W większości przypadków kupujemy naprawdę to co konieczne, jednak i tak trudno oprzeć się zakupom rzeczy, które niekoniecznie są nam potrzebne, bądź po prostu nas nie stać na nie. Szał zakupów ogrania wszystkich. Europejczycy wydają sporo pieniędzy podczas okresu świątecznego. Na co jednak wydajemy najwięcej pieniędzy?

Otóż wszystko zależy od tego z jakimi świętami mamy do czynienia. Najwięcej pieniędzy wydajemy jednak na żywność, przygotowanie pokarmów, dań świątecznych, a także na prezenty, którymi się obdarowujemy. Zazwyczaj to właśnie na święta Bożego Narodzenia dajemy komuś prezenty świąteczne i sami je również otrzymujemy. Świąteczny szał zakupowy ogarnia wtedy niemal każdego.

Ile pieniędzy na święta wydają Europejczycy? Otóż w zależności od kraju są to wyższe lub niższe kwoty. Warto dlatego zwrócić uwagę na procent wydatków względem dochodów jakie rodzina w danym państwie średnio uzyskuje. Oprócz tego na pewno trzeba zwrócić uwagę również na to, że z roku na rok coraz popularniejsze staje się kupowanie prezentów i nie tylko przez Internet. Zakupy świąteczne w bardzo wielu przypadkach wykonujemy poprzez sieć internetową, ponieważ jest to znacznie szybsze i wygodniejsze, a jakby nie było dla większości Europejczyków wygoda jest bardzo ważna.

Według różnych badań aż 25% mieszkańców Europy decyduje się na zakupy świąteczne przez Internet. Co kupujemy przez sieć? Głównie są to różnego rodzaju zabawki, gry, a także książki. W Polsce około 23% prezentów świątecznych to właśnie zabawki i gry. 10% to natomiast książki. W całej Europie najczęściej na święta kupuje się podobnie jak w Polsce zabawki. Jest to około 20% w całej Europie. 18% to natomiast ubrania, których w przypadku Polski nie kupuje się zbyt często.

Na pierwszym miejscu wielkości kwoty wydawanej na święta są mieszkańcy Niemiec. Wydają około 30% dochodów swoich gospodarstw. W Wielkiej Brytanii mieszkańcy również wydają sporo pieniędzy, ponieważ w zależności od roku jest to około 20-40% dochodu. Tak duże wydatki nie są jednak regułą, ponieważ są państwa europejskie, gdzie wydatki świąteczne są znacznie niższe.

Warto wiedzieć o tym, że ilość pieniędzy wydanych na święta podczas dokonywania zakupów internetowych zależy od wieku osób kupujących. Najwięcej kupują osoby młode, jeśli chodzi o zakupy internetowe. To młodzi korzystają z aukcji online i sklepów w sieci. Im starsze społeczeństwo tym mniejsze wydatki świąteczne. Przynajmniej w przypadku zakupów internetowych.

Powinniśmy się zastanowić nad tym czy rzeczywiście warto wydawać tak wiele pieniędzy na święta. Czy nie powinniśmy starać się zaoszczędzić? Polacy bardzo często wydają więcej, niż mogą sobie na to pozwolić. Niestety w okresie świątecznym o tym nie myślimy, natomiast jest to spory problem, który uwidacznia się szczególnie po świętach, w momencie, gdy trzeba pieniądze zacząć oddawać.

Internetowe zakupy są coraz popularniejsze w okresie świątecznym. Problem jest jednak wtedy, gdy zakupione produkty trzeba jednak zwrócić, ponieważ są nieodpowiednie, bądź na przykład uszkodzone i chcemy złożyć reklamację, domagamy się zwrotu pieniędzy, wymiany towaru.

Musimy przesłać zakupiony produkt do sprzedawcy. Następnie musimy czekać. Czasami jest to kilka dni, a czasem nawet kilka tygodni. Jeśli więc kupiliśmy coś na prezent, to może się okazać, że nie otrzymamy tego na czas. Jest to naprawdę jedna z najgorszych rzeczy jaka może się nam przydarzyć, jeśli chcemy kogoś obdarować kupioną online rzeczą. Prezent, który przyjdzie po świętach nie będzie przecież przedmiotem, który podarujemy.

Musimy więc kupić coś innego. Z tego właśnie powodu tak wiele osób nadal kupuje prezenty świąteczne w stacjonarnych sklepach. To właśnie osoby dojrzalsze, starsze, przywiązują większą uwagę do tego, aby na pewno nie zostać na święta bez prezentu dla najbliższej osoby.

Debatując nad świątecznymi wydatkami mieszkańców Europy warto również wspomnieć o ich świątecznych wyjazdach. Spora część Europejczyków decyduje się w okresie świątecznym gdzieś wyjechać, aby nie spędzać świąt w domu. Wyjeżdżamy chętnie całymi rodzinami i korzystamy z wygody jaką niewątpliwie jest przygotowanie nam przez kogoś Wigilijnej wieczerzy, czy na przykład śniadania Wielkanocnego.

Szacuje się, że w ciągu ostatnich 2-3 lat wyjechało gdzieś na święta około 7 milionów mieszkańców naszego kraju. Nie liczą się tu jednak wyjazdy do rodziny, natomiast takie, gdy wyjeżdżamy na świąteczny wypoczynek do jakiegoś kurortu wypoczynkowego, na urlop. Z reguły wydajemy na taki wyjazd ponad 1000 złotych na osobę.

Podobnie jest w przypadku mieszkańców innych państw Europejskich. Oni również bardzo chętnie wyjeżdżają gdzieś na święta, aby miło spędzić świąteczny czas i wypocząć. Europejczycy wydają więc nie tylko pieniądze na świąteczne prezenty, ubrania, przygotowanie potraw.

Do ich wydatków świątecznych jak najbardziej trzeba zaliczyć również wszelkie wyjazdy w tym okresie, które często są formą wakacji, urlopu. Trzeba przyznać, że wydajemy bardzo dużo pieniędzy w okresie świątecznym. Nie ma jednak znaczenia zasobność portfela, ponieważ często jest tak, że więcej wydają ci, którzy na co dzień nie mają zbyt wysokich dochodów.

6 komentarzy. Czytaj komentarze lub napisz nowy komentarz

 • 4 stycznia 2017 o 14:41

  Dużo zarabiają to dużo wydają

  Odpowiedz
 • 4 stycznia 2017 o 20:54

  Święta, Święta i po świętach, jak to mówią 🙂

  Odpowiedz
 • 5 stycznia 2017 o 11:33

  Kredyty na chwile chwilówki i są święta s po no wym roku płać i płacz 😛 w Polsce zarabianie z perspektywy zwykłego szarego

  Odpowiedz
 • 5 stycznia 2017 o 11:39

  Dobry artykuł czysta prawda

  Odpowiedz
 • 5 stycznia 2017 o 11:42

  Prawdziwe

  Odpowiedz
 • 2 lutego 2017 o 17:55

  Na bogato

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *