20 wielkich technologii, które zawiodły

20 wielkich technologii, które zawiodły

Czasami zdarza się tak, że wielkie technologie, kosztujące grube miliony, zaplanowane z wykorzystaniem najlepszych specjalistów, z kampanią reklamową od najlepszych agencji po prostu zawodzą. Dlaczego tak się dzieje? Błędy w projekcie, kiepskie materiały czy po prostu pech? A może przyczyna tkwi jeszcze gdzie indziej? Coś nie wypaliło, innym razem wszystko było dobrze, ale produkt się nie sprzedał. Poniżej przyjrzymy się przykładom technologii, które po prostu zawiodły.

Projektory w technologii 3D

Powstała kilkadziesiąt lat temu, ale tak naprawdę drugą młodość przeżywała po premierze filmu „Avatar”. Świat znowu oszalał na punkcie trójwymiaru, co skrzętnie podchwycili producenci telewizorów sprzedając (odpowiednio droższe) modele wyposażone w ekrany do projekcji obrazu w 3D. Jednak w zeszłym roku ostatecznie wycofano ostatni taki egzemplarz z taśm produkcyjnych, a cała technologia zdaje się już odchodzić do lamusa.

Mobilne kody QR

Pojawiły się, by ułatwić nam robienie zakupów, wyszukiwanie informacji czy po prostu zareklamować jakiś produkt. Jest to jednak bardziej uciążliwe, niż się na początku wydawało. Po pierwsze, żeby zeskanować kod, należy zainstalować odpowiednią aplikację w telefonie. Proces ten zajmuje zbyt dużo czasu, bo aby to wykonać musimy otworzyć aplikację, skierować telefon na kod, czekać aż ten złapie ostrość i potem poczekać jeszcze, aż aplikacja rozpozna obiekt. Oprócz tego większość ludzi w ogóle nie wie, czym są te biało czarne kwadraciki i nawet nie jest nimi zainteresowana.

Kontrolery ruchowe

Kiedy Nintendo zaprezentowało swoją konsolę Wii, gdzie główną atrakcją było sterowanie własnym ciałem nastąpiła rewolucja w dziedzinie gier wideo. Pozwoliło to sprzedać firmie rekordową ilość sprzętu, a ludzie pokochali kontrolery ruchowe dedykowane poszczególnym grom. Z czasem okazało się jednak, że na dłuższą metę zabawa jest zbyt męcząca, gry i programy ruchowe są proste i rażą oczy paskudną grafiką, a samo sterowanie jest nieprecyzyjne i uciążliwe.

Komputerowy system Windows Vista

Microsoft wypuszczając kolejne wersje Windowsa zdaje się sunąć po sinusoidzie. Jeden system jest dobry, następny okazuje się totalną klapą. Vistę zaliczyć można do tej drugiej grupy. Z jakiego powodu? Niejasny interfejs, problemy bezpieczeństwa, wydolność systemu, jego szybkość, zawyżona cena, zawieszające się, nie działające gry, a nawet olbrzymia ilość miejsca, które zajmował na dysku twardym. Słowem – niemal wszystko.

Segway

Dwukołowy pojazd do szybkiego przemieszczania się. W oczach wielu to po prostu bardzo droga zabawka, która nikomu tak naprawdę nie była potrzebna. Teraz używają ją głównie ochroniarze w centrach handlowych. Jaka była przyczyna takiego obrotu spraw? Z pewnością ze względu na cenę, a także fakt, że korzystając z urządzenia wygląda się komicznie.

Sterowanie głosem

Dostępna od paru lat technologia tak naprawdę nie jest powszechnie używana, mimo że znacznie ułatwiłaby życie… Gdyby działała jak należy. System rozpoznawania głosu jest nieprecyzyjny, często przeinacza podawane frazy i generalnie zajmuje więcej czasu niż tradycyjna obsługa urządzeń.

Apple Newton

To protoplasta wszystkich PDA i podobnych palmtopów. Palm sukcesywnie wprowadzał na rynek swoje kolejne urządzenia, ale to Apple Newton Message Pad uznawać należy za pierwszy sprzęt tego typu. Był duży i nieporęczny, a pisanie czegokolwiek za pomocą dołączonego rysika było bardzo problematyczne. Zaporowa była też cena – od 700 do 1000 USD.

Kaseta DAT

Miała zastąpić zwykłe kasety magnetofonowe i cechować się lepszą jakością dźwięku i niższą ceną. Wprowadzono ją na rynek jednak cztery lata po rozpowszechnieniu się standardu CD, co z miejsca pogrzebało tę technologię.

Płyty DIVX

Pojawiły się pod koniec lat 90. Zawierały nagrane uprzednio filmy, które po obejrzeniu wyrzucało się, bez konieczności odniesienia płyty do wypożyczalni, co było dużą zaletą. Wadą systemu pozostawał fakt posiadania specjalnego odtwarzacza, kosztującego wówczas dwa razy więcej niż zwykły odtwarzacz DVD.

Komputer IBM PC Junior

Miał powalczyć swego czasu z takimi domowymi komputerami jak Atari, Spectrum czy Commodore. Jednak z powodu bardzo ograniczonej konfiguracji, wysokiej ceny i licznych problemów z działaniem wielu programów nie udało się zawojować rynku.

Dot-bomb

Czyli firmy działające wyłącznie w Internecie, powstałe na fali raczkującej w latach 90. globalnej sieci. Na specjalnych serwisach internetowych oferowano niemal wszystko. Od usług „przypominania o ważnych wydarzeniach”, przez różnego rodzaju sklepy internetowe, po uczestnictwo w płatnych łańcuszkach szczęścia. Konwencja nie przetrwała próby czasu.

Pierwsza waluta internetowa

Obecnie nikogo nie dziwi płatność w bitcoinach i codzienne wykonywanie przelewów internetowych. Jednak na początku, jeszcze w latach 90. firmy Flooz i Beenz zarządzały internetowymi pieniędzmi obracając milionami dolarów. Brak zaufania klientów spowodował bankructwo obu korporacji w 2001 r.

Iridium

To sieć 66 satelitów telekomunikacyjnych, która została oficjalnie uruchomiona 1 listopada 1998 r. W swoim założeniu umożliwiała połączenia telefoniczne z każdego miejsca na Ziemi. Jednak samo wdrożenie programu kosztowało miliardy dolarów, a system zamiast przynosić zyski, generował coraz większe straty. Prężnie wchodząca na rynek telefonia GSM ostatecznie pogrzebała Iridium.

Microsoft Bob

Był to swego rodzaju asystent, alternatywny interfejs graficzny dla systemu Windows 3. 1. Przyjął formę uśmiechniętego, żółtego kółka w okularach. W założeniu miał zastąpić wbudowany w system Menedżer Programów. Asystenci okazali się jednak zbyt natarczywi, a m. in. dziecinny interfejs spowodował, że klienci odebrali Boba jako wyśmiewanie się z nich samych.

Net PC

Był to przeznaczony do użytku domowego komputer wykorzystywany głównie jako urządzenie pozwalające na korzystanie z Internetu. Rzeczywisty koszt jego instalacji wynosił jednak ok. 400 USD. Wprowadzono je na rynek, gdy ceny pełnoprawnych komputerów PC zaczęły gwałtownie spadać, co ostatecznie pogrzebało projekt.

Biuro bez papieru

W dobie popularyzacji ruchów ekologicznych całkowite pozbycie się papieru z biura wydawało się bardzo słuszne. Wiele dużych przedsiębiorstw faktycznie stara się ograniczać zużycie papieru (słynny napis u dołu maili „pomyśl o środowisku przed wydrukowaniem tego”). Jednak aktualny stan techniki i przyzwyczajenia ludzi raczej nie wróżą szybkiej eliminacji dokumentów papierowych z biur.

Technologia push

Czyli systemy przesyłania wiadomości na komputery użytkowników bez interakcji z ich strony. Wystarczyło uruchomić odpowiedni program, a na monitorze zaczęły pojawiać się różne informacje z całego świata. Idea sama w sobie nie była zła, jednak główną wadą takiego rozwiązania okazało się filtrowanie otrzymywanych treści. Efekt był taki, że często otrzymywało się niechciane informacje (dziś nazwalibyśmy to „spamem”).

Inteligentne urządzenia domowe

Lodówka, która samodzielnie śledzi zgromadzone na półkach zapasy jedzenia i w razie potrzeby zamówi dostawę brakujących produktów. A może nowoczesny kosz na śmieci, który będzie informował (jak ten komputerowy), że już się zapełnia? Mimo ogromnego szumu medialnego słuch o podobnych urządzenia zaginął.

Pierwsza pełna rzeczywistość wirtualna

Pomysł rodem z filmów science fiction jak „Kosiarz Umysłów”, mimo że wypróbowywany na wiele sposobów nigdy nie doczekał się realizacji. Na przeszkodzie zawsze stawały różne ograniczenia sprzętowe. Jednak w ostatnim czasie idea wraca wraz z goglami VR.

Odczyt linii papilarnych

Czytniki naszych linii papilarnych jako zabezpieczenie sprawdza się tylko w niektórych przypadkach. Najpopularniejszym jest oczywiście Iphone, gdzie ten gadżet działa bez zarzutu. W przypadku laptopów, zamków w drzwiach czy sejfach owe skanery działają zbyt długo i są nieprecyzyjne. Klienci nie ufają urządzeniu polegając raczej na kodach liczbowych.

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o
Sprawdź też:
Koń trojański, mimo, że jest motywem mitologicznym o wiele częściej…
Ludzie Internetu Sklep internetowy Social Media Strony internetowe Wideo online Zwiększanie zasięgu
10 trendów w projektowaniu webowym na 2019 rok
facebook
Jak promować firmę na Facebooku
wybór firmy pozycjonerskiej
5 rzeczy na które należy patrzeć kiedy wybiera się firmę pozycjonerską
Biuro Ciekawostki Firma Gospodarka Pomysły na biznes
Biznes skierowany do turystów
Jaki biznes otworzyć na wsi
Jakie obrazy wybrać do biura?
biznes bez wychodzenia z domu
10 pomysłów na biznes bez wychodzenia z domu
Inwestycje Kredyty Oszczędzanie
Bank Alior: efektywny, innowacyjny, stabilny i satysfakcjonujący dla klientów
Jaki biznes otworzyć, czyli w co warto inwestować
Jaki biznes otworzyć, czyli w co warto inwestować
Pożyczka pod zastaw samochodu
Jadąc za granicę, warto już wcześniej zastanowić się nad budżetem
Czy warto inwestować w studia MBA?
wynagrodzenia
Rzut okiem na wynagrodzenia, czyli plany podwyżkowe w toku
Ile tak naprawdę zarabiają prezydenci miast
Ile tak naprawdę zarabiają prezydenci miast