10 trendów, które zmieniają światową gospodarkę

Światowa gospodarka- trendy

Dzięki zaawansowanym technologiom oraz różnym innowacjom, które coraz częściej pojawiają się na rynku i coraz częściej mają wpływ na nasze życie – zmienia się także gospodarka. Zarówno światowa, jak i polska. Możemy to zawdzięczać pewnym trendom, które prowadzą ku zmianom na lepsze, żeby rzeczywiście żyło nam się coraz lepiej i wygodniej, a przynajmniej do pewnego stopnia. Sceptycy tego tematu uważają bowiem, że niektóre trendy mogą doprowadzić do sytuacji, w której wielu ludzi straci zatrudnienie, bo ich prace przejmą zautomatyzowane maszyny. Za chwilę będziemy mieli okazję bliżej przyjrzeć się trendom, które zmieniają naszą i ogólnoświatową gospodarkę.

Wdrażanie urządzeń obsługiwanych w ramach sztucznej inteligencji między innymi do obsługi klientów

Automatyczne kasy, coraz częściej widziane w supermarketach, na których sami możemy zeskanować towar, zapłacić, zapakować i odejść od kasy to jeden z tych przykładów, kiedy to jesteśmy obsługiwani przez sztuczną inteligencję. Wygodnie, szybko, nie trzeba czekać w kolejkach, a czas się nie dłuży. Rzeczywiście, wprowadzenie takich urządzeń jednocześnie zredukowało liczbę pracowników na kasach – jakkolwiek, ludzie wciąż są potrzebni, chociażby do obsługi tych maszyn czy z przyczyn bezpieczeństwa. Takich urządzeń będzie dużo więcej i choć zastępują prawdziwego człowieka, z którym możemy porozmawiać, to jednak raz na zawsze zmieniają wymiar pracy człowieka.

Od specjalistów w danej dziedzinie coraz częściej wymaga się nie tylko wiedzy, ale także umiejętności sprzedażowych

Ci, którzy mają okazję pracować w niektórych firmach w branży informatycznej być może już nawet w Polsce zauważyli, że firmy poszukują osób do pracy, które posiadają dużą wiedzę w danej dziedzinie lub które są wręcz geniuszami, ale coraz częściej stawiają na umiejętności interpersonalne wykazywane przez kandydata. To zmienia wzór idealnego pracownika, który kiedyś przede wszystkim miał „zająć się robotą”. Dzisiaj musi znać się na szczegółach i w miarę możliwości umieć sprzedać nie tylko siebie na rozmowie kwalifikacyjnej, ale także kota w worku, jeśli będzie na to zapotrzebowanie. Czy taki trend sprawia, że osoby skrajnie introwertyczne nie odnajdą się na rynku pracy i zostaną z niego wyeliminowani, nawet jeśli posiadają odpowiednie kwalifikacje?

Coraz większa liczba technologii dostosowanych do potrzeb codziennego życia człowieka

I oczywiście umożliwiająca coraz sprawniejsze i wygodniejsze funkcjonowanie w społeczeństwie. Obecnie otrzymujemy co tylko potrzebujemy w postaci zautomatyzowanych, elektronicznych urządzeń – wiedzę w postaci programów komputerowych, książki w wersji elektronicznej, zautomatyzowane szczoteczki do zębów… A może nawet niedługo ubrania. To raz na zawsze zmienia naszą gospodarkę, która już nigdy nie będzie taka, jak wcześniej.

Coraz mniejsze różnice w różnych dziedzinach

To znaczy, że branże zaczynają się o siebie zazębiać, a czasami nawet ze sobą mieszać. Programista języka Javy nie tylko musi świetnie władać tym językiem, ale także kilkoma innymi, a do tego przydałaby mu się wiedza o bazach danych, umiejętność postawienia serwera w firmie oraz powinien posiadać umiejętności sprzedażowe – na wypadek, gdyby trzeba było klienta przekonać do zakupu. Ten trend stawia na wszechstronność pracowników w każdej dziedzinie.

Wszechstronność w biznesie

Za ciosem – skoro od pracowników wymaga się coraz większej wszechstronności, to musi to dotyczyć także firm. Coraz więcej przedsiębiorstw proponuje różnego rodzaju usługi lub produkty, które nie mają ze sobą zbyt wiele wspólnego, ale wykazano, że klienci potrzebują wszystkich tych produktów.

Pełna automatyzacja przedsiębiorstw

I coraz większe zapotrzebowanie na wszelkiego typu urządzenia, które umożliwią i ułatwią zarządzanie firmą i wszelkie prace biurowe.

Nowoczesne metody zbierania informacji dotyczących firmy i jej klientów

Nowoczesne bazy danych, wszystkie zapisy w postaci elektronicznej, trzymane na serwerach lub na chmurze – to zupełnie zmienia oblicze niektórych zawodów, na przykład księgowej, która, aby dobrze wykonywać swoją pracę, będzie musiała pewnie operować niejednym bardziej zaawansowanym programem w komputerze.

Innowacje polegające na wprowadzaniu nowych metod – na przykład pozyskiwania ciepła czy energii elektrycznej

Zmienia to wiele nie tylko dla przedsiębiorstw, ale również dla zwykłych, szarych ludzi. Nowe metody, które w przyszłości zostaną najprawdopodobniej wprowadzone w wielu miastach, wymuszą zbudowanie nowych instalacji, różnych od tych używanych obecnie.

Rozwój nowych technologii i urządzeń elektrycznych skutecznie wpłynie na ich cenę

Pierwsze komputery kosztowały krocie. Dzisiaj, pomimo doskonale rozwiniętych rozwiązań technologicznych, dobrej jakości komputer możemy kupić w przystępnej praktycznie dla każdego cenie. Dalszy rozwój technologiczny przyniesie niższe, konkurencyjne ceny, które umożliwią zrównanie podaży z popytem.

Nowe technologie umożliwią mniejsze zużywanie naturalnych zasobów

Coraz mniejsze wersje telefonów, laptopów i coraz śmielsze rozwiązania będą doprowadzały do coraz mniejszego zużycia cennych materiałów, a być może nawet do opracowania jeszcze lepszych form recyclingowych, które umożliwią odzyskiwanie wykorzystanych wcześniej wszystkich materiałów do powtórnego wykorzystania.

10 trendów, które zmieniają światową gospodarkę
4.6 (91.58%) 19 głosów

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
Sprawdź też:
Biznes - YouTuber to rozwiązanie dla tych, którzy swoimi filmami…
Ludzie Internetu Sklep internetowy Social Media Strony internetowe Wideo online Zwiększanie zasięgu
10 stron z darmowymi zdjęciami do celów komercyjnych
10 stron z darmowymi zdjęciami do celów komercyjnych
Filmowanie z powietrza, z drona - wspaniałe zdjęcia z lotu ptaka
Filmowanie dronem z powietrza
Reklamodawcy coraz częściej sięgają po vlogerów
Biuro Ciekawostki Gospodarka Pomysły na biznes Prowadzenie firmy
samochód
Bezpieczeństwo nie musi kosztować majątek
samochód na leasing
Cały proces wyboru leasingodawcy nie jest prosty
robot
Sztuczna inteligencja w biznesie
Inwestycje Kredyty Oszczędzanie
kredyt
Jak mądrze wziąć kredyt gotówkowy?
cashback
Ciekawa platforma działająca na zasadach cashback
Jaki biznes otworzyć, czyli w co warto inwestować
Jaki biznes otworzyć, czyli w co warto inwestować
wynagrodzenia
Rzut okiem na wynagrodzenia, czyli plany podwyżkowe w toku
Ile tak naprawdę zarabiają prezydenci miast
Ile tak naprawdę zarabiają prezydenci miast
Oto największy koszmar polskich pracowników
Cyfrowy detoks dla wielu osób zbyt stresujący