Urlop idealny. Jak zadbać o swój odpoczynek

Bora Bora

Szybkie tempo życia i ciągły brak czasu sprawia, że czujemy się coraz bardziej zestresowani i zmęczeni. Dlatego większość z nas z niecierpliwością czeka na wymarzony urlop. Co zrobić aby wyczekana przerwa od pracy przyniosła nam zasłużony relaks i odpoczynek?

Odpowiednie przygotowanie do urlopu

Jeśli właściwie przygotujemy się do urlopu nic nie powinno nam go zakłócać. Zanim udamy się na wytęskniony odpoczynek, warto spróbować dokończyć najważniejsze sprawy i projekty. Jeśli jest to niemożliwe przekażmy informacje, dotyczące szczególnie drażliwych zagadnień osobie, która będzie nas zastępować podczas urlopu. Należy również pamiętać o ustawieniu autorespondera, czyli automatycznej odpowiedzi na wszystkie e-maile, które otrzymamy w czasie, kiedy nas nie będzie. W wiadomości tej powinniśmy zawrzeć informacje o terminie, w jakim będziemy nieobecni oraz wskazać adres mailowy bądź telefon osoby, z którą należy kontaktować się w wyjątkowo pilnych sprawach.

Wybór odpowiedniego miejsca i formy urlopu

Najlepszym miejscem na wypoczynek będzie to, które wybierzemy w zgodzie ze sobą. Zastanówmy się czego naprawdę potrzebujemy. Jeśli czujemy się fizycznie zmęczeni i nie mamy siły na intensywne przeżycia i zwiedzanie wybierzmy spokojne miejsce, w niedalekiej odległości od domu, aby nie męczyć się długą podróżą. Nie zmuszajmy się do dużej aktywności, leniwe spacery wystarczą. Oddajmy się zaległej lekturze, kolorujmy mandale, bez wyrzutów sumienia spędzajmy czas na oglądaniu seriali.

Cieszmy się otaczającą przyrodą, wyciszmy się i po prostu bądźmy tu i teraz. Jeżeli zaś czujemy się znudzeni, przytłoczeni życiowym marazmem i codzienną rutyną na urlopie poszukajmy wrażeń. W tym celu najlepiej zdecydować się na aktywną formę wypoczynku, która nie pozwoli nam się nudzić. Wspinaczka górska, podróże autostopem, poznawanie nocnego życia miasta, nauka nowych sportów – możliwości są nieograniczone. Intensywny urlopowy czas przyniesie pozytywne zmęczenie, a my z radością powrócimy do spokojnego, ułożonego życia i znienawidzona rutyna już nie będzie nam się wydawała taka zła.

Urlop od social mediów

Bez względu na to, gdzie się udamy i jaką formę urlopu wybierzemy, warto wykorzystać ten czas na odpoczynek od nieustannego scrollowania postów. Internet oferuje atrakcyjną i przystępną rozrywkę. Na dłuższą metę jest ona jednak szkodliwa. Bezmyślne przewijanie treści na telefonie czy tablecie negatywnie wpływa na nasz układ nerwowy i zachowanie. Dlatego odinstalowanie popularnych serwisów społecznościowych na czas urlopu to doskonały pomysł. Warto również ograniczyć czytanie newsów i wiadomości.

Taka dieta informacyjna pozwoli naszemu umysłowi odpocząć od nadmiaru bodźców. Zamieńmy telefon na aparat fotograficzny i kolekcjonujmy wspomnienia. Zamiast żyć plotkami czy postami innych ludzi skupmy się na sobie i doceńmy to, co mamy. Może życie bez telefonu na pierwszym miejscu spodoba nam się na tyle, że po powrocie z urlopu nie wrócimy już do dawnych nawyków.

Odpowiednie przygotowanie do urlopu i spędzenie wolnych dni po swojemu zagwarantuje nam udany wypoczynek. Czas ten może być również świetną okazją, aby zapanować nad uzależnieniem od internetu.

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.