Uszkodzony silnik a odszkodowanie z AC – co warto wiedzieć?
Czasem podczas korzystania z samochodu może dojść do sytuacji, w której zostanie uszkodzony silnik. Niektóre osoby chcą się ustrzec przed koniecznością przeznaczenia własnych środków na jego wymianę lub naprawę, kupując ubezpieczenie AC. Czy takie rozwiązanie się opłaca? Jak wygląda kwestia uszkodzenia silnika w polisie AC?
Czy AC obejmuje naprawę silnika?
Ubezpieczenia AC mają to do siebie, że ich dokładny zakres różni się w zależności od oferty danego towarzystwa. Niektóre pakiety mogą być więc znacznie korzystniejsze niż inne. Znaczenie ma lista sytuacji, które obejmuje dana polisa. Niektóre firmy wskazują, że naprawa silnika może zostać pokryta środkami z AC. Inne natomiast wyłączają tę część pojazdu lub wymagają wykupienia droższego pakietu. Z tego powodu tak ważne jest sprawdzanie szczegółów konkretnej oferty przed jej wybraniem.
W tym celu warto korzystać z takich stron, jak https://rankomat.pl/. Porównywanie poszczególnych propozycji pozwala na znalezienie takiej, która odpowiada Ci zarówno pod względem wysokości składki, jak i dokładnego zakresu polisy. Czasem bowiem wystarczy dopłacić kilkadziesiąt złotych, by objąć ochroną również silnik. To bardzo droga część pojazdu, dlatego wielu kierowcom zależy na zabezpieczeniu się na wypadek jej uszkodzenia. Ubezpieczenie AC pozwala również na pokrycie kosztów wielu innych napraw, dlatego jest polisą cieszącą się dość sporym zainteresowaniem.
Kiedy AC nie pokryje naprawy silnika?
Istnieją jednak sytuacje, w których nie ma możliwości pokrycia kosztów naprawy przez ubezpieczenie AC. Ma to związek z celowym doprowadzeniem do zniszczenia silnika, na przykład poprzez jego zalanie, jeżdżąc w warunkach stwarzających takie zagrożenie. Warto więc dokładnie czytać zapisy zawarte w podpisanej umowie. W ten sposób będziesz wiedzieć, w których sytuacjach możesz wnioskować o pokrycie kosztów naprawy silnika.
Ubezpieczyciele zabezpieczają się na wypadek zniszczeń silnika wynikających z niedbalstwa właściciela pojazdu. Z tego powodu w sytuacji, gdy to Ty doprowadzisz do uszkodzeń, konieczne jest pokrycie szkód z własnej kieszeni. Informacje na temat dokładnego zakresu pakietu znajdują się zwykle na liście wyłączeń. Warto przeczytać ją jeszcze przed zdecydowaniem się na konkretną ofertę. Na ogół jednak nie można liczyć na mniej restrykcyjne zasady dotyczące uszkodzenia silnika z winy właściciela samochodu.
Więcej o zależności pomiędzy ubezpieczeniem AC a uszkodzeniami silnika przeczytasz tutaj: https://rankomat.pl/samochod/uszkodzony-silnik-a-odszkodowanie-z-ac. Kwestia ta czasem bywa skomplikowana ze względu na fakt, że każde towarzystwo podchodzi do niej w nieco inny sposób. Warto więc zorientować się w temacie tej zależności jeszcze przed wykupieniem polisy.
Co jeszcze obejmuje ubezpieczenie AC?
Ubezpieczenie AC to nie tylko ochrona na wypadek zniszczenia silnika z nie Twojej winy. Pozwala ono na pokrycie kosztów naprawy również wielu innych elementów samochodu. Mowa tu o takich zdarzeniach, jak akty wandalizmu, kolizje, wypadki czy uszkodzenia podczas postoju. Wiele pakietów pozwala również na wypłacenie pieniędzy w sytuacji, gdy dojdzie do zderzenia z innym obiektem, w tym także zwierzęciem. Istnieją oferty obejmujące też skutki działania sił przyrody, na przykład gradu, ognia, wiatru czy deszczu, ale jedynie w sytuacji, gdy zniszczenia nie były wynikiem niedbalstwa właściciela samochodu. Zakres poszczególnych polis znacznie się od siebie różni, dlatego niektóre zdarzenia mogą być zawarte jedynie w pakietach rozszerzonych.
Każda oferta towarzystw ubezpieczeniowych różni się od pozostałych. Z tego powodu tak ważne jest zapoznanie się z dokładnym zakresem obowiązywania danej ochrony przed jej wybraniem. W tym celu można zasięgnąć informacji bezpośrednio w danej firmie lub skorzystać z internetowych porównywarek. Pozwalają one na szybkie zestawienie dokładnego zakresu obowiązywania konkretnych pakietów. W ten sposób można wybrać taki produkt, który umożliwi pokrycie kosztów napraw w interesujących Cię sytuacjach.