W co warto zainwestować na wsi w 2022 roku

willa

Wieś rządzi się zupełnie innymi prawami niż miasto. Nie ma tu wielkich galerii handlowych, sklepów z ekskluzywną odzieżą czy wielu miejsc kultury. Jaki może być pomysł na biznes na wsi?

Warto wybrać działalność, która będzie interesująca zarówno dla mieszkańców wsi oraz miasta. Jeśli posiadamy sporą ilość pola to warto zdecydować się po prostu na jego uprawianie. Coraz popularniejsza w naszym kraju staje się zdrowa żywność ekologiczna.

Inspiracje odnośnie biznesu znajdziesz również w tym artykule.

Ekologiczne warzywa i owoce

Jeśli będziemy posiadać zdrowe i ekologiczne warzywa i owoce, to na pewno znajdziemy wielu chętnych na ich zakup. Ekologia jest ostatnio bardzo modna, dużo ludzi chce kupować zdrowe, wiejskie warzywa, owoce czy przetwory. Świeże jaja, nabiał, własnej produkcji dżemy, soki, wędliny i przetwory to wielki przysmak dla mieszczuchów. A w mieście ciężko kupić świeże wyroby ze sprawdzonego źródła. Ten pomysł na pewno się sprawdzi.

Agroturystyka

To kolejny pomysł na rozwój. Spragnieni spokoju, ciszy mieszkańcy miast chętnie przyjadą na wieś. Konieczne jest zapewnienie różnego rodzaju atrakcji jak na przykład miejsca na rozpalanie ogniska, podziwianie zwierząt wiejskich, czy jazda bryczką lub traktorem. Atrakcją dla dzieci będzie udział w pracach rolniczych, karmienie zwierząt gospodarczych czy spanie na sianie. W ramach agroturystki można prowadzić również obozy i kolonie dla dzieci i młodzieży.

Konie

Agroturystkę można wzbogacić o hodowlę koni i naukę jazdy konnej. Na koniach chętnie jeżdżą dzieci i dorośli, to bardzo popularna dyscyplina sportu. Własna stajnia może okazać się nie tylko opłacalnym pomysłem na biznes, ale również ciekawym pomysłem na resztę życia. Szczególnie, jeśli ktoś lubi zwierzęta. Można również prowadzić hipoterapię, ale wtedy konieczne jest zatrudnienia instruktora z odpowiednimi kwalifikacjami. Hipoterapia to specjalne ćwiczenia, wzmacniające mięśnie, polecane dla dzieci z różnymi schorzeniami czy zaburzeniami. Konie można wynająć poradni czy przychodni, która prowadzi takie zajęcia.

Zobacz też -> Pomysły dla kobiet na biznes na wsi

Sprzęt rolniczy

Większość osób posiadających gospodarstwa posiada także sprzęty rolnicze. Sposobem na zarobienia pieniędzy może być ich wynajem. Znajdą się chętnie rolnicy, którym nie posiadają takiego sprzętu, a nie chcą go kupować.

Sklep

Na wsi sprawdzi się też sklep spożywczo-kosmetyczny. Nie zawsze jest czas na zakupy w mieście. Jeżeli sklep będzie dobrze wyposażony, a ceny nie będą wygórowane na pewno zyska popularność i będzie miał stałych klientów.

Sprzątanie

Ciekawym pomysłem może być założeniem firmy sprzątającej. Obecnie coraz więcej ludzi nie ma czasu na robienie porządków, coraz chętniej zatrudnia do tego celu pomoc. Dobrze sprzątająca pani jest na wagę złota. Na początku nie jest konieczne kupowanie sprzętu do sprzątania. Wystarczy odkurzacz, mop i podstawowe płyny do czyszczenia. Z czasem, kiedy firma rozwinie się, będzie można dokupić specjalistyczne urządzenia.

Kwiaty

Wieś to również uprawa kwiatów. Jeżeli ktoś chce na tym zarobić, musi założyć dużą hodowlę. Po świeże okazy będą przyjeżdżać dostawcy z pobliskich miast. Można skupić się na jednym gatunku, a można uprawiać kilka, o podobnych wymaganiach.

Miód

Na wsi można zarobić również na hodowli miodu. Wystarczy kilkanaście uli i produkcja może ruszyć. Oczywiście wraz z rozwojem, produkcje miodu można rozszerzyć. Miód sprzedaje się bardzo dobrze, zawsze jest na niego zapotrzebowanie.

Kurza ferma

Kolejnym pomysłem może być ekologiczna kurza ferma. Na jaja od kur z wolnego wybiegu jest coraz większe zapotrzebowanie. Kupuje je coraz większa część społeczeństwa. Do otworzenia kurzej fermy potrzebny jest kurnik i wybieg. Niskim kosztem można otworzyć biznes, który będzie wzbudzał zainteresowanie przez lata.

Produkcja prądu

Farma wiatrowa to kolejna propozycja na biznes na wsi. Na znacznej części naszego kraju wieje całkiem mocno prawie przez cały rok. Jest to niezwykle opłacalne przedsięwzięcie, energetyka wiatrowa rozwija się coraz dynamiczniej.

Wesela

Na wsi, szczególnie jeżeli jest położona na atrakcyjnym terenie można otworzyć dom weselny. Obecnie coraz więcej młodych ludzi chce organizować wesele na wsi, wśród przyrody, zieleni, na świeżym powietrzu. Nie musimy mieć zaplecza gastronomicznego., catering można wynająć. Wystarczy teren i lokal.

Domowe wypieki

Wypieki na zamówienie robione przez wiejską gospodynie, to również dobry pomysł na działalność. Nie trzeba być z zawodu cukiernikiem, żeby piec dobre ciasta. Od zawsze wiadomo, że najlepsze placki pieką gospodynie. Mieszkańcy pobliskich miast chętnie przyjeżdżaliby na wieś po smaczne wyroby cukiernicze. Gospodynie mogą uczyć miastowych gotowania. Warsztaty kulinarne to sposób na zarobienie gotówki. Gospodynie nie tylko świetnie pieką ciasta, ale przede wszystkim genialnie gotują. Gotowanie może stać się hobby, sposobem na życie.

Alpaki i lamy

Na wsi można hodować alpaki. To atrakcja, która przyciągnie tłumy odwiedzających te piękne zwierzęta. Alpaki są dobrą pomysłem na przyszłość, ponieważ ich hodowla jest dosyć łatwa. Alpaki nie niszczą terenu, dobrze radzą sobie na małej powierzchni ziemi. Odżywiają się głównie trawą, dzięki czemu ich zapotrzebowanie na paszę jest mniejsze. W każdym miejscu, czy to miasto czy wieś, można założyć swój biznes i osiągnąć sukces. Liczy się wiara we własne siły i chęć do pracy.

Czytaj dalej: Jaki biznes otworzyć na wsi

4.5/5 - (ilość ocen: 8)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.