UK musi płacić na UE co najmniej do 2020 roku

Unia Europejska

Na rok 2019 planowane jest wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, ale komisarz do spraw budżetowych Guenther Oettinger powiedział w wywiadzie dla niemieckiej gazety, że pomimo wyjścia z UE i tak Wielka Brytania będzie musiała płacić składki członkowskie do 2020 roku, aby współfinansować długoterminowe projekty, które zaakceptowała wcześniej i których warunki były uzgodnione jeszcze przed decyzją o Brexicie.

Jednakże mimo to w długiej perspektywie budżet UE będzie miał braki w wysokości 10-12 miliardów euro rocznie, ponieważ kiedy był planowany nikt nie przypuszczał, że do Brexitu w ogóle dojdzie. Teoretycznie ubytek wpłat od Wielkiej Brytanii może zostać zrekompensowany wyższymi składkami pozostałych w UE państw, ale oznacza to, że same tylko Niemcy musiały by dokładać kilka miliardów euro więcej niż daj teraz. A do tego znikną tak zwane rabaty, które były wprowadzone na żądanie Wielkiej Brytanii. Obecnie budżet UE wynosi 155 miliardów euro.

Ile będzie kosztował Brexit?

Szacuje się, że wyjście UK z UE będzie kosztowało 60 miliardów euro, czyli aż 6 razy więcej niż Wielka Brytania wpłaca do unijnego budżetu. Ta kwota z założenia ma pokryć dotychczasowe zobowiązania budżetowe UK. Czyli: wpłaty na fundusze strukturalne (rozplanowane aż do 2023 roku), koszty emerytur brytyjskich urzędników. Plus trzeba rozliczyć jeszcze płatności na rzecz Irlandii, którą przed bankructwem Wielka Brytania ratowała wspólnie z UE.

Koszty poniosą też mieszkańcy krajów członkowskich Unii oraz samej Wielkiej Brytanii. Do 2020 roku w Wielkiej Brytanii może zostać zlikwidowanych aż 950 tysięcy miejsc pracy. Warto przypomnieć, że legalnie na Wyspach pracuje aż 700 tysięcy Polaków, którzy jeśli zatrudnieni są na stałe nie powinni mieć problemów z pracą. Jednak duże zmiany szykują się w sektorze prac sezonowych. Wiele osób już teraz stara się o kartę rezydenta, aby mieć pewność, że po Brexicie nie zostają deportowani do swojego kraju. Odbije się to też na wysokości przyznawanych zasiłków, które będą mniejsze.

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o
Sprawdź też:
PKN Orlen obecnie bliża się do końca budowy największej instalacji…
Ludzie Internetu Sklep internetowy Social Media Strony internetowe Wideo online Zwiększanie zasięgu
10 trendów w projektowaniu webowym na 2019 rok
facebook
Jak promować firmę na Facebooku
wybór firmy pozycjonerskiej
5 rzeczy na które należy patrzeć kiedy wybiera się firmę pozycjonerską
Biuro Ciekawostki Firma Gospodarka Pomysły na biznes
Biznes skierowany do turystów
Jaki biznes otworzyć na wsi
Jakie obrazy wybrać do biura?
biznes bez wychodzenia z domu
10 pomysłów na biznes bez wychodzenia z domu
Inwestycje Kredyty Oszczędzanie
Bank Alior: efektywny, innowacyjny, stabilny i satysfakcjonujący dla klientów
Jaki biznes otworzyć, czyli w co warto inwestować
Jaki biznes otworzyć, czyli w co warto inwestować
Pożyczka pod zastaw samochodu
Jadąc za granicę, warto już wcześniej zastanowić się nad budżetem
Czy warto inwestować w studia MBA?
wynagrodzenia
Rzut okiem na wynagrodzenia, czyli plany podwyżkowe w toku
Ile tak naprawdę zarabiają prezydenci miast
Ile tak naprawdę zarabiają prezydenci miast