Wyjazd do Niemiec do pracy w czasie pandemii – czy jest to bezpieczne?

wyjazd do Niemiec

Wyjazd do pracy za granicą w Niemczech nadal jest możliwy, choć w związku z pogorszeniem sytuacji wprowadzono pewne obostrzenia. Dowiedz się jak bezpiecznie wyjechać i pracować poza krajem.

Wiele osób zastanawia się czy w czasie pandemii praca za granicą jest bezpieczna. Promedica24 podejmuje różne działania mające na celu ograniczenie do minimum ryzyka infekcji opiekunek i podopiecznych. Dba o to, by przestrzegane były przepisy i zalecenia GIS w Polsce oraz RKI w Niemczech.

Czy można jechać do Niemiec do pracy?

Praca w Niemczech i wyjazd są nadal możliwe, jednak pod pewnymi warunkami. Według nowych regulacji rządu Niemiec osoby wjeżdżające, i to dotyczy także pracowników, w tym opiekunek, muszą zostać zarejestrowane przed przybyciem na stronie: https://www.einreiseanmeldung.de. Trzeba wypełnić formularz, po czym zostaje wygenerowany dokument w formacie PDF potwierdzający zgłoszenie wraz z unikalnym numerem ID – jest to tzw. cyfrowa deklaracja wjazdu. Osoby przekraczające granicę niemiecką muszą go posiadać (ewentualnie tylko numer ID zgłoszenia).

Opiekunki jadące do pracy w Niemczech otrzymują od firmy podczas przesiadki na granicy zaświadczenie informujące o skierowaniu na test w kierunku wykrycia wirusa SARS-CoV-2 i jego negatywnym wyniku. Czy opiekunki po przekroczeniu niemieckiej granicy są kierowane na obowiązkową kwarantannę? Niemcy od 9 listopada br. wprowadziły ogólne zasady kwarantanny we wszystkich krajach związkowych oprócz Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Obowiązek odbycia 10-dniowej kwarantanny dotyczy praktycznie wszystkich osób wjeżdżających do Niemiec, które w okresie 10 dni przed wjazdem znajdowały się na obszarze podwyższonego ryzyka (Polska została uznana za taki obszar 24 października). Z obowiązku odbycia kwarantanny wyłączone są pewne grupy osób, w tym osoby, które wjeżdżają na terytorium Niemiec w celu towarzyszenia osobom wymagającym opieki i które uzyskały negatywny wynik testu PCR wykonanego 48 godzin przed wyjazdem. Takie zaświadczenie zwalniające z odbycia kwarantanny otrzymuje każda opiekunka.

Tak wygląda procedura, choć oczywiście może ona ulec zmianie w zależności od sytuacji pandemicznej.

Podczas pobytu w Niemczech należy stosować się do przyjętych zasad takich jak utrzymywanie dystansu społecznego, ograniczenie kontaktów, noszenie masek ochronnych w miejscach publicznych, dezynfekcja rąk.

Bezpieczny wyjazd do Niemiec do pracy

Jak wygląda obecnie praca opiekunki w Niemczech? Promedica24 zapewnia kompleksową organizację wyjazdu. Dotyczy to także przeprowadzenia testu na Covid-19 w ciągu 48 godzin przed wyjazdem na kontrakt i załatwienia związanych z tym formalności. Nie ma potrzeby, by opiekunki wykonywały test we własnym zakresie i stały w długich kolejkach. Wykonuje się go bezpłatnie i od ręki. Oprócz przeprowadzenia testu wyjazd jest bezpieczny również w związku z przestrzeganiem szeregu zasad. Rekrutacja odbywa się telefonicznie – spotkania są ograniczone do minimum. Przed wyjazdem przeprowadzany jest szczegółowy wywiad epidemiologiczny. Podczas podróży opiekunki nie mają kontaktu z osobami z zewnątrz – są zawożone spod swojego domu wprost do domu podopiecznego. W busikach został wprowadzony limit osób, a dodatkowo kierowcy są oddzieleni od pasażerów. Busy są ozonowane i dezynfekowane przed każdym wyjazdem. Przed wejściem do busa ma miejsce pomiar temperatury. Opiekunki zostają wyposażone w środki dezynfekujące, rękawiczki oraz maseczki. Podczas kontraktu opiekunki mają możliwość kontaktu z przedstawicielem firmy przez całą dobę.

Czy warto wyjechać do Niemiec do pracy w charakterze opiekunki osób starszych w czasie pandemii? Odpowiedź może być tylko twierdząca. Jest to opłacalne finansowo, zwłaszcza wyjazd na święta – opiekunka otrzyma gwarantowany świąteczny bonus w wysokości nawet 200 EUR. By otrzymać bonus, należy wyjechać na kontrakt co najmniej 30-dniowy, obejmujący święta (24-26 grudnia). Przedłużenie kontaktu o Nowy Rok i święto Trzech Króli jest premiowane dodatkowo.

Jeśli zastanawiasz się czy i w jakim kraju podjąć pracę opiekunki osób starszych – Niemcy są najlepszym wyborem z racji bliskości i atrakcyjnego wynagrodzenia.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *