Wywiad z założycielem finanseodpodstaw.pl

 

Łukasz

Wywiad z freelancerem i blogerem – finanseodpodstaw.pl, który dba o swoje finanse.

Czym się zajmujesz?

Na co dzień jestem studentem ekonomii i zajmuję się… studiowaniem. Na chwilę obecną to moje główne zajęcie, choć realizuję się również zawodowo – jako webdeveloper, copywriter i… bloger.

Jak promujesz bloga?

To temat rzeka, ale moim podstawowym kanałem promocji są komentarze na innych blogera. Oczywiście stosuję też promocję przez Facebooka czy Twittera, choć w tym roku nastawiam się głównie na rozwój newslettera i promowanie bloga wśród osób, które skorzystały z moich webinarów i innych materiałów dostępnych po zapisie na newsletter.

Jak zarabiasz na blogu?

Na chwilę obecną zarabiam na blogu wyłącznie dzięki kampaniom sponsorowanym, ale warto podkreślić, że część moich klientów trafiła do mnie dzięki blogowi. Oznacza to, że blog stanowi dla mnie nie tylko bezpośrednie źródło dochodu, lecz jest również kanałem do promocji moich usług.

Czym jest dla Ciebie pisanie?

Szczerze mówiąc nigdy się nad tym nie zastanawiałem. Zawsze lubiłem pisać, sprawiało mi to przyjemność, ale niekoniecznie czułem, żeby to było jakieś większe przeżycie. Nie jestem artystą, raczej rzemieślnikiem, dlatego najbezpieczniej będzie gdy powiem, że jest to po prostu sposób spędzania czasu wolnego, a przy okazji źródło dochodów.

Co odróżnia blogerów od ludzi którzy nie blogują?

Moim zdaniem kompletnie nic – blog nie definiuje człowieka, tylko bloger definiuje bloga. Blogerzy są naprawdę różni. Jedni są otwarci, inni są introwertykami. Mimo to są dwie silne korelacje. Pierwsza z nich to zdecydowana nadreprezentacja właścicieli MacBooków wśród blogerów, druga silna korelacja między blogowaniem, a liberalnymi poglądami politycznymi (śmiech).

Jakie masz cele finansowe na 2017 rok?

Niektórzy mówią, że dżentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach (nie dotyczy blogerów?), ale to nie prawda. W tym roku moim podstawowym celem związanym z finansami osobistymi jest nauczenie się zarządzania ryzykiem poprzez agresywniejsze inwestowanie na giełdzie. Jestem osobą o zdecydowanie obniżonej skłonności do ryzyka przez co nieraz tracę możliwość podjęcia naprawdę dobrych inwestycji. Dzięki studiom mam niezłe przygotowanie teoretyczne, mam też zabezpieczenie, które pozwala mi podjąć ryzyko – mimo to coś mnie blokuje i chcę to zmienić.

Cele bloga na 2017 rok?

Gdybym miał to określić w trzech słowach to powiedziałbym: SEO, newsletter i produkty. Jak już wspominałem chcę rozwijać newsletter, a z drugiej strony chcę pozyskiwać nowych czytelników z Google. Ponadto zamierzam wypuścić przynajmniej jeden produkt w tym roku, ale jest za wcześnie by powiedzieć, który z trzech nad którymi pracuję :).

Jakie masz największe marzenie?

Póki co znają je 3 osoby i niech tak na razie zostanie. Mogę tylko powiedzieć, że jest dość przyziemne i całkowicie osiągalne, choć wymaga sporego kapitału, którego jeszcze nie uzbierałem.

Co najbardziej lubisz robić?

Chyba nie ma takiej jednej rzeczy. Sporo zależy od pory roku – od marca do jesieni odstresowuje się jeżdżąc na rowerze, a zimą lubię narty i dobry stok. Jedynie w szachy gram cały rok, choć czasem emocje sięgają zenitu :).

Jakimi wartościami się kierujesz?

Kiedyś grając w jakąś grę RPG wraz z kolegami doszliśmy do wniosku, że charakter „praworządny dobry” pasuje do mnie idealnie. Rzeczywiście uczciwość i sprawiedliwość to dla mnie najważniejsze wartości, w których byłem wychowywany od dziecka.

Jakie jest Twoje motto życiowe?

Takim mottem jest chyba tytuł jednego z filmów z Bondem „Żyje się tylko dwa razy”. Wierzę, że choćby nie wiem jak było źle, to każdy ma możliwość na poprawę i „drugie życie”.

Co cenisz w ludziach?

Zdecydowanie najbardziej cenię szczerość, uczciwość i skromność. W życiu poznałem wielu nieszczerych ludzi, którzy uważali się za Bóg wie kogo i chyba już wystarczy (śmiech).

Kogo uważasz za mentora?

Brakuje mi jednej osoby, która byłaby dla mnie mentorem. Jako bloger za taką osobę uważam Michała Szafrańskiego, jako człowiek mojego tatę, a jako fan „Gwiezdnych Wojen”… Obi-Wana Kenobiego.

Najbardziej starasz się o?

…o to, żeby być uczciwym wobec kolegów, współpracowników i czytelników. Nie lubię ściemy i nie znoszę narażania innych dla własnych ambicji. Dla siebie zaś chcę po prostu świętego spokoju, ale to długookresowy cel.

1 komentarz. Czytaj komentarze lub napisz nowy komentarz

  • 12 stycznia 2017 o 21:42

    Dzięki za naprawdę ciekawy wywiad 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *