Wzrost gospodarczy w UE nabiera tempa

Wzrost gospodarczy w UE nabiera tempa

Mimo zawirowań w Unii Europejskiej takich jak chociażby Brexit gospodarka strefy euro ma się dobrze, a wzrost gospodarczy nie tylko nie stracił tempa, ale jest coraz szybszy. Niestety nie oznacza to, że i wzrost płac jest coraz szybszy i można liczyć na podwyższenie minimalnych zarobków. Aczkolwiek na tle innych krajów Unii Europejskiej Polska nie wypada źle, a płace wzrastają o 5-6% w skali roku co jest wynikiem zadowalającym.

Dane ekonomiczne

Nie tylko kraje UE cieszą się wzrostem gospodarczym. Ogólnie gospodarka światowa rozwija się w stałym tempie, choć to Europa jest dużym zaskoczeniem dla ekonomistów. Wskaźnik wzrostu gospodarczego znacznie przewyższył oczekiwania z początku roku kalendarzowego. Pozytywne trendy można zauważyć zwłaszcza na rynku pracy, gdzie spada bezrobocie oraz rośnie zatrudnienie.

W roku 2017 oczekiwano w strefie euro wzrostu na poziomie 1,7% a tymczasem już w pierwszym kwartale wzrost wynosił 1,9%, a w drugim kwartale aż 2,1%. Z czego średnia dla krajów Unii Europejskiej to 2,2% w kwartale drugim, oraz 2,1% w kwartale pierwszym co również oznacza szybki wzrost. Ekonomiści przewidują, że na koniec roku także wskaźniki płac i konsumpcji będą wyraźnie wyższe.

Niestety przez to także ceny niektórych dóbr i usług wzrosną. Jednym ze skutkiem wzrostu inflacji jest też tak zwane zacieśnienie polityki monetarnej. Może o być wzrost stóp procentowych czy ograniczenie inwestycji przez przedsiębiorstwa w ramach taniego pieniądza. Póki co z danych wynika, że ceny w strefie euro rosną wolniej niż zakładają to cele inflacyjne banków centralnych. Obecnie mamy najniższą od 8 lat inflację.

Realny wzrost pensji

Obecnie średnie wynagrodzenie dla pierwszego półrocza w sektorze przedsiębiorstw jest o 5% wyższe niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Wynosi ono 4433,94 złote. Najwyższy wzrost płac nastąpił w handlu detalicznym o 8,1% oraz w produkcji odzieży o 7,3%. Można więc powiedzieć, że rynek pracy jest rynkiem pracowników. W Polsce bezrobocie obecnie utrzymuje się na najniższym poziomie od 1991 roku – 7,1%. W praktyce oznacza to, że z powodu wzrostu gospodarczego może zabraknąć wykwalifikowanych pracowników.

Wzrost gospodarczy w UE nabiera tempa
4.4 (87.27%) 11 głosów

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o
Sprawdź też:
Dobre opinie, kampanie reklamowe czy zdjęcia promocyjne zachęcają nie tylko…
Ludzie Internetu Sklep internetowy Social Media Strony internetowe Wideo online Zwiększanie zasięgu
10 trendów w projektowaniu webowym na 2019 rok
facebook
Jak promować firmę na Facebooku
wybór firmy pozycjonerskiej
5 rzeczy na które należy patrzeć kiedy wybiera się firmę pozycjonerską
Biuro Ciekawostki Firma Gospodarka Pomysły na biznes
Jakie obrazy wybrać do biura?
biznes bez wychodzenia z domu
10 pomysłów na biznes bez wychodzenia z domu
Design
Design w biznesie się opłaca
Inwestycje Kredyty Oszczędzanie
Bank Alior: efektywny, innowacyjny, stabilny i satysfakcjonujący dla klientów
Jaki biznes otworzyć, czyli w co warto inwestować
Jaki biznes otworzyć, czyli w co warto inwestować
Pożyczka pod zastaw samochodu
Jadąc za granicę, warto już wcześniej zastanowić się nad budżetem
Czy warto inwestować w studia MBA?
wynagrodzenia
Rzut okiem na wynagrodzenia, czyli plany podwyżkowe w toku
Ile tak naprawdę zarabiają prezydenci miast
Ile tak naprawdę zarabiają prezydenci miast