Wzrost gospodarczy w UE nabiera tempa

Wzrost gospodarczy w UE nabiera tempa

Mimo zawirowań w Unii Europejskiej takich jak chociażby Brexit gospodarka strefy euro ma się dobrze, a wzrost gospodarczy nie tylko nie stracił tempa, ale jest coraz szybszy. Niestety nie oznacza to, że i wzrost płac jest coraz szybszy i można liczyć na podwyższenie minimalnych zarobków. Aczkolwiek na tle innych krajów Unii Europejskiej Polska nie wypada źle, a płace wzrastają o 5-6% w skali roku co jest wynikiem zadowalającym.

Dane ekonomiczne

Nie tylko kraje UE cieszą się wzrostem gospodarczym. Ogólnie gospodarka światowa rozwija się w stałym tempie, choć to Europa jest dużym zaskoczeniem dla ekonomistów. Wskaźnik wzrostu gospodarczego znacznie przewyższył oczekiwania z początku roku kalendarzowego. Pozytywne trendy można zauważyć zwłaszcza na rynku pracy, gdzie spada bezrobocie oraz rośnie zatrudnienie.

W roku 2017 oczekiwano w strefie euro wzrostu na poziomie 1,7% a tymczasem już w pierwszym kwartale wzrost wynosił 1,9%, a w drugim kwartale aż 2,1%. Z czego średnia dla krajów Unii Europejskiej to 2,2% w kwartale drugim, oraz 2,1% w kwartale pierwszym co również oznacza szybki wzrost. Ekonomiści przewidują, że na koniec roku także wskaźniki płac i konsumpcji będą wyraźnie wyższe.

Niestety przez to także ceny niektórych dóbr i usług wzrosną. Jednym ze skutkiem wzrostu inflacji jest też tak zwane zacieśnienie polityki monetarnej. Może o być wzrost stóp procentowych czy ograniczenie inwestycji przez przedsiębiorstwa w ramach taniego pieniądza. Póki co z danych wynika, że ceny w strefie euro rosną wolniej niż zakładają to cele inflacyjne banków centralnych. Obecnie mamy najniższą od 8 lat inflację.

Realny wzrost pensji

Obecnie średnie wynagrodzenie dla pierwszego półrocza w sektorze przedsiębiorstw jest o 5% wyższe niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Wynosi ono 4433,94 złote. Najwyższy wzrost płac nastąpił w handlu detalicznym o 8,1% oraz w produkcji odzieży o 7,3%. Można więc powiedzieć, że rynek pracy jest rynkiem pracowników. W Polsce bezrobocie obecnie utrzymuje się na najniższym poziomie od 1991 roku – 7,1%. W praktyce oznacza to, że z powodu wzrostu gospodarczego może zabraknąć wykwalifikowanych pracowników.

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o
Sprawdź też:
Dobre opinie, kampanie reklamowe czy zdjęcia promocyjne zachęcają nie tylko…
Ludzie Internetu Sklep internetowy Social Media Strony internetowe Wideo online Zwiększanie zasięgu
10 trendów w projektowaniu webowym na 2019 rok
facebook
Jak promować firmę na Facebooku
wybór firmy pozycjonerskiej
5 rzeczy na które należy patrzeć kiedy wybiera się firmę pozycjonerską
Biuro Ciekawostki Firma Gospodarka Pomysły na biznes
Biznes skierowany do turystów
Jaki biznes otworzyć na wsi
Jakie obrazy wybrać do biura?
biznes bez wychodzenia z domu
10 pomysłów na biznes bez wychodzenia z domu
Inwestycje Kredyty Oszczędzanie
Bank Alior: efektywny, innowacyjny, stabilny i satysfakcjonujący dla klientów
Jaki biznes otworzyć, czyli w co warto inwestować
Jaki biznes otworzyć, czyli w co warto inwestować
Pożyczka pod zastaw samochodu
Jadąc za granicę, warto już wcześniej zastanowić się nad budżetem
Czy warto inwestować w studia MBA?
wynagrodzenia
Rzut okiem na wynagrodzenia, czyli plany podwyżkowe w toku
Ile tak naprawdę zarabiają prezydenci miast
Ile tak naprawdę zarabiają prezydenci miast