Zainteresowania w CV – co warto wpisać?
CV to niewątpliwie dokument niezbędny podczas poszukiwania pracy, ponieważ stanowi wizytówkę każdego, kto ubiega się o dane stanowisko. Warto pamiętać, że specjaliści od rekrutacji są w stanie wywnioskować z naszego CV więcej niż myślimy.
Nawet pozornie zbędna rubryka z zainteresowaniami, może okazać się przydatna przy wyłonieniu odpowiedniego kandydata. Dlatego też nie należy zaniedbywać tej części CV i zastanowić się: które z hobby warto wpisać?
Sport zespołowy lub ekstremalny
Na sportowe zainteresowania z pewnością większość pracodawców spojrzy z podziwem. Zwłaszcza, jeśli możesz poszczycić się pewnymi osiągnięciami w tej dziedzinie. Sportowcy to osoby postrzegane przede wszystkim jako zdyscyplinowane i wytrwałe. Nie bez znaczenia jest również rodzaj uprawianego sportu. Jeśli odnajdujesz się w sportach zespołowych i postanowisz zanotować to w CV, pracodawca może odebrać Cię jako osobę o dobrych zdolnościach interpersonalnych. Przyda się to zwłaszcza, jeśli ubiegasz się o stanowisko związane z działaniem w grupie. Natomiast w przypadku, kiedy praca wymaga podejmowania ryzyka i dobrej odporności na stres, jako atut może zostać uznane uprawianie sportów ekstremalnych.
Fotografia, rysunek, malarstwo
Wspomniane hobby wskazują na kreatywność i nieszablonowe podejście do rozwiązywania problemów. Ponadto mogą też sugerować, że jesteś osobą sumienną, pracowitą, a nawet bardziej efektywną niż pracownicy, którzy nie posiadają artystycznej duszy. Czynności manualne wymagają bowiem ciągłego doskonalenia się, praktyki, zaangażowania i cierpliwości.
Gry strategiczne
Takie hobby szczególnie docenione zostanie w branży informatyczno-analitycznej. Gry strategiczne niewątpliwie rozwijają umysł i umiejętność logicznego wnioskowania. Gry strategiczne zmuszają nas również do myślenia i przewidywania skutków zmian, jakie chcemy wprowadzić. Umiejętności te przydają się w planowaniu strategii firmy i budowania jej wizerunku na rynku, ale również w negocjacji.
Zainteresowania związane z pracą
Szczególnie ważnym aspektem jest uwzględnienie hobby, które ściśle wiążą się ze stanowiskiem. Przykładowo: jeśli ubiegasz się o etat w szkole i planujesz zostać nauczycielem fizyki, astronomia jako wpisane w CV zainteresowanie, będzie wyglądać korzystnie. W sytuacji, kiedy pragniesz zaistnieć w branży marketingowej, warto w rubryce hobbistycznej umieścić media społecznościowie. W pracy finansisty uwagę zapewne przykuje zainteresowanie rynkiem walutowym, w pracy biurowej pomocne okazać sie może lekkie pióro wyniesione z literatury, a prawnika naukowe publikacje.
Podsumowując, nie ulega wątpliwości, że zainteresowania, które umieszczamy w CV, mają znaczenie przy rekrutacji. Z pewnością nie jest to najważniejszy element tego dokumentu, jednak właściwe hobby może pomóc zdobyć wymarzoną pracą i przekonać pracodawcę o naszej wyjątkowości. Na koniec warto jednak zaznaczyć, że równie ważne jest, by nie przeinaczać prawdy! Kłamstwo w CV zostanie z pewnością zauważone przez każdego sprawnego rekrutera już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej.