Zakup mieszkania za gotówkę – co warto wiedzieć

apartament

Jeśli możesz sobie na to pozwolić, rozsądnym wydaje się zminimalizowanie długu, nie zaciągając kredytu hipotecznego. Ale czy kupowanie domu lub mieszkania za gotówkę jest dla Ciebie najlepszą opcją?

Kupowanie mieszkania za gotówkę oznacza kupno domu bez pomocy kredytu hipotecznego lub pożyczki. Definicja nabywcy gotówki jest często źle rozumiana – muszą mieć gotówkę dostępną w momencie składania oferty. W rezultacie, aby zostać kupującym gotówką, musisz być w stanie pozwolić sobie na nową nieruchomość bez polegania na pieniądzach ze sprzedaży starej.

Jeśli agent nieruchomości reklamuje dom jako „tylko za gotówkę”, oznacza to, że kupujący nie chce, aby ktokolwiek złożył ofertę, gdyby wymagał hipoteki w celu sfinalizowania sprzedaży. Może być tego wiele przyczyn. Być może chcą, aby sprzedaż została szybko zakończona – mogli znaleźć swój wymarzony dom i boją się, że oferta zniknie, a może chcą szybko uwolnić kapitał związany z nieruchomością.

Może się jednak zdarzyć, że z jakiegokolwiek powodu dom jest nieobciążalny, co czyni go dostępnym tylko dla nabywców gotówki. Dom może być nieobciążalny z wielu powodów – na przykład może mieć uszkodzenia strukturalne lub może zostać wybudowany w obszarze wysokiego ryzyka powodzi. Zapytaj sprzedawcę, dlaczego prosi tylko o gotówkę. Dobrym pomysłem jest także wypełnienie ankiety, aby upewnić się, że nie będzie żadnych niespodzianek w dalszej części drogi. Jeśli ankieta pokazuje problemy z domem, możesz mimo wszystko zdecydować się na zakup – być może problemy można rozwiązać za niezbyt duże pieniądze – ale przynajmniej wiesz o tym od samego początku.

Kupno domu za gotówkę może przynieść korzyści obu stronom zaangażowanym w transakcję nieruchomości. Zalety obejmują:

-Sprzedaż jest mniej prawdopodobna przy zakupie z kredytem. Proces ubiegania się o kredyt hipoteczny daje wiele okazji do pojawienia się problemów, od odrzucenia przez pożyczkodawcę, po prostu trwa to zbyt długo. Wycięcie banku z równania oznacza zatem, że sprzedaż jest bardziej prawdopodobna.

-Jest mniej stresujące. Kupujący nie musi się martwić procesem hipotecznym, a sprzedawca wie, że kupujący nie będzie miał problemów z pozyskaniem środków.

-Zachęcasz sprzedawców. Jako kupujący w gotówce jesteś bardziej atrakcyjny dla sprzedawców niż kupujących za pomocą hipoteki. To nie tylko sprawia, że ​​masz większe szanse na uzyskanie pożądanej nieruchomości, ale także stawia cię w doskonałej pozycji negocjacyjnej – ponieważ sprzedaż nieruchomości kupującym w gotówce jest często szybsza, bezpieczniejsza i prostsza niż sprzedaż komuś wymagającemu kredytu hipotecznego, jest znacznie bardziej prawdopodobne, że oferta zostanie zaakceptowana w niższej kwocie niż cena wywoławcza.

-Nie ma łańcucha spadkowego. Ponieważ kupujący w gotówce mogą sobie pozwolić na zakup nowego domu, niezależnie od tego, czy do tego czasu sprzedali swój stary, nie ma ryzyka, że ​​sprzedaż ta zostanie przerwana przez inne załamanie sprzedaży. Według badań przeprowadzonych przez HomeOwners Alliance 1 na 5 zapaści sprzedażowych było wynikiem spadku sprzedaży w innym punkcie łańcucha. W rezultacie co najmniej częściowo bez łańcuchów transakcja jest znacznie bardziej stabilna, zarówno dla kupującego, jak i sprzedającego.

-Proces może być znacznie szybszy. Jeśli dana osoba musi zabezpieczyć pożyczkę lub hipotekę w banku, zazwyczaj udziela odpowiedzi około miesiąca po złożeniu wniosku. Jednak nabywca gotówki ma już wszystkie potrzebne środki, więc ten okres oczekiwania można wyeliminować. Ponadto pożyczkodawca hipoteczny często wymaga przeprowadzania ankiet i kontroli prawnych nieruchomości. Chociaż kupujący prawdopodobnie i tak zdecyduje się na ankietę, jeśli dom jest nową wersją i są przekonani, że nie ma żadnych problemów, mogliby nie wymagać tego, co przyspieszy proces.

-Oszczędza to pieniądze. Ponieważ nie będziesz płacić odsetek od dużej pożyczki, w dłuższej perspektywie zapłacisz mniej za nieruchomość. Eliminujesz także opłaty związane z procesem hipotecznym.

-W dłuższej perspektywie bezpieczeństwo jest większe. Jako nabywca gotówki jesteś właścicielem nieruchomości od samego początku. Jeśli popadniesz w kłopoty finansowe w dalszej linii, nie będziesz musiał martwić się opóźnieniami w spłacie kredytu hipotecznego i bez względu na to, jak źle się stanie, zawsze będziesz miał dach nad głową, dopóki nie zdecydujesz się go sprzedać.
Jeśli otrzymujesz kredyt hipoteczny, potrzebujesz ankiety dotyczącej wyceny kredytu hipotecznego. Jako nabywca gotówki nie będziesz tego potrzebować, ale podobnie jak w przypadku każdej sprzedaży, nadal wysoce zalecane jest przeprowadzenie ankiety dotyczącej nieruchomości.

Rezygnacja z wypełnienia ankiety może wydawać się oszczędnością pieniędzy, ale wręcz przeciwnie, może okazać się bardzo droga. Naprawianie problemów strukturalnych, takich jak osiadanie, może kosztować tysiące, ale oznaczenie ich przed wymianą umów może oznaczać, że możesz obniżyć cenę zakupu nieruchomości, aby to nadrobić. Możesz także zdecydować, aby nie kontynuować sprzedaży.

Pamiętaj jeśli kupisz nieruchomość bez jej prawidłowej kontroli, to ty jesteś odpowiedzialny za wszelkie problemy wykryte po transakcji.

Bycie kupującym w gotówce stwarza wiele możliwości i może pomóc w usprawnieniu procesu zarówno dla kupującego, jak i sprzedającego. Uważaj jednak, aby nie przegapić niczego innego.

4.6/5 - (ilość ocen: 9)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.