Zalety i wady leasingu dla firm

rozmowa biznesowa

Wielu przedsiębiorców na różnych etapach prowadzenia biznesu decyduje się na wzięcie leasingu, czyli jednej z popularniejszych form zewnętrznego finansowania dla firm. Tego typu rozwiązanie odznacza się wieloma korzyściami, które przekonują do niego spore grono osób. Czy jednak leasing dla firm zawsze ma tylko same zalety? Kiedy warto się na niego zdecydować? O tym wszystkim napiszemy poniżej.

Na czym polega leasing?

Czym w ogóle jest leasing? Tym mianem określa się umowę cywilnoprawną, którą zawierają dwie strony: leasingobiorca (przedsiębiorca) oraz leasingodawca, czyli firma leasingowa.

W dużym uproszczeniu, na podstawie takiego porozumienia leasingobiorca ma prawo do korzystania z produktu (najczęściej samochodu, maszyn lub sprzętów biurowych) przez określony czas za stałą opłatę leasingową. Po upływie terminu określonego w dokumencie, przedsiębiorca ma prawo wykupić używane urządzenie za wcześniej ustaloną kwotę.

Zalety leasingu – kiedy warto się na niego zdecydować?

Dlaczego warto postawić na leasing? Dla biznesu jest to przede wszystkim sposób na optymalizację podatkową. Część odsetkową i kapitałową oraz wszelkie dodatkowe opłaty (np. opłatę początkową lub koszty późniejszego wykupu) można bowiem uwzględnić w kosztach uzyskania przychodu, o czym można przeczytać między innymi na stronie: https://uslugiksiegowe.pl.

Jeśli przedsiębiorca decyduje się na leasing pojazdów, maszyn lub sprzętu, nie musi mrozić dużego kapitału, by rozwinąć swój biznes. Wpłacając tylko niewielką kwotę, korzysta z potrzebnych przedmiotów, co przekłada się na wydajniejszą pracę i podnoszenie możliwości firmy. Można więc stwierdzić, że leasing sprzyja utrzymaniu płynności finansowej oraz stabilizacji przedsiębiorstwa.

Wielką zaletą leasingów jest znaczące uproszczenie formalności, niezbędnych do uzyskania takiej formy finansowania. Zazwyczaj leasing wymaga mniej dokumentów oraz niższej zdolności niż kredyt w banku. Dzięki temu może sobie na niego pozwolić szersze grono właścicieli firm. Umowa leasingowa jest również tworzona w sposób elastyczny. Zazwyczaj zatem pozwala na większe dopasowanie produktu do potrzeb konkretnej firmy, niż dostępne formy kredytowania.

Wady leasingu – na co trzeba uważać?

Czy leasing ma wady? Podstawowym ograniczeniem, wynikającym z tego typu finansowania, jest oczywiście kwestia użytkowania przedmiotu, którego właścicielem przez cały czas trwania umowy pozostaje leasingodawca.

Często zdarza się także, że przedsiębiorca, podpisujący umowę leasingu samochodu, jest zobowiązany do wykupienia pełnego ubezpieczenia pojazdu (AC i OC) na cały czas trwania leasingu, co podnosi dla niego koszty. Nie można również zapominać o tym, że leasing wymaga regularnego spłacania kolejnych rat, by nie doprowadzić do zerwania umowy przez leasingodawcę.

Praktyczne sposoby zewnętrznego finansowania dla biznesu

Leasing na samochód lub inne sprzęty firmowe wciąż pozostaje jedną z popularniejszych opcji finansowania dla mniejszych i większych przedsiębiorców. Decydują się na niego właściciele firm, potrzebujący dodatkowego wsparcia albo pragnący rozwinąć swój biznes, bez mrożenia dużych środków.

Warto korzystać z niego rozważnie, każdorazowo dokładnie analizując możliwości firmy, by leasing przynosił jak najlepsze efekty, przy minimalizacji ryzyka.

4/5 - (ilość ocen: 1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.