Czy warto założyć w Polsce spółkę z o. o.?

warto założyć w Polsce spółkę z o. o.

Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób. Czasami już posiadamy przedsiębiorstwo, ale z powodu zmian chcemy dokonać przekształcenia w spółkę, aby łatwiej było firmą zarządzać.

Czy tak popularna w Polsce spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest dobrym pomysłem na założenie lub przekształcenie działalności? Z pewnością ta forma prowadzenia działalności ma swoje plusy.

Jednoosobowa działalność w ramach spółki z o.o.

W wypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością potrzebny jest co najmniej jeden wspólnik. Oznacza to, że można w ramach takiej spółki prowadzić jednoosobową działalność.

Można prowadzoną do tej pory działalność przekształcić w spółkę lub po prostu ją założyć. Ogromnym plusem jest to, że to spółka odpowiada za wierzytelności całym swoim majątkiem, a nie założyciel, czyli właściciel firmy. Dzieje się tak ponieważ spółka jest odrębna osobą prawną.

Brak opłat na ZUS

Prowadząc spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością nie ma obowiązku zatrudniania pracowników. A co ciekawe nawet sami wspólnicy nie muszą odprowadzać składek na ZUS.

Pozornie daje to dużą oszczędność dla firm, ale w praktyce może się to okazać przydatne zwłaszcza, gdy nie posiadamy prywatnego ubezpieczenia albo liczymy na emeryturę z ZUS. Wspólnicy w spółce z o.o. są zwolnieni z opłat na ZUS na podstawie powołania. Ale musi być co najmniej 2 wspólników, aby móc być zwolnionym z opłacania składek na ZUS.

Skrót sp. z o.o. zapewnia prestiż

Oprócz wymienionych materialnych korzyści są też korzyści niematerialne i to spore. Widząc skrót spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wiele przedsiębiorstw chętniej podejmie współpracę niż widząc tylko nazwę firmy, która im nic nie mówi. Spółka z o.o. zapewnia prestiż i wygląda bardziej profesjonalnie. W końcu prowadzenie spółki nie powinno być łatwe i chaotyczne, a sformalizowane, dokładne i harmonijne.

Dlatego też wiele osób uważa podświadomie, że ze spółką będzie się współpracować lepiej. A poza tym będąc spółką łatwiej jest uzyskać inwestora, ponieważ jest to bardzo proste mimo, że trzeba przejść pewną drogę prawną czy po prostu wystartować w konkursie do pozyskania funduszy inwestycyjnych na rozwój.

4.5/5 - (15 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *