Zapłacisz kartą kredytową za mandat

Za niedługo w przypadku otrzymania mandatu będziemy mogli zapłacić kartą. Policja ma uzyskać nowe uprawnienia do pobierania opłat przy pomocy terminali płatniczych.

Nowelizacja ustawy przygotowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę pod koniec lipca. Policja zostanie wyposażona na sam początek w około 2 tysiące terminali płatniczych.

Dodatkowo również przez resort spraw wewnętrznych i administracji został przygotowany projekt nowego formularza mandatowego, który został przekazany do uzgodnień.

Komentarz Rzecznika Komendy Głównej Policji

Według Rzecznika Komendy Głównej Policji wprowadzenie możliwość płatności mandatu za pomocą terminala płatniczego spowoduje spore ułatwienie dla obcokrajowców, którzy mogą zapłacić tylko mandat gotówkowy, ponieważ w niektórych sytuacjach, aby obcokrajowiec mógł zapłacić mandat musiał pojechać wraz z policjantami do bankomatu lub banku w celu wypłacenia odpowiedniej gotówki. Rzecznik poinformował jednak, że forma płatności mandatu będzie zależna od decyzji kierowcy.

Nadal kierowca, który otrzymuje mandat będzie mógł zapłacić w przypadku obcokrajowca w postaci gotówkowej, a w przypadku obywatela Polski poprzez przelew, pocztę lub terminal płatniczy. Według Rzecznika liczba początkowa terminali płatniczych jaką będą mieć policjanci jest adekwatna, ponieważ na polskich drogach każdego dnia jest około 6 tysięcy policjantów. Na jednej zmianie jest właśnie około 2 tysiące policjantów.

Rzecznik Policji zaznaczył, że policjanci spotykali się z sytuacjami, w których kierowcy chcieli zapłacić mandat w takiej formie podczas kontroli jednak nie było takiej możliwość, aż do teraz.

Inne informacje istotne związku z nowościami w płaceniu za mandat.

Płacenie mandatu z użyciem karty płatniczej na pewno zaoszczędzić czas kierowców oraz zwiększy skuteczność związaną z egzekwowaniem zapłaty za mandat. Kierowcy powinni wiedzieć, że opłatę związaną z autoryzacją transakcji oraz przekazaniem jej na odpowiedni rachunek bankowy poniesie ukarany. Policjanci będą informowali o takiej opłacie podczas zatrzymania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *