Tegoroczne zbiory owoców będą znacznie niższe

Tegoroczne zbiory owoców będą znacznie niższe

Tegoroczne zbiory owoców będą znacznie niższe niż w poprzednich latach. Jest to tendencja właściwa dla całej Europy. Zbiory owoców będą niższe nawet o jedną czwartą, a w konsekwencji ceny w tym sezonie będą również znacznie wyższe.

Najpopularniejszy w naszym kraju owoc, czyli jabłko zwykle jesienią kosztuje poniżej 1 z/kg. Taka cena obowiązywała przez ostatnie kilka lat. I z tego punktu widzenia aktualne stawki wyższe o co najmniej 100% są gigantyczną podwyżką. Wśród osób związanych z przetwórstwem owoców panuje opinia, że wyższa cena jabłek przyczyni się do większego szacunku do tego owocu, który do tej pory traktowany był poniżej swojej wartości pod każdym względem. Niska ich cena ustawiała jabłka na pozycji bezwartościowego produktu.

W bieżącym roku sadownicy oczekują, że cena jabłek wyniesie nawet 3 zł/kg. Nie wiadomo w jaki sposób rynek zareaguje na tegoroczna wysoką cenę jabłek. Może zdarzyć się, że konsumenci zamienią je po prostu na inny owoc, atrakcyjniejszy w odczuciu większości wobec konkurencyjnej ceny. A na rynku już widać próby sterowania ceną jabłek wobec niższej podaży. Sadownicy do ostatniej chwili będą je przetrzymywać, by “wstrzelić” się w moment ich najwyższej ceny rynkowej.

W tym roku zbiory innych niż jabłka owoców utrzymują się na zróżnicowanym poziomie. Truskawki, maliny, porzeczki czy aronia owocowały na dość przyzwoitym poziomie, ale niższym niż w ubiegłym roku. Natomiast nieurodzaj wyraźnie dotknął wiśni. Najbardziej ucierpi tutaj przetwórstwo wiśni, które musiało ratować się importem tym owoców, przy znacznym wzroście cen.

Na rynku przetworów i koncentratów owocowych bardzo uaktywniły się Chiny, które powoli stają się mocnym konkurentem nie pozwalając na znaczące uwolnienie ceny polskich koncentratów.

Najbardziej, słabsze tegoroczne zbiory owoców dotkną produkcję produktów sokowniczych oraz mrożonek, dżemów i konfitur. Tam można spodziewać się wyższych cen i konkurujących ze sobą firm. Spodziewane jest większe zróżnicowanie zawartości składników owocowych w gotowych, przetworzonych produktach.

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o
Sprawdź też:
Koncern BP postanowił zainwestować w ofertę pozapaliwową i wykorzystać fakt,…
Ludzie Internetu Sklep internetowy Social Media Strony internetowe Wideo online Zwiększanie zasięgu
10 trendów w projektowaniu webowym na 2019 rok
facebook
Jak promować firmę na Facebooku
wybór firmy pozycjonerskiej
5 rzeczy na które należy patrzeć kiedy wybiera się firmę pozycjonerską
Biuro Ciekawostki Firma Gospodarka Pomysły na biznes
Biznes skierowany do turystów
Jaki biznes otworzyć na wsi
Jakie obrazy wybrać do biura?
biznes bez wychodzenia z domu
10 pomysłów na biznes bez wychodzenia z domu
Inwestycje Kredyty Oszczędzanie
Bank Alior: efektywny, innowacyjny, stabilny i satysfakcjonujący dla klientów
Jaki biznes otworzyć, czyli w co warto inwestować
Jaki biznes otworzyć, czyli w co warto inwestować
Pożyczka pod zastaw samochodu
Jadąc za granicę, warto już wcześniej zastanowić się nad budżetem
Czy warto inwestować w studia MBA?
wynagrodzenia
Rzut okiem na wynagrodzenia, czyli plany podwyżkowe w toku
Ile tak naprawdę zarabiają prezydenci miast
Ile tak naprawdę zarabiają prezydenci miast