Zygmunt Solorz-Żak – 15 informacji i ciekawostek

Polsat
źródło: polsat.pl

Zygmunt Solorz-Żak to nazwisko kojarzone przede wszystkim z pierwszą w Polsce komercyjną stacją telewizyjną, która przyczyniła się do zrewolucjonizowania branży mediów w Polsce. Był to Polsat.

Znany przedsiębiorca i inwestor, często widywany w mediach miliarder budzi zainteresowanie Polaków. Warto wiec zapoznać się z piętnastoma podstawowymi faktami na jego temat. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na temat tej postaci w przystępnej i lekkiej formie.

1 – Imię i nazwisko

Choć kwestie imienia i nazwiska raczej nieczęsto można uznać za ciekawostkę, w tym wypadku jest inaczej. Osoba, którą znamy jako Zygmunt Solorz-Żak przyszła na świat jako Zygmunt Józef Krok. Nazwisko Solorz Zygmunt przyjął po zawarciu pierwszego małżeństwa, po swojej żonie Iwonie Solorz. Natomiast nazwisko Żak po poślubieniu drugiej żony Małgorzaty Żak.

2 – Miejsce i data urodzenia

Urodził się w 1956 roku w Radomiu.

3 – Wykształcenie

Mimo, iż dorobił się ogromnego majątku jako przedsiębiorca i inwestor, Zygmunt Solorz-Żak posiada jedynie średnie wykształcenie techniczne.

4 – Współpraca z SB w czasach PRL

W 2006 roku sam przyznał za pośrednictwem oświadczenia wysłanego Polskiej Agencji Prasowej, że w latach 1983 – 1986 był zarejestrowany jako Tajny Współpracownik pod pseudonimem ZEG. Został zwerbowany do współpracy z wywiadem, z tego powodu w latach 80. XX wieku posiadał paszport konsularny.

5 – Polsat

Chociaż jego działalność jako przedsiębiorcy na rynku mediów i nie tylko jest o wiele szersza to bez wątpienia najbardziej znany jest jako założyciel Telewizji Polsat. Nadal pełni również funkcję prezesa Rady Nadzorczej Polsatu.

6 – Dzieci

Posiada trójkę dzieci. Syna z pierwszego małżeństwa oraz dwójkę: syna i córkę z drugiego małżeństwa.

7 – Dwukrotny rozwodnik

Był dwukrotnie żonaty. Pierwszy rozwód odbył się w 1991 roku, drugi zaś w roku 2014. Oba małżeństwa pozostawiły po sobie pamiątki w postaci nazwiska, którym się posługuje.

8 – Nagroda

W roku 2013 otrzymał Perłę Honorową Polskiej Gospodarki, nagrodę przyznawaną przez redakcję Polish Market.

9 – Czysta Polska – zainteresowanie ekologią

W 2019 roku powołał do życia stowarzyszenie pod nazwą „Program Czysta Polska”, którego statutowym celem jest prowadzenie działalności na rzecz ekologii.

10 – Ranking najbogatszych Polaków

W corocznym rankingu najbogatszych Polaków tygodnika „Wprost”, który prowadzony jest od 1990 roku Solorz-Żak notowany jest od 1992 roku. Aż 14 razy zajął w nim drugie miejsce.

11 – Majątek

W 2019 roku jego majątek został wyceniony na 10,1 miliarda złotych. Najwyższą szacunkową wartość majątek Solorza-Żaka osiągnął w 2015 roku. Wówczas wyceniono go na 12,5 miliarda złotych.

12 – Najbogatsi świata

Zgodnie z danymi z zestawienia miesięcznika Forbes w 2010 roku zajął 488. miejsce w rankingu światowych miliarderów. Wśród Polaków wyprzedził go wówczas, nie żyjący już dziś Jan Kulczyk.

13 – Branża mediów

Oprócz telewizji Polsat jest również właścicielem Netii, Superstacji, Sferii oraz Aero2.

14 – Telefonia komórkowa

Od 2011 roku pośrednio kontroluje także spółkę Polkomtel, która jest operatorem odpowiedzialnym za jedną z największych i najdłużej funkcjonujących na rodzimym rynku sieci telefonii komórkowej – Plus.

15 – Majątek za granicą

Duża część swojego majątku wytransferował na Cypr oraz później w obawie przed zablokowaniem kont do Liechtenstein.

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.