27 interesujących ciekawostek i informacji o dronach

widok z powietrza

Bezzałogowe pojazdy powietrzne (UAV) to maszyny lotnicze, które są obsługiwane i kontrolowane bez udziału ludzkiego pilota na pokładzie. Wykorzystanie bezpilotowych statków powietrznych staje się coraz bardziej powszechne, ponieważ wiele gałęzi przemysłu zaczyna włączać te statki powietrzne do swoich operacji biznesowych. Przedstawiamy informacje, fakty oraz ciekawostki o dronach.

1. Drony są zasadniczo zakazane we wszystkich parkach narodowych w Polsce, chyba że posiada się zezwolenie.

2. Z technicznego punktu widzenia, drony lub bezzałogowe pojazdy powietrzne (UAV) są wspaniałym pomysłem.

3. Obecnie drona można kupić za mniej niż 100zł w większości sklepów z zabawkami i są one świetną zabawą.

4. Amazon poważnie rozważa wykorzystanie dronów w ich codziennej dostawie. Usługa Prime Air podobno jest w stanie dostarczyć paczki w ciągu 30 minut za pośrednictwem drona.

5. W odległych rejonach, takich jak Afryka, drony są używane do transportu sprzętu medycznego i leków ratujących życie, gdzie transport ludzi byłby zbyt czasochłonny.

6. Rynek dronów wojskowych jest 3x większy niż rynek konsumencki.

7. 9000 członków rdzennego plemienia w Gujanie walczy z nielegalnym wyrębem ich ziemi poprzez filmowanie z drona, który zbudowali oglądając filmy DIY na YouTube.

8. Google przekazał 5 milionów dolarów na program wykorzystujący drony do śledzenia kłusowników w Afryce i Azji.

9. Geodeci również używają dronów do swojej pracy. Dokonują oni pomiarów na potrzeby tworzenia map, tworzą spisy gruntów i opisują ukształtowanie terenu.

10. Drony mogą ratować życie dostarczając materiały medyczne i defibrylatory.

11. Na wiele lat przed tym, jak Kelly Johnson zaprojektował SR-71 Blackbird, zaprojektował jeszcze szybszy dron o nazwie X-7. Przelatał ponad 130 lotów i przekroczył Mach 4.3, a następnie został opracowany jako dron AQM-60.

12. Domino’s Pizza pokazała film wideo na YouTube z dronem dostarczającym pizzę. Zaletą tego pomysłu było szybsze dostarczenie pizzy.

13. W Katowicach drony podlatywały do kominów i badały powietrze. Następnie staż miejsca pukała do drzwi i dawała mandaty.

14. Disney używało dronów do zwalczania innych dronów, aby zapobiec szpiegowaniu ludzi na planie Star Wars Episode VIII.

15. Pierwszym krajem, który wyprodukował drony był Izrael. Izrael Aerospace Industries posiada zakłady produkcyjne w około 24 krajach na całym świecie.

16. Pierwsze znane zabójstwo z drona miało miejsce w 2001 roku, kiedy to UAV-y zastrzeliły Muhammeda Atela, dowódcę Al-Kaidy.

17. Przestępcy również korzystają z dronów do swoich niecnych celów.

18. Boeing rozwija projekt drona szpiegowskiego, który ma rozpiętość skrzydeł 120 m i może pozostawać w powietrzu przez 5 lat bez konieczności lądowania.

19. Drony stają się coraz bardziej popularne na weselach, dając parze zupełnie inne spojrzenie na swój ślub.

20. W rzeczywistości istnieje liga wyścigów dronów. DRL wykorzystuje obiekty takie jak stadiony sportowe i magazyny, aby stworzyć tor i sprawić, aby gracze manewrowali swoimi dronami które sami zbudowali.

21. DJI jest największą firmą w branży dronów. DJI oznacza Da-Jiang Innovations.

22. Amerykańskie drony zostały stworzone, by zlokalizować i zabić Osamę bin Ladena. Po nieudanej próbie odnalezienia i zabicia bin Ladena, amerykańskie siły powietrzne stworzyły pierwsze amertykańskie drony wojskowe. Pierwsze znane zabicie znanego terrorysty miało miejsce w listopadzie 2001 roku i zostało wykonane przez uzbrojone drony. Ofiarą tego zabójstwa był Mohammed Atef, wysokiej rangi dowódca wojskowy Al-Kaidy.

23. Słowo „dron” po raz pierwszy użyto do określenia bezzałogowego statku powietrznego (UAV) w 1946 roku.

24. Choć produkcja dronów jest kosztowna, ich produkcja jest o wiele tańsza niż samolotów obsługiwanych przez personel wojskowy.

25. 26 stycznia 2015 roku na trawnik Białego Domu spadł dron, a pilotowi postawiono zarzuty, które zostały później wycofane, ponieważ był to wypadek.

26. Policja i FBI używają dronów do inwigilacji i operacji.

27. Drony uzbrojone były pierwszymi używanymi dronami wojskowymi. Po raz pierwszy wykorzystano je w 2001 roku do walki z terrorystami.

4.5/5 - (ilość ocen: 8)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.