Jakie korzyści daje ubezpieczenie działki budowlanej?
Po zakończeniu zakupu działki, bez względu na to, czy jesteś gotowy do budowy teraz, czy na pewnym etapie w przyszłości, stajesz się odpowiedzialny za ziemię. Technicznie oznacza to, że ponosisz odpowiedzialność za wszystko, co się na nim znajduje.
Podejście typu „nigdy mi się to nie przydarzy” nie pomoże ci, gdy pojawią się problemy, dlatego ważne jest, aby upewnić się, że jesteś chroniony od pierwszego dnia. Jeśli zdarzy ci się mieszkać obok proponowanego placu budowy, nie zakładaj, że twoje obecne ubezpieczenie gospodarstwa domowego pokryje ewentualne straty. Jeśli działka jest zarejestrowana osobno, nie będzie częścią tej polityki. W związku z tym musisz upewnić się, że rzeczywiście masz odpowiednią ochronę ubezpieczeniową przed wszelkimi roszczeniami, które mogą zostać wniesione przeciwko Tobie.
Bądź dokładny przy sprawdzaniu tego: oprócz faktycznej odpowiedzialności prawnej za wypadki lub inne kwestie, musisz upewnić się, że koszty poniesione w związku z obroną przed wszelkimi działaniami są również pokryte. Żyjemy w coraz bardziej spornym świecie, a obrona roszczeń może być długim i kosztownym procesem. Posiadanie odpowiedniej, dedykowanej polisy ubezpieczeniowej oznacza, że wiesz, że Ty i Twoja działka jesteście chronieni.
W większości przypadków produkt, którego będziesz potrzebować, jest znany jako polisa odpowiedzialności właściciela gruntu. Jednak okoliczności są różne i ważne jest, aby sprawdzić, czy Twoje dokładne wymagania są uwzględnione. Pamiętaj, że z czasem mogą się one zmieniać i może być konieczne dostosowanie zakupionego produktu lub przejście na nową, bardziej odpowiednią politykę.
Najlepszym sposobem, aby zrozumieć, w jaki sposób mogą zmienić się Twoje potrzeby w zakresie ubezpieczenia, jest zabranie Cię w typową podróż samo-budowniczego. Zakładając, że zamierzasz zagospodarować grunt, prawdopodobnie wystąpi opóźnienie (które może wynosić kilka tygodni, miesięcy lub dłużej), podczas gdy twój program zostanie sporządzony i uzyskasz pełne pozwolenie na budowę. W tym czasie będziesz musiał dokładnie rozważyć potencjalne ryzyko na działce.
Czy na miejscu są jakieś opuszczone budynki, ściany lub inne konstrukcje? A co z jeziorami, stawami, wyschniętymi studniami lub potencjalnie chorymi drzewami? Wszystko to może stanowić ryzyko odpowiedzialności, jeśli intruzi – zwłaszcza dzieci – uzyskają dostęp do twojej ziemi. Jest to ważne nawet w przypadku budynków, które mają niewielką lub żadną wartość, w tym tych, które zamierzasz w pewnym momencie zburzyć. Jeśli ktoś miałby zostać ranny w wyniku opuszczonego stanu konstrukcji, to jako właściciel ziemi możesz być zobowiązany do zrekompensowania mu odszkodowania.
O tym warto pamiętać!
Po zakończeniu budowy ubezpieczenie terenu obejmie również częściowo zbudowany dom w miarę jego postępu – wraz z materiałami, sprzętem, urządzeniami, armaturą itp. Pamiętaj jednak, że te polisy są zwykle sprzedawane na czas określony (zazwyczaj 12, 18 lub 24 miesiące). Nie zakładaj, również, że nie ma ryzyka – a zatem nie ma odpowiedzialności – tylko dlatego, że masz pustą działkę bez żadnych prac w toku. Od momentu, w którym ponosisz odpowiedzialność prawną za ziemię, ponosisz odpowiedzialność za to, co się na niej dzieje; a bez odpowiedniej ochrony ubezpieczeniowej narażasz się na ryzyko, że Twój wymarzony projekt domu zamieni się w koszmar.