Jak i czym nagrywać filmy na YouTube? Najlepsze sposoby

filmowanie vlogow

YouTube w dzisiejszych czasach stał się główną platformą internetową, na której twórcy publikują swoje filmy. Proces tworzenia filmów jest obecnie niezwykle prosty, więc każdy może zacząć nagrywać filmy, vlogi, poradniki czy inne rodzaje filmów wideo. Zobacz też wpis o tym jak się wybić na YouTube.

Na platformie obecne są filmy z każdego możliwego gatunku czy rodzaju. Materiały z gier wideo, które w Polsce są niezwykle popularne, filmy z podróży czy relacje z wielkich imprez, koncertów i targów, vlogi codzienne czy premiery muzyczne wraz z teledyskami, które są najchętniej oglądane na całej platformie YouTube.

Youtuber to osoba tworząca dowolne materiały wideo i publikuje je w serwisie YouTube. Popularność platformy w ostatnich latach doprowadziła do sytuacji, w której Youtuber stał się zawodem umożliwiającym utrzymanie się wyłącznie z tworzenia filmów.

Popularność jaką zdobywają filmy publikowane w YouTube często przewyższają oglądalność telewizyjna, sprawiając że reklamodawcy i partnerzy chętniej korzystają z usług platformy, dzięki czemu twórcy mogą zarabiać nieźle pieniądze.

Możliwości i dróg do nagrywania i tworzenia filmów jest niezliczenie dużo. Wszystko zależy od tego co chcemy prezentować i publikować oraz do jakiej widowni kierujemy nasze wideo.

Można nagrywać ekran monitora czy telewizora za pomocą różnych programów czy zewnętrznych urządzeń do przechwytywania ekranu, do vlogów przydadzą się wszelkie telefony z dobrym aparatem, kamery czy kamerki sportowe.

W przypadku streamowania, czyli strumieniowania rozrywki na żywo, potrzebne będą kamerka internetowa i dobry program streamingowy. Sposobów i dróg jest wiele, a wszystko zależy od naszych zasobów finansowych i poziomu zaawansowania i rozwoju naszego kanału.

Czym nagrywać filmy?

Zacznijmy od gier wideo. Nagrywanie materiałów z gier komputerowych polega na przechwytywaniu ekranu monitora i przetwarzanie nagrania do pliku. Taki plik następnie należy zmontować, przerobić i dostosować do potrzeb własnych i widzów. Po zrenderowaniu takiego materiału należy go po prostu przesłać na serwery YouTube nazywając go odpowiednio, opisując i umieszczając miniaturkę.

Jakie programy będą przydatne do nagrywania takich filmów?

Najbardziej popularnym i intuicyjnym programem, na którym youtuberzy nagrywają od wielu lat jest Fraps. Prostota obsługi, łatwość w konfiguracji i mnogość opcji sprawia, że cieszy się sporą popularnością wśród autorów. Niestety licencja jest dosyć kosztowna, a sam program zużywa trochę zasobów komputera obniżając jego wydajność i wpływając w ten sposób na płynność rozgrywki. Może to być uciążliwe przy nagrywaniu, więc program ten będzie odpowiedni na potężniejsze zestawy komputerowe.

Bandicam jest również ciekawym programem umożliwiającym nagrywanie ekranu, ponieważ pozwala na dostosowanie jaki obszar chcemy przechwytywać oraz pobiera mniejsze ilości klatek na sekundę. Licencja jest też tańsza niż w przypadku Frapsa, jednak jest to program mniej intuicyjny.

Czytaj też: 10 sposobów na wybicie się na YouTube

Rozwiązaniem zyskującym popularność jest obecnie OBS Studio, ze względu na mnogość funkcji jakie oferuje. Możliwość nagrywania ekranu, danego programu czy strumieniowania rozrywki na żywo.

Do tego opcje tworzenia scen i dodawania efektów sprawia, że dla bardziej zaawansowanych autorów jest to idealne rozwiązanie. Obecnie jest to najbardziej popularny program wśród streamerow, którymi są również youtuberzy.

Nagrywanie vlogów, relacji i innych materiałów z użyciem kamery

Jak już zostało wspomniane do nagrywania tego typu materiałów potrzebna będzie jakakolwiek kamera lub urządzenie z możliwością nagrywania obrazu. Jest to na pewno troszkę droższa inwestycja, aniżeli w sam program, ponieważ dobrej jakości dedykowane kamery lub kamery sportowe to koszt kilku tysięcy złotych.

Profesjonalizm materiałów i jakość obrazu wynagradzają poniesiony koszt. Tworząc materiał trzeba go jeszcze zmontować i odpowiednio przerobić. Nagranie filmu to kwestia pomysłu, wykonania go i nie jest to szczególnie trudne.

Jeśli vlogujemy to po prostu w ciekawy sposób nagrywamy informacje, którymi chcemy się podzielić z widzami dodając do tego jakieś ciekawe obrazy. Przy relacjach z różnych wydarzeń należy skupić się na najważniejszych momentach tych imprez i pokazanie ich w jak najbardziej naturalny sposób.

Te procesy nie są ciężkie, tak samo jak z nagrywaniem obrazu z komputera, jednak zmontowanie takich materiałów jest sztuką i często to właśnie montaż jest najbardziej istotny w realizacji takich filmów.

Jak widać sposobów na nagrywanie filmów na YouTube nie jest skomplikowane, czynność ta jest możliwa dla każdego, ważny jest pomysł, kreatywność i wyobraźnię w tworzeniu takich materiałów.

Nagrywanie na platformę może być świetną przygodą, łączącą elementy przyjemności z pożytkiem między innymi finansowym. Inwestycja w materiały najczęściej jest jednorazowa, a zwykle podstawowe materiały jak na przykład komputer czy Internet, już mamy w swoich domach.

Kupno kamery, lepszego sprzętu czy licencji na program to zakupy na dłuższy czas i zostaną one z nami i naszymi materiałami na bardzo długo pozwalając na konsekwentny rozwój i progresję kanału.

Czytaj dalej: Jak kręcić filmy z podróży tak aby ludzie chętnie je oglądali

4.3/5 - (ilość ocen: 11)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.