Lektor języka obcego – ścieżki rozwoju
Praca lektora języka obcego daje bardzo wiele możliwości pod kątem rozwoju. Myślisz, że jedyną ścieżką jest uczenie w klasie? Niekoniecznie. Jeśli w trakcie swojej pracy lektorskiej dostrzeżesz, że masz ochotę pójść nieco inną ścieżką – nic nie stoi na przeszkodzie. Sprawdź, jakie możliwości czekają na Ciebie, jeśli rozpoczniesz pracę jako lektor języka angielskiego!
Szlifowanie umiejętności
Pracę lektora możesz zacząć właściwie w każdym momencie swojego życia. Wymogiem koniecznym jest określony poziom umiejętności językowych i przygotowanie pedagogiczno-dydaktyczne (tutaj w zależności od tego, gdzie i jak pracujesz, szkoła ma nieco inne wymagania niż prywatny lektorat).
Na początku możesz oczywiście zacząć swoją przygodę po studiach od łączenia pracy w szkole z dodatkowymi zajęciami prywatnymi. Jeśli tylko masz na to ochotę, możesz oczywiście rozwijać się dalej jako nauczyciel, a z czasem zostać wychowawcą. Tutaj musisz spełnić szereg dodatkowych wymagań, wejść na ścieżkę kariery przewidzianą w karcie nauczyciela. Nie wszyscy lektorzy marzą jednak o takim rozwoju. Chcą się bowiem skupiać przede wszystkim na własnym warsztacie dydaktyczno-językowym. W takim przypadku doskonałym pomysłem na rozwój kariery jest współpraca ze szkołą języka angielskiego dla dzieci i młodzieży, np.: np.: https://universe.earlystage.pl/praca/praca-u-nas/.
Czego oczekiwać od szkoły językowej?
Wybierając szkołę językową, z którą będziesz współpracować, warto zwrócić uwagę nie tylko na kwestie finansowe, lecz także możliwości rozwoju, jakie dana szkoła może zaoferować. Spójrz na program nauczania – zwróć uwagę, czy dana szkoła tworzy autorski program i podręczniki czy korzysta z gotowych rozwiązań. Praca w szkole, która tworzy własną metodę, daje lektorom możliwości rozwijania się również w kierunku metodycznym. A kto wie, może któregoś dnia zostaniesz dzięki temu autorką/autorem podręcznika, warsztatu lub kursu?
Zanim to jednak nastąpi warto skupić się na rozwijaniu swoich lektorskich umiejętności w dobrej szkole języka angielskiego. Zwróć uwagę, czy szkoła, do której chcesz aplikować, dba o rozwój swoich pracowników, czy oferuje im wewnętrzne szkolenia metodyczne i czy dzieli się pomysłami na kreatywne lekcje? Na początek możesz zajrzeć do lektorskiego Universe, czyli na stronę poświęconą lektorom języka angielskiego, tworzoną przez szkołę języka angielskiego dla dzieci i młodzieży Early Stage: https://universe.earlystage.pl/. Znajdziesz tam wiele pomysłów na lekcje, gotowe scenariusze zajęć dla uczniów w różnym wieku oraz darmowe szkolenia i webinaria dla lektorów.
Nie tylko nauczanie
Jeśli nauczanie angielskiego jest Twoją pasją, bardzo możliwe, że nigdy z tego nie wyrośniesz! Możesz jednak rozszerzyć wachlarz swoich możliwości i z bycia lektorem pójść w stronę metodyczną lub nawet pomyśleć o założeniu własnej szkoły językowej. Jeśli przeraża Cię wizja skoku na tak głęboką lektorską wodę, możesz początkowo zainteresować się wspieraniem działań administracyjnych w danej szkole, aby w praktyce zobaczyć, z czym wiąże się zarządzanie szkołą językową. Z czasem możesz przejąć obowiązki wice- lub dyrektora takiej szkoły.
Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby pewnego dnia założyć własną szkołę językową. Również w tym aspekcie możesz wybierać – nie musisz zakładać szkoły w pojedynkę. Możesz skorzystać ze sprawdzonych patentów i założyć szkołę w sieci franczyzowej. Możliwości, jakie daje franczyza, znacznie ułatwiają przejście całego procesu, wszystkich organizacyjnych i administracyjnych pułapek. W ramach współpracy dostajesz ogromne know-how, które ułatwia stawianie pierwszych kroków „na swoim”. Dowiedz się więcej o franczyzie szkoły językowej: https://comparic.pl/szkola-jezykowa-w-formie-franczyzy-czy-to-sie-oplaca/