Faktoring – dlaczego warto go rozważyć?

Prowadząc własną firmę, wielu przedsiębiorców skupia się głównie na zachowaniu płynności finansowej. Jednak otrzymywanie szybkich i terminowych wypłat za wystawione faktury często nie jest standardem. W tym momencie faktoring może stać się jednym z tych rozwiązań, które pomoże otrzymać natychmiastową wypłatę, a tym samym, przyczynić się do zachowania płynności finansowej. Dlaczego więc warto go rozważyć?

Faktoring a terminowe opłacanie faktur

Co do zasady, faktury wystawiane przez przedsiębiorców nie muszą być opłacane natychmiast. Kontrahenci mogą mieć od 7 do 90 dni na uregulowanie zaległych należności. Jednak w tym momencie firma musi przez cały czas funkcjonować, a także realizować swoje cele biznesowe. Jednak w oczekiwaniu na zapłatę należności, zachowanie płynności finansowej może być dość trudne.

Właśnie dlatego warto zainteresować się usługą, jaką jest faktoring. Dzięki temu przedsiębiorcy będą mogli otrzymać zapłatę od wierzyciela niemalże w sposób natychmiastowy. Jak łatwo można się domyślić, to z kolei korzystnie przełoży się na płynność finansową firmy i przyczyni się do jej zachowania.

Czym dokładnie jest faktoring?

Okazuje się, że polskie ustawodawstwo nie definiuje faktoringu. Jednak w 1988 roku światło dzienne ujrzała Konwencja o faktoringu międzynarodowym. Zgodnie z nią, usługa ta polega na zawarciu umowy między faktorantem a faktorem.

Zgodnie z tą umową, dostawca danej usługi przenosi na faktora należności, które wynikają ze sprzedaży dóbr jednemu ze swoich klientów. Mówiąc prościej, odsprzedaje on faktury, które są natychmiast opłacane przez faktora, a klient wszelkie należności reguluje już z nim. Faktoring finansuje zakup danych dóbr lub usług i jednocześnie przejmuje na siebie ryzyko tego, że dłużnik może nie być wypłacalny. Prowadzi on także rachunki dotyczące wierzytelności oraz stara się odzyskać

Dlaczego warto rozważyć faktoring w swojej firmie?

Usługi faktoringowe są obecnie oferowane przez wielu usługodawców jak np.: pragmago.pl Warto je rozważyć, chociażby dlatego, że dzięki nim można zachować płynność finansową przedsiębiorstwa i nie martwić się niezapłaconymi fakturami.

Ryzyko niewypłacalności dłużnika przejmuje na siebie w całości faktor. Przedsiębiorca w tym momencie nie musi się zastanawiać, czy koszty będą pokryte w umówionym terminie, czy też nie. W praktyce więc jeśli kontrahent mimo wszystko nie zdecyduje się uregulować należności, to nie jest to problemem przedsiębiorcy, który nie zdecydował się na sprzedanie mu określonych towarów lub usług. Firma otrzymuje należną zapłatę w dniu wystawienia faktury, a tym samym będzie mu znacznie łatwiej zachować pełną płynność finansową.

Faktoring warto rozważyć również w momencie, kiedy firma często udziela swoim kontrahentom tzw. kredytu kupieckiego, czyli odraczają płatność, co z pewnością zwiększa ich konkurencyjność na rynku. W tym wypadku również należności zostaną uregulowane tuż po wystawieniu faktury.

Jest to także jedno z lepszych rozwiązań w momencie, kiedy przedsiębiorcy mają problemy z tym, by wyegzekwować należności od swoich kontrahentów w ustalonym terminie. Korzystając z faktoringu, otrzymają oni zapłatę, a wierzyciel będzie musiał regulować resztę należności w porozumieniu z firmą faktoringową.

Oceń post